Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir ?

Latince adı Anastatika Hierochuntica olan kaynaklarda Meryem ana eli otu yada Fatma ana eli otu olarak da geçen Meryem ana otu, şifa deposu ve adı şeklinde büyülü bir el olarak biliniyor.

Yüzyıllardan beridir hem Anadolu uygarlıklarında hem de Avrupa uygarlıklarında doğum eylemini kolaylaştırıcı tesiri bilinir ve doğumlarda kullanılır. Meryem ana eli otunun ana vatanı Namib çölleridir. Namib çöllerinde seyrek yağan yağmurlar esnasında, bitkinin kurumuş yaprakları açılır ve yeniden yeşillenerek, avucu diye tabir edilen büklümlerinde saklamış olduğu tohumlarını toprağa saçar.

Meryem Ana otuna hem Fatma hem de Meryem adlarının verilme sebebi, bu bitkinin ister Anadolu uygarlıklarında ister Avrupa uygarlıklarında Hristiyanlık inanışına ve Müslümanlığa nazaran ciddi anlamda tedavi edici özelliklere haiz olduğu ve tinsel bir tesir ile insanlığa oldukça yararlı olduğuna inanılırdı. Bu yazımızda tedavi edici özelliklere haiz olan Meryem ana otunun faydalarına yer vereceğiz.

Meryem Ana Otunun Yararları Nedir?

Meryem ana eli otunun bilhassa hanımefendilere büyük oranda faydası olduğu bilinir. Çocuk sahibi olmak isteyen, doğum esnasında sancılarını azaltmak ve doğumlarını rahat bir halde geçirmek isteyen hanımefendiler için Meryem ana otu kullanılır.

Meryem ana otunun doğum esnasında bir tas suya bırakılır ve nebat açılınca doğum icra eden hanıma yudum yudum içirilir. Bu sayede doğum daha da kolay bir halde gerçekleşir. Ek olarak doğum esnasında ebenin: el benim elim değil, Fatma ananın eli diyerek doğuran kadının sırtını ovması onu rahatlatır ve şifa verir şeklindeki uygulamalar da bölgesel bölgelerde yapılır.

Meryem ana otunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Hamile Kalmayı Sağlar

Meryem ana eli otu doğası gereği çoğalan bir bitkidir. Doğadaki her bitkinin görevi olduğu benzer biçimde Meryem ana otunun da kendi kendine tohumlandığı bilinir. Bu tohumlanmayı kolaylaştırıcı tesirinin bayanlar üstündeki açıklaması ovülasyonu temsil eder. Meryem ana eli hamile kalmak isteyen hanımefendilerin ovülasyonunu kolaylaştırarak hamile kalmalarına destek sağlar.

2. Doğumu Kolaylaştırır

Meryem ana otu hamile kalmayı kolaylaştırıcı bir etkiye haiz olduğu şeklinde doğum esnasında da bayanlara destek verir. Doğum sancılarını azaltmak, doğum esnasında rahim ağzının genişlemesine destek olarak hamile bayanların doğumunun daha rahat ve ağrılarında azalma olarak sonlanmasını sağlar.

3. Rahim Kanamasını Azaltır

Doğumdan ilkin içilen Meryem ana otu, doğum esnasında rahatlatıcı etkiye haiz hususi durumunun haricinde doğumdan sonrasında da hanımlarda kan akışını hızlandırdığı için rahim kanamasını azaltıcı etkiye haizdir. Böylece doğum sonrası hanımefendilerin iyileşme süreci daha süratli gerçekleşecektir. Ek olarak Meryem ana eli otunun suyu içildiği süre ölü fetüsün rahimden atılması kolaylaşır.

4. İdrar Kaçırmayı Önler

Meryem ana eli otu, minik yaşlarda süregelen kişinin bünyesine ve genetik yatkınlığına nazaran devam eden idrar kaçırma sorununu önler. Oldukça ufak yaşlarda fazla önemsenmeyen sadece yaş ilerledikçe kişide, hem ruhsal hem de fizyolojik etkisinde bırakır gerçekleştiren idrar kaçırma problemi istenmese de toplumsal yaşamı etkisinde bırakır. Minik yaşta süregelen bu problemi çözmeye Meryem ana otu büyük oranda destek sunar. Meryem ana otunun suyu tertipli bir halde kür şeklinde kullanıldığı vakit idrar kaçırma sıkıntısını azaltır.

5. Cilt Yaralarını Tedavi Eder

Meryem ana otunun içinde bulunan antioksidan, antimikrobiyal ve hipoglisemik özelliklerinden dolayı siğil ve temru şeklinde cilt yaralarını tedavi edici özelliğe haizdir. Meryem ana otu ve bir miktar suyu yatmadan ilkin bir kaba koyup yaralı bölge içinde bekletilir. Beş dakika bekledikten sonrasında yaralı bölge sudan çıkarılır. Fakat bekletilen bölge yıkanmaz. Eğer yaralı bölge suda bekletilecek yerde değilse mesela; sırt, göğüs yada bacakta ise otun suyu bir kova suya eklenmiş olur ve banyoda tüm vücuda dökülür. Su ile durulama yapılmaz. Bu şekilde 21 günlük kürler tertipli uygulanmış olduğu takdirde faydası görülür.

Meryem Ana Otu Iyi mi Kullanılır?

  • Kolaylıkla hamile kalmak isteyen hanımefendiler, Meryem ana eli otunun şifalı ve mistik etkisinden yararlanmak için ilk olarak ovülasyon günlerini not almalıdır. Hemen sonra bu günlerde eşleri ile birleşme sağlamadan ilkin Meryem ana eli otunu geniş bir kaba alarak üstüne su koyup bekletmeleri gerekiyor. Sonrasında bu şifalı suyu sabah ve akşam birer bardak olmak suretiyle bitene kadar içmeleri durumunda hamile kalmaları kolaylaşır.
  • Doğum sancısı süregelen bayanlar da gene aynı şekilde Meryem ana otu ilk olarak suya koyulup 20-30 dakika beklettikten sonrasında içilir. Bu uygulama ile Meryem ana otu rahmin açılmasını kolaylaştırır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise bir bardaktan fazla içilmemesidir.
  • Ek olarak idrar kaçırma problemi yaşayan kişiler Meryem ana otunun içinde bulunan diken tohumunu çiğneyerek yedikleri takdirde problemlerine çözüm bulabilirler.

Tüm bunların haricinde belirtelim ki, Meryem ana eli otunun tüm bu faydalarına karşın hamile bayanlar yada herhangi bir kronik hastalığı olan (şeker, karaciğer yetmezliği benzer biçimde) kişiler, bitkiyi kullanmadan ilkin kesinlikle doktorlarına danışarak kullanmalı. Ek olarak unutulmaması ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu ise içilen bu ot çayları karaciğer vasıtasıyla vücuttan atıldığından dolayı her insan için belirli bir oranda risk unsuru ihtiva eder ve kesinlikle aşırı oranda tüketilmesi önerilmez. Mesela; günde en fazla 2 bardak sınırının geçilmemesine dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Balık Yağının Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde balık yağı boy uzatırmı, balık yağı çoçuklar için ve balık yağı faydaları ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren Belirtiler Diyet İçecek Ve Yapay Tatlandırıcılardan Uzak Durun ! Uçakta Rahat Uyuma Yöntemleri Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!! Kilo Vermek İçin Öneriler Kadınlar Kulübü Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel Tavsiyeleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır