Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Masanız Dağınık Mı ? Öyleyse Bir Dahi Olabilirsiniz

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Masanız Dağınık Mı ? Öyleyse Bir Dahi Olabilirsiniz

Mark Twain, Thomas Edison, Albert Einstein ve Steve Jobs şeklinde öteki dahiler dağınık masalarda çalışıyorlardı. Daha da geriye gitmek gerekirse emek harcama masasının 1200 yıl ilkin buluş edildiğini duymuş muydunuz? Üstündeki teknoloji geliştikçe masanın kendisi aynı kalıyor. Düz yüzeyli bir emek harcama alanına çekmeceler eklendikten sonra farklılaşmaya başlıyor…

Günümüzün verimlilik uzmanları, her şeyin yerli yerinde tertipli olduğu durumlarda insanların daha üretken bulunduğunu ısrarla söylüyor.

Bununla beraber, tertipli bir masanın sizi daha üretken kıldığı fikri saçmalıktır. Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde düzensiz emek verme alanlarına karşı tertipli bir ortamda çalışan öğrencilerin yeni fikirler üretme derecesini kontrol etti. Emek harcama sonucu şunu gösterdi:

Dağınık odadaki katılımcılar, tertipli odada çalışanlar ile aynı sayıda düşünce üretti sadece taraflar değerlendirildiğinde fikirleri daha garip ve yaratıcı olarak değerlendirildi.

Eric Abrahamson ve A Perfect Mess’un yazarları David H. Freedman’a gore, dağınık bir masa ve üretkenlik arasındaki bağlantıdan çoğunlukla kaçıldığını dile getirdi.

Dağınıklığın ne kadar yararlı olabileceği, çoğumuza programlanmış düzenin ön yargıları olmasa o denli da şaşılacak bir fikir olmazdı…

Tertipli bir masanın verimli emek verme alanı anlamına geldiği fikri, 20. yüzyılın ortalarından kalmadır. Tarihsel olarak dahiler 18. ve 19. yüzyılın en kuvvetli Samuel Johnson’sun portresinde olduğu benzer biçimde daima darmadağınık bir masayla resmedilmiştir:

Günün geri kalanında temiz ve tertipli bir masa ile karşılaşıldığında  tembellik işareti olarak değerlendiriliyordu. Bundan dolayı meşgul ve akıllı insanların düzeltmek için zamanı yoktur. Mesela Mark Twain, her fotoğraflandığında masası dağınıktı.

Masanız Dağınık Mı ? Öyleyse Bir Dahi Olabilirsiniz

Albert Einstein’ın bu mevzuyla ilgili ise meşhur bir sözü vardır. “Darmadağın bir masa, karmaşık bir zihnin işareti ise boş bir masa neyin işaretidir?” diye… Oldukça dağınık bir masaya haiz olan Thomas Edison ve Steve Jobs’ı da örnek olarak saymak mümkün.

Netice olarak dağınık masalarımız akıllı olduğumuzu ispatlamasa da, dahi olabileceğimizi gösteriyorlar.

Bir önceki yazımız olan 25 Yaşından Sonra Anladığımız 15 Gerçek başlıklı makalemizde Anladığımız, Gerçek ve Sonra hakkında bilgiler verilmektedir.

Masanız Dağınık Mı ? Öyleyse Bir Dahi Olabilirsiniz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Balayına Gidecek Çiftler İçin Sıradışı Yerleri Belirledik Frenk Maydanozu Hakkında Bilgi Balık Temizlemenin Püf Noktaları Bilim Adamları Açıkladı : Sosyal Medya Zayıflatıyor 89.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: