Obeziteye Neden Olan Risk Faktörler Nelerdir

Ana Sayfa » Sağlık » Obeziteye Neden Olan Risk Faktörler Nelerdir

Sıhhatli beslenme; çocuğunuzun fizyolojik, toplumsal ve duygusal gelişimi üstünde mühim bir rol oynuyor. 

Pek fazlaca ebeveyn çocuğuna evde sıhhatli ve dengeli beslenme eğitimi vermeye çalışıyor sadece meydana getirilen planlama, dışarıda zararı olan beslenme alışkanlıkları ile değişebiliyor. Bu yüzden evlatların beslenme alışkanlıklarının başta okul olmak suretiyle dış ortamda da denetim altında tutulması büyük ehemmiyet taşıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Kısmı’nden Uz. Dr. Şerare Arbatlı, “15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü” öncesinde evlatların dengeli beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler hakkında informasyon verdi.

Sağlıksız beslenme obeziteye yol açıyor

Çocuklarına bir oldukca olanak sunmasına karşın dengeli ve sıhhatli beslenme alışkanlığı kazandırmayan anne babalar, gelişim bozukluğu ve aşırı kiloluluk benzer biçimde durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu hastalıkların arkasındaki en büyük sorunlardan biri aile ortamı diğeri de okul yaşantısıdır. Bazı aileler evde çocuğun beslenme kontrolünü her ne kadar sağlasa da okuldaki yemekler ve ara öğünleri denetim etmekten zorlanmaktadır. Sıhhatli beslenme toplumsal bir şuur gerektirmektedir. Çocuk sıhhatli beslenme alışkanlığını evde, okulda, aileyle ve dostlarıyla beraber öğrenmektedir. Aile üstüne ne kadar vazife düşüyorsa, okullar da bu mevzuda yeteri kadar mesuliyet sahibi olmalıdır.

Çocuğunuzu televizyondaki zararı olan reklamlardan uzak tutun

Çocuğun cemiyet yaşamına bilgili olarak girmiş olduğu ilk yer okuldur. Bundan dolayı çocuğun ne oranda, hangi gıda türüne ihtiyacı olduğu okulda da öğretilmelidir. Çoğu zaman evde ve okulda beslenmenin önemini öğrenmeyen çocuklarda, yetersiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları görülmektedir. Tv reklamlarını izleyen çocuklar her yiyeceğin sıhhatli bulunduğunu düşünerek tüketmektedir. Bundan dolayı çocuğun zararı dokunan olabileceği kabul edilen reklamlardan uzak tutulması gerekir. Sıhhatli ve bilgili nesiller yetiştirmek, doğru beslenmeyi öğrenme ile başlamaktadır. Dengeli beslenme alışkanlığı kazanan çocuklar ileriki yaşamında bu alışkanlığını uygulayarak birçok hastalıktan korunmuş olur.

Kafi ve dengeli beslenen çocuklarda göreceğiniz pozitif yönde tablo

 • Gelişme ve gelişme sıhhatli bir halde tamamlanabilir
 • Zeka düzeyi güçlenir
 • Bağışıklık sistemi güçlenir, hastalıklardan korunma sağlanır
 • Odaklanma düzeyi ve öğrenme kapasitesi gelişir
 • İlerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek kronik hastalıklara karşı korunma gücü artar.

Yanlış beslenen çocuklarda görülen negatif tablo

 • Çocuğun idrak düzeyi azalır ve öğrenmede güçlük çeker.
 • Bağışıklık sistemi zayıflayarak sık sık hastalanır.
 • Aşırı kiloluluk riski artar
 • Anemi ve raşitizm benzer biçimde hastalıklar görülür
 • Diş çürüklerinin oluştuğu gözlenir.
 • Gelişme ve gelişimi negatif etkilenir.
 • İşlenmiş ve fast foodlara dikkat

Çocuklar tertipli bir program ile beslenmelidir. Çocuklar için en mühim öğün kahvaltıdır. Geç yatan ve vakit kısıtlılığı sebebiyle kahvaltı yapmadan dışarı çıkan çocuklar aperatif yiyeceklerle karnını doyurmak zorunda kalmaktadır. Öğle yemeğini okulda yiyen öğrenciler kantindeki katkı maddeli hazır gıdalar yerine okulda kalorisi azca ve sebze ağırlıklı yiyeceklere teşvik edilmelidir. Okul kantinlerindeki hazır besin ve hazır yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.Ara öğün olarak da şeker, çikolata, kek, poğaça, meyve suyu benzer biçimde benzer biçimde işlenmiş gıdalar yerine meyve, süt, yoğurt, kuruyemiş benzer biçimde sıhhatli atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Sıhhatli beslenme çocuğunuzun başarısını artırır

Okul kantinleri ile ilgili planlama yapılması; sıcak yiyecek, sebze ve meyve benzer biçimde sıhhatli seçeneklerden oluşan menülerin hazırlanması gerekmektedir. Okul kantinlerde hazır gıdaların satılması engellenmelidir. Akşam yemeği saati aile ile beraber yenilecek şekilde ayarlanmalıdır. Okulun yiyecek listesindeki öğlen yiyecekleri aile tarafınca denetim edip, aynı yiyecek türünü evde yapılmamalı, okuldaki yemeğin kalorisi yüksek olursa, evde daha azca kalorili yemekler tercih edilmelidir. Öğrencinin beslenme programı ile ilgili ailenin okul ve öğretmen ile iş birliği içinde olmasında yarar vardır.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları başlıklı makalemizde Değil, Gün ve sıcak suyun yüze faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Obeziteye Neden Olan Risk Faktörler Nelerdir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Meyve Detoksu Tarifleri

Meyve Detoksu Tarifleri 22 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Biber Dolması Tarifleri Dünyanın En Pahalı 10 Pickup Kamyonu Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ? Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ? Bağırsaklarımızın Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız Bankamatiklerden Komisyonsuz Daha Fazla Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır