Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Obeziteye Karşı Doğru Beslenme Teknikleri

Ana Sayfa » Sağlık » Obeziteye Karşı Doğru Beslenme Teknikleri

Koç Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Rejim Kısmı Diyetisyen Damla Demirtürk, gün içinde harcanması ihtiyaç duyulan enerjiden fazlasının alınması durumunda vücudun yağ depoladığını ve zaman içinde obeziyete dönüştüğüne dikkat çekti. 

Aşırı kiloluluğun dünyada giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Demirtürk, “Metabolizma bozukluğu haricinde beslenme alışkanlığından kaynaklı aşırı kiloluluk için çocuk yaşlardaki beslenme büyük öneme haiz. Tertipli beslenmeme ve spor alışkanlığının olmaması da aşırı kiloluluğun artmasına niçin oluyor.” dedi.

Günlük alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolandığını ve bunun da aşırı kiloluluk oluşumunu gündeme getirdiğini belirten Koç Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Rejim Kısmı’nden Diyetisyen Damla Demirtürk mevzuyla ilgili şu detayları verdi:

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, günlük hareketleri büyük oranda sınırlandırıyor. Aşırı kiloluluk; besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam standardını ve süresini negatif yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul ediliyor.

Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca obeziteyi belirlemek için yaygın olarak Gövde Kitle İndeksi (BKİ) kullanılıyor. BKİ, ferdin vücut ağırlığının (kilo), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kilo/m2) bölünmesiyle elde edilmiş orandır. Kişinin BKİ oranı 30 ve 30’un üzerindeyse obez, 40 ve 40’ın üzerindeyse morbid obez kabul edilir.

Aşırı kiloluluk dünyada giderek yaygınlaşıyor. Metabolizma bozuklukları haricinde tamamen beslenme alışkanlıklarına bağlı olan aşırı kiloluluğun önlenmesi için, çocukluk çağı oldukça önemlidir. Tertipli beslenmeme ve spor alışkanlığının olmaması yaşam tarzıyla bağlantısı olan aşırı kiloluluğun gittikçe artmasında rol oynuyor.

Aşırı kiloluluğun önlenmesi büyük ehemmiyet taşıyor. Erişkin çağdaki aşırı kiloluluğun temelleri bebeklik döneminde atılmaktadır. Bundan dolayı aşırı kiloluluğun önlenmesi bebeklik döneminde başlamalıdır. Ailelerin ek gıdaya geçişte doğru gıdaları, doğru oranda vermesi gerekir. Aşırı kiloluluğun önlenmesi için ilk olarak aile içinde küçüklere verilen beslenme eğitimi büyük rol oynamaktadır. Aileler bu mevzuda dikkatli ve özenli olmalıdır. Çocuklar okul çağına geldiği vakit beslenme mevzusunda daha da dikkatli olunmalıdır. Okullardaki kantinlerin ve beslenme programlarının sıhhatli beslenmeye uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Öteki mühim bir nokta ise, evlatların fizyolojik aktivitelerini arttırması amacıyla yatkın olduğu spor dalı belirlenip, teşvik edilmesi aşırı kiloluluk ihtimalini düşürecektir.

ÇOCUKLUK VE ERİŞKİN DÖNEMDEKİ OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN ALTIN KURALLAR

• Çocukluk döneminde aşırı kiloluluğun önlenmesi erişkin dönemdeki komplikasyonları azaltır.
• Bebekler, ilk 6 ay anne sütüyle beslenmelidir.
• 6 aydan sonrasında, ek besinlere erken başlanmamalı, verilen ek besinlerin niteliği, miktarı çocuğun ayına uygun olmalıdır. Ek gıdalar verilirken biberon yerine kaşıkla beslenmelidir.
• Evlatların büyüme-gelişme periyodu takip edilmelidir.
• Küçüklere her gün kahvaltı etme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
• Küçüklere yiyecekler hiçbir vakit ödül olarak verilmemelidir.
• Evde pişen yemeğin uygun oranda tüketilmesi sağlanmalı ve öğün atlanmamalıdır.
• Yağ ve şeker oranı düşük, lif içinde ne olduğu yüksek gıda kıymeti fazla olan gıdalar tercih edilmelidir.
• Kademeli olarak fast food tüketimi azaltılmalı ve öteki abur cuburlar tüketilmemelidir.
• Gece yatmadan ilkin kalori bakımından yüksek yiyecekler tüketilmemelidir.
• Yiyecek ve içeceklerin mutfak masası benzer biçimde belli yerde tüketilmesi sağlanmalı bilgisayar ya da tv karşısında yiyecek yenmemelidir.
• Tv seyretme, bilgisayar oyunları benzer biçimde eylemsiz ev içi faaliyetler kısıtlanmalı, tv ve bilgisayar yatak odasına konulmamalıdır.
• Radyo, tv, gazete şeklinde kitle yazışma araçlarındaki eğitim köşelerinde obeziteye yer verilmelidir.
• Günlük 8-10 bardak su tüketimine itina gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin başlıklı makalemizde Bağışıklık, bağışıklık güçlendirici imuneks ve bağışıklık sistemi çökmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Obeziteye Karşı Doğru Beslenme Teknikleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sebamed Ürün Satışı

Sebamed Ürün Satışı 15 Aralık 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Balık Temizlemenin Püf Noktaları Bal Sarısı Saç Rengi Modelleri Nasıl Yapılır ? Hamileyken Yememeniz Gereken 15 Yiyecek Tereyağının Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Faydaları Nelerdir ? Aloe Vera Bitkisi Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Yıllarca Biriken Paralarınızı Nasıl Değerlendirmelisiniz ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: