Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırmak Sağlıklı Mı ?

Ana Sayfa » Sağlık » Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırmak Sağlıklı Mı ?

Aşırı kiloluluk ameliyatlarının sayısı her geçen gün artıyor. Aşırı kilolarından muzdarip yüzbinlerce insan son umar olarak aşırı kiloluluk ameliyatı oluyor. Peki aşırı kiloluluk ameliyatları uzun dönemde ne kadar başarıya ulaşmış?

Kısa sürede meydana getirilen araştırmalar, aşırı kiloluluk ameliyatı olan hastaların, 10 senelik takiplerinde verdikleri kilonun çoğunu korudukları belirlendi. Kilo kaybıyla birlikte şeker hastalığı, yüksek gerilim, yüksek kolesterol, eklem hastalıkları ve uyku apnesi benzer biçimde aşırı kiloluluk ile ilgili yandaş hastalıklarda da ciddi oranlarda iyileşmeler olduğu görüldü.

BariatrikLab Aşırı kiloluluk ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, bu mevzuda mühim bilgiler verdi:

“Virginia Tıp Fakültesinden Dr. J. Hunter Mehaffey ve arkadaşları geniş bir veri tabanı kullanarak 1985-2004 yılları aralığında morbid aşırı kiloluluk için aşırı kiloluluk ameliyatı uygulanan bin 87 hastayı incelediler. Hastaların demografik özelliklerine bakıldığında; çoğunun hanım, 40’lı yaşlarda ve vücut kitle indekslerinin averaj 50 kilogram/m2 (süper obez) olduğu bulunmuş oldu. Aşırı kiloluluk ameliyatından iki yıl sonrasında, hastalar fazla kilolarının averaj yüzde 74’ünü yitirdi. Ameliyattan 10 yıl sonrasında erişilen 651 hastanın meydana getirilen incelemesinde ise kaybedilen fazla kilolarının averaj yüzde 50’den fazlasının korunduğu gözlemlendi.

Araştırmacıların kayıtlarına bakılırsa; çalışmaya alınan hastaların yüzde 41’inde diyabet, yüzde 25’inde kalp hastalığı, yüzde 59’unda yüksek gerilim ve yüzde 36’sında uyku apnesi mevcut idi. Ameliyat sonrası 10 senelik takip sonuçlarında ise diyabetde yüzde 60, kalp hastalığında yüzde 50, yüksek tansiyonda yüzde 50 ve uyku apnesinde yüzde 70’den fazla gerileme olduğu bulunmuş oldu. İnsanlar yalnız yüksek oranda kilo kaybetmekle kalmayıp, oldukca daha sıhhatli bireyler haline geldiler.

Çalışmanın neticeleri ile ilgili Michigan Üniversitesi’nden Dr. Amir Gheri’nin yapmış olduğu değerlendirmede “Aşırı kiloluluk ameliyatların avantajları çok büyük. Bu tip ameliyatların danışma, beslenme yardımı ve egzersiz programları şeklinde yoğun tıbbi tedaviyi oldukça aşan yararlar sağlamış olduğu kanıtlanmıştır” ifadesini kullandı.

Dr. Gheri, yeni bulguların yararlı bulunduğunu söyleyerek zaman içinde geri kilo almak mevzusunda daima bir endişenin bulunduğunu, bundan dolayı fazla kilonun yüzde 50’sinin verilmesinin ve 10 yıl muhafaza edilmesinin başarıya ulaşmış görüldüğünü sadece kilo kaybı ameliyatlarının bir çözüm değil, bir vasıta olduğuna dikkat çekti.

Aşırı kiloluluk ameliyatları; aşırı kiloluluk tedavisi ve yönetimi mevzusunda bulmacanın büyük bir parçasıdır. Sadece fena beslenme alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz. Bundan dolayı de deneyimli bir ekip tarafınca yapılacak takipler, tedavinin başarısı için dirimsel öneme haizdir.”

Bir önceki yazımız olan Güneş Kararması Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde bronzlaşmayı engelleyen güneş kremi, cilt kararması nasıl geçer ve Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırmak Sağlıklı Mı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sebamed Ürün Satışı

Sebamed Ürün Satışı 15 Aralık 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pozitif Düşünce Gücüyle Mutlu Yaşamın Sırları Berlin’de Konaklama Önerileri Oktay Usta Çorba Tarifleri – Soğuk Havalar İçin Ios Beta Sürümden Normal Sürüme Geçiş İşlemi Çin Takvimi Nedir ? Berlin’e Yolunuz Düştüyse Bu Rehberi Mutlaka Okuyun

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: