Midenin Üstüne Bastırınca Ağrı

Ana Sayfa » Güncel » Midenin Üstüne Bastırınca Ağrı

Mide sindirim sisteminin en mühim organlarından biridir. Bilhassa birçok yapı taşının özelliği midede sindirilmeye odaklıdır. Bu da midenin önemini bizlere vurgular. Midenin herhangi bir negatif durumla karşılaşması başta sindirim sistemini devamında öteki tüm sistemleri negatif etkileyerek kişinin çeşitli hastalıklarla savaşım etmesine niçin olur. Bu savaşım sonuçlarının ağır olmaması için bilhassa mide üstünde ağrı ve acılara kulak vermeniz gerekir. Bu yazımızda mide üstünde ağrı ve acıma ile ilgili tüm bilgileri paylaşacağız.

Mide Üstünde Ağrı ve Acımanın Sebepleri Nedir?

Midenin kendi sıvısı yardımıyla ve kendine özgü kasılıp açılma hareketleri yardımıyla karbonhidrat sindirimi ve protein sindirimi burada adım atar. Karbonhidrat sindiriminin birçok kısmı burada gerçekleşir. Bazen mide asidini negatif etkileyen durumlar ya da midenin bu kasılma hareketlerini engellemiş olan problemler yaşanabilir. Bu da genel olarak kişide acıma ve ağrı hissine niçin olur.

Mide üstünde yaşanmış olan ağrı ve acıma hislerinin yaşanmasının altında yatan en yaygın sebep gastrittir. Genel anlamda ağır mide hastalıkların başlangıcı olarak bilinir. Mide asidinin zamanlar artması sonucunda bir süre sonrasında mide asidi geriye kaçarak boğazı ve yiyecek borusunu tahriş edebilir. Bu daha ciddi hasarlara niçin olabilir. Başta ses telleri olmak suretiyle oldukça tehlikeli bir durumdur. Ne olursa olsun tedbir alınması gerekir.

Mide üstünde yaşanmış olan semptomların bir öteki yaygın sebebi de reflüdür. Mide asidinde görülen artış bir süre sonrasında mide ile yiyecek borusu içinde bir duvar görevi gören ve yalnız gerektiği süre oluşturulan kaslar işlevini yitirir. Bu da mide asidinin kişinin öteki organlarına zarar vermesine neden olur. Genel anlamda ağır yağlı yiyecek yiyen ve baharatlı yemekler yiyen kişilerde bu durum görülür. İlerleyen boyutları mide kanamasıdır ve bu da kişinin yaşamını ciddi derecede tehlikeye atan bir durumdur.

Mide hastalıklarından en yaygın olanlarından biri de ülserdir. Ülser, genel anlamda tıpta yaralara verilen addır. Mide ülseri de midenin üstünde bulunan yaraların oluşmasına niçin olur. Bir bakterinin üremesi sonucunda ortaya çıkan bu durum genel anlamda ilaçların fazlaca içilmesi ve alkolün oldukça tüketilmesi sonucunda oluşur.

Safra taşı genel anlamda yaşlı bireylerde bulunur diye düşünülse de artık her yaş grubuna ilişik bireylerde de görülebiliyor. Bu yalnız safra kesesinin zarar görmesine değil, öteki organların da zarar görmesine niçin oluyor. Bunlardan biride midedir. Mide üstünde ciddi bir baskı oluşturan safra kesesi ve içindeki taşlar bir süre sonrasında mide üstünde ağrılara ve acımalara niçin olur. Kesinlikle tedavi edilmesi gerekir, bu sebeple bu rahatsızlığın ilerleyen boyutlarında iltihaplanmalar söz mevzusudur.

Mide Üstünde Ağrı ve Acıma Iyi mi Geçer?

Mide üstünde yaşanmış olan bu belirtilerin ilk olarak uzman biri tarafınca araştırılması gerekilir. Eğer şahıs uzun süre süresince bu durumu bilhassa sindirim esnasında ya da sonrasında yaşıyorsa ne olursa olsun uzman bir hekime danışmalıdır. Kendine özgü çeşitli teşhis şekillerinden sonrasında mide incelem sonuçlarına bakılırsa doktorunuz siz değerli ziyaretçilerimizin hastalığına en uygun tedavi seçeneğini sunar.

  • Eğer gastrit başlangıçlı bir ağrı yaşıyorsanız genel anlamda bu durumun önüne çiğnemeli tabletle geçebilirsiniz. Hem de bu semptomların yaşanmasını tetikleyecek her türlü yağlı ve baharatlı gıdalardan da uzak durulması gerekir.
  • Reflü kaynaklı bir ağrı söz mevzusu ise sıkı bir rejimle bu işin önüne geçebilirsiniz. Bu emareler ciddi belirtilerdir. Eğer şahıs doktorun verdiği ilaçları tertipli bir halde kullanır ve yediklerine de dikkat ederse midenin kendi yapısı kendini yenileyecek ve bu desteklerle beraber onaracaktır. Kişide yaşanmış olan bu belirtilerin önüne sadece bu şekilde geçilebilir.
  • Ülser teşhisi koyulmuşsa çeşitli mide haplarıyla beraber bu durumun önüne geçebilirsiniz. Eğer ilaç tedavisi cevap vermiyorsa kimi vakit cerrahi müdahaleler de söz mevzusu olabilir. Bununla beraber midenizi rahatlatacak içecekler ve besinler tüketirseniz bu süreçte işiniz daha da kolaylaşır.
  • Safra taşı kaynaklı ağrılar için de şahıs safra taşına odaklı bir tedaviye cevap vererek ortadan kalkabilir. Safra taşı rahatsızlığı için günümüzde rahat cerrahi operasyonlar bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuğun Para Yutması Uzman Tv başlıklı makalemizde 1 tl yuttu, çocuğum 1 lira yuttu ve Çocuğun hakkında bilgiler verilmektedir.

Midenin Üstüne Bastırınca Ağrı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

100 Yıl Sonra Teknoloji Nasıl Olacak ? Kürtajdan Sonra Çamur Gibi Akıntı Köpüklü İshal Sebebi Nedir ? Köpüklü İshal Nasıl Geçer ? Etil Alkol İle Metil Alkol Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ? Halı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir ? Yumurtanın Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır