Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler

Ana Sayfa » Güncel » Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler

Iyi mi ortaya çıkar, en fazla ne kadar sürer, tedbir almak mümkün mü, tedavi edilebilir mi?…

Birçok kişinin, migrenin tedavisinin olmadığını sanması nörologları hep şaşırtır. Oysa migren için kolay ve ucuz tedavi seçenekleri vardır.

Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, migrenle ilgili tüm merak edilenleri söyledi.

1- Migren krizi ne kadar sürer?
Kişinin hissettiği ağrı ve sonrasındaki bulantı, halsizlik, duygusal değişimler, saçlı deride yanma benzer biçimde birlikte rol alan emareler; 4 ile 72 saat kadar sürebilir. Sadece nadiren bazı hastalarda kriz bir haftayı geçebilir. O süre bu duruma “uzamış migren krizi” ya da “migren fırtınası” denir ki, tedavisi cidden sıkıntılı bir süreçtir.

2- Migren iyi mi tedavi edilir?
Migren, iki aşamada izlenir. Birincisi, ağrı kesicilerin kullanıldığı kriz tedavisi. İkincisi, averaj altı ay süre ile hastanın her gün alması ihtiyaç duyulan haplarla meydana getirilen koruma tedavisi. En kuvvetli ve en sık kullanılan koruma tedavisi ilaçları, anti-epileptik denen valproat ya da topiramat şeklinde epilepsi ilaçlarıdır. Daha düşük çoğunlukla bazı anti-depresanlar da kullanılabilir.

3- Bu ana tedavi seçeneklerine ek olarak yan tesiri olmayan ve yararlı ek ilaçlar neler olabilir?
Tertipli kullanılan magnezyum tabletleri ya da B2 vitamini; migren koruma tedavisinde yararlıdır. Yan tesir yoktur. Gebeler bile kullanabilir.

4- Egzersiz (yürüyüş, koşu, bisiklet), migren emarelerini hafifletebilir mi?
Hayır, egzersiz migren yakınmalarını azaltmaz. Hatta şiddetlendirebilir.

5- Tayyare yolculuklarına özgü bir migren türü var mı?
Uçakların iniş ve kalkışları esnasında bazı insanlarda alın ya da bir gözün arkasında şiddetli ağrı olduğu bildirilmektedir. Bir migren krizinden ayrılmaları zor olsa gerek. Yaygın görülen bu durumun sinonazal travmadan kaynaklandığı sanılmaktadır. Sinonazal travma, kafa içindeki sinüs boşlukları ile kafa dışındaki basınçlar içinde ani farklılıkların ortaya çıkması ve bu durumun bu boşlıukları kaplayan ağrıya duyarlı mukozayı etkilemesinden oluşmaktadır. Kaygı edici bir durum değildir. Tayyare ya da tren yolculukları, ciddi migren tetikleyicileridir.

6- Gezi bir migren tetikleyicisi midir?
Kesinlikle. Seyahate hazırlık periyodunun yarattığı stres, bavulu ve ortalığı toplama çabaları, ağır çantaları taşımak, uzun saatler havaalanlarında beklemeler, işlenmiş havayolu yiyecekleri, atlanan öğünler, jet-lag ve ani iklim değişikliğine maruz kalma ciddi migren tetikleyicileridir.

7- Yaz tatillerinde sık görülen migren tetikleyicileri nedir?
Susuz kalma, aşırı sıcak ve nemli hava, parlak güneş ışığı (ne olursa olsun şapka ve güneş gözlüğü kullanın), sinek kovucu losyonlar ya da güneş yağı kremleri. Sıcak hava dalgası dönemleri; migreni olmayan kişilerde bile migren krizlerine yol açabilmektedir.

8- Hava kirliliği bir migren tetikleyicisi midir?
Bu yönde giderek artan kanıtlar var. Hava kirliliği migren krizlerini tetikleyebilir.

9- Yağmurlu havalar bilhassa yıldırım düşmeleri ile migren krizleri arası bir ilişki var mıdır?
Bu şekilde havalarda migren krizi sıklığı artmaktadır. Yıldırım düşmelerinin 25 km. ilerdeki bir migrenlide bile krize yol açabileceği bildirilmiştir. Olası niçin, havadaki aşırı elektrik yükünün beyin basıncı dengelerini bozucu değişikliklerine yol açmasıdır.

10- Migrenlilerin yediklerine dikkat etmesi ne anlama geliyor, ağrı ile muharebede bir işe yarar mı?
Kırmızı şarap, meşhur bir migren tetikleyicisidir. Hanımlarda tane görme de o şekilde. Bir migren hastası hanım, tane haricinde tükettiği kırmızı şarabın ağrıya yol açmadığını fakat adetin derhal öncesi dönemde içeceği bir kadeh şarabın şiddetli migren krizine yol açtığını fark etmiştir. Bu buluşu, adetin erken döneminde kırmızı şarap içmeyerek krizlerden kurtulma imkanını vermiştir.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Omuz Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ? Işıltılı Saç Modelleri 2018 Fındık Ezmesi Tarifi Nefis Yemek Tarifleri Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Hesaplama Pilates ve Pilatesin Faydaları Hakkında Bu Meyveler Cilde Çok İyi Geliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır