Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Ana Sayfa » Güncel » Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Ramazan ayında gün boyu aç kalmaya alışan mideyi yormadan yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak ve dengeli beslenme düzenine döndürmek mümkün. 

Ramazan’da ikiye düşen öğün sayısıyla beraber hareketsiz yaşamın metabolizma hızını yavaşlattığını söyleyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, bayramla beraber tekrardan değişecek olan beslenme düzenine dikkat çekti. Uzm. Diyetisyen Mumcu, “Kolay uygulanabilecek doğru ve bilgili adımlarla ramazan bayramını rahat geçirebilir, yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz” dedi.

Ramazan sonrası beslenme, sıhhat açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, bayramla beraber yeni beslenme düzenine geçmenin önemine dikkat çekiyor. Sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için her dönemde kafi ve dengeli beslenmenin esas bulunduğunu söyleyen Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Bilhassa aile büyükleri tarafınca hazırlanmış leziz yemeklerin gün boyu ısrarla ikram edileceği bayram süresince dengeli beslenmeye dikkat etmek, sindirim sistemi hastalıklarından korunmak ve kilo kontrolünü sağlamak için de oldukça mühim” dedi.

Ramazan sonrası rahat bir bayram geçirmek ve metabolizmayı hızlandırmak için Sıhhatli Yaşam Yöneticisi Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, önerilerini şu şekilde sıralıyor:

Öğünleri sıklaştırın, egzersizi artırın
İlk hedefimiz yavaşlayan metabolizmamızı yine eski haline getirebilmek. Metabolizmayı hızlandırmak ise sadece öğün sıklığını ve meydana getirilen egzersizi artırarak mümkün. Bunun için 2-3 saat ara ile minik öğünler tüketebilir ve kısa mesafelerde ulaşım sağlayabileceğiniz bölgelere yürümeyi tercih ederek gün boyu etken olmayı sağlayabilirsiniz.

• Bayram sofralarından kaçmayın, dengeye odaklanın!
Özenle hazırlanmış geleneksel leziz yemeklerin yer almış olduğu bayram sofraları kültürümüzün varlıklı öğelerinden biri. Bayramlarda “Geleneksel yemeklerimizi ve çekici ikramları sakın yemeyin!” mesajı oldukça acımasız olacaktır. Bunun yerine besinlerin tüketim miktarı ve çeşitliliği açısından denge kurabilir ve sağlığınız için doğru bir adım atabilirsiniz.

• Ağır yiyeceklerle midenizi yormayın!
Ramazan ayında gün boyu boş kalmaya alışan mideye birden bire oldukca oranda ve hazmı zor yiyecekler ile yüklenmek, sindirim sistemi problemlerine niçin olacaktır. Bundan dolayı mümkün olduğunca yoğun yağ içeren ağır yiyeceklerden ve büyük porsiyonlardan uzak durulmalıdır.

• Bayram şekeri tadınızı kaçırmasın
Bayramlar, şekerli yiyeceklerin tüketiminin artış gösterdiği hususi günlerdir. Geleneksel bayram ikramı olan; çikolata, baklava, pasta, börek benzer biçimde tatlı ve hamur harcı işleri bununla birlikte kan şekerini hızla yükselten enerji içinde ne olduğu yüksek gıdalardır. Bu gıdaları aniden ve çoğunlukla tüketmek sindirim sistemi sorunlarını tetikleyebileceği benzer biçimde kan şekerinin de süratli yükselmesine niçin olabilir. Bilhassa bu besinlerin tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

• İkram listenize taze meyve ve dondurmayı ilave edin
Tatlı tüketme isteğinizi şerbetli ağır hamur harcı tatlıları yerine, daha sıhhatli olan sütlü ya da meyveli tatlılarla karşılayabilir, tatlı alternatiflerinize taze ve kuru tüketebileceğiniz meyveleri dâhil edebilirsiniz. Ek olarak bayramda misafirlerinize sunacağınız ikram listesine şerbetler yerine; taze sıkılmış meyve suları, azca şekerli limonata, ayran şeklinde içecekler ekleyebilir, miktarına dikkat etmek şartı ile dondurma alternatifini kullanabilirsiniz.

• Su içmek için susamayı beklemeyin
Günde minimum 2 litre su tüketimi her dönemde oldukca önemlidir. Ramazan sebebiyle vücutta oluşabilecek sıvı kaybını yine yerine koymak için susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ek olarak sıvı tüketimini çoğaltmak amacıyla öğünlerinize; ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve azca şekerli limonata şeklinde sıhhatli sıvı gıdalar ekleyebilirsiniz.

• Sıhhat problemleriniz var ise, hususi beslenmeden şaşmayın
Şeker, yüksek gerilim ve kalp damar hastalıkları benzer biçimde sıhhat problemleri olan bireylerin hususi beslenme programı uygulamaları gerekir. Hususi beslenme programı uygulamanız ihtiyaç duyulan bir sıhhat probleminiz var ise, bu programları aksatmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

• Rahat bir sindirim için…
Besinlerin yavaş tüketilmesi ve iyi çiğnenmesi rahat bir sindirim için oldukça önemlidir. Siz de yeme hızını düşürüp, çiğneme miktarınızı artırarak sindirim sisteminize destek olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığı Gidermenin En Hızlı Yolu başlıklı makalemizde Başetmenin, kabızlığa anında etki ve kabızlığa çözüm kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalıyız ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? Mutlu Olmak İçin Tavsiyeler Göz Nezlesi Tedavisi Bebek Gibi Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı ? Mükemmel Bir Düğün İçin Altın Değerinde İpuçları PES 18 Sistem Gereksinimleri ve Çıkış Tarihi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır