Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Maden Suyunun Zararları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Sağlık » Maden Suyunun Zararları Nelerdir ?

Ülkemiz maden suyu ve kaynakları bakımından oldukça varlıklı bir konumdadır. Maden suyu içeriğindeki karbondioksit gazı ve mineraller ile birlikte doğadaki çatlaklar yardımıyla yeryüzüne çıkmakta olan naturel bir içecek olması sebebiyle sodadan farklıdır. Soda, naturel olmayan bir içecektir. Şu sebeple naturel içme suyunun içine karbondioksit gazının ilave edilmesiyle birlikte üretilmekte olan bir içecektir.

Maden suyunun ihtiva ettiği mineraller ile vücuda sağlamış olduğu yararların yanında zararları da vardır. Son yıllarda uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda günlük kullanımda aşırı oranda tüketilen maden suyunun insan vücudu üstünde bazı problemlere yol açmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmadan da yola çıkarak maden suyu tüketimi kemiklerde, midede ve dişlerde değişik sorunlara niçin olabilir. Tüketilen maden suyu midede şişkinlik hissi yaratmakla birlikte şahıs kendini huzursuz ve rahatsız hisseder. Mide yanması ve reflü benzer biçimde problemleri olan kişilerin maden suyu tüketmeleri ise bu sıvının mide duvarlarına baskı yapmasından dolayı şikayetlerin artmasını mümkün kılabilir. Bu yazımızda maden suyunun vücuda verdiği zararları listeleyeceğiz.

Maden Suyu Nedir?

Maden suyu, muhteviyatında bulunan magnezyum ve kalsiyum vücut tarafınca iyi bir halde emilebilir. Bu durum da bioyararlanım olarak adlandırılır. Belirtilen bu minerallerin yalnızca gıdalardan alınması kafi olmaz. Bu minerallerin vücuda alınmaları, bağırsak ve mide sisteminde kullanılmaları gerekir. Maden suyunda bulunan kalsiyum mineralleri sütte bulunan süt ile eşdeğer niteliklidir. Bununla beraber bazı maden suyunda bulunan kalsiyum oranı litresi 500 miligram kadardır. Maden suları metabolizma için oldukça pozitif yönde bir etkiye de haizdir.

Genel olarak üretim aşamasında içine eklenmekte olan CO2 gazından kaynaklı olarak maden suyunun zararları bulunur. Maden suları, koruma altında tutulan yeraltı suları olarak bilinir. Maden suyunun bulunmuş olduğu alanlara kuyu açılır, üretim tesisi de kurulur. Bu sayede kaynaktan alım işlemi ve üretim sonucunda şişelenme işlemi gerçekleşir. Maden suyu, çözünmüş olan mineral tuzlarının bazı elementleri ve bu elementlerle birlikte gaz ihtiva eder. Toprak üzerine ulaşmış olan su, kayalar üstünden mineral maddelerini toplar. Alkali minerallerin de yardımıyla birlikte çeşitli elektrolitlerin bilhassa magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum yoğunluğunu dengeleme işlemini yapar.

Maden Suyunun Zararları Nedir?

1. Kemik Minerallerinde Yoğunluk Oluşturur

Asitli, kafein içeren ya da muhteviyatında fosforik asit bulunan gazlı içecekler, bilhassa de kemiklerde zayıflamalara sebep olur. Sadece maden suyu benzer biçimde içecekler bu duruma sebep olmaz. Bu durumun aksi olarak kemik minerallerinde yoğunluk oluşturur. Bu artış ise vücudunuzda bazı sıhhat problemlerine sebep olur.

2. Sindirim Sisteminde Problem Yaratır

Maden sularının muhteviyatında gaz olması sebebiyle, gaz oluşumu ya da şişkinliğe sebep olabilir. Bu durumlarda herhangi bir çekince bulunmaz. Sadece kişide rahatsızlığa sebep olabilir. Yediğiniz ağır yemekten sonrasında sindirimin hafifçe bir halde gerçekleşmesi için içmiş olduğunuz maden suyu, bağırsak gazı oluşumuyla ilgili bir problem yaşıyorsanız eğer, bu durumu artırıcı tesirleri olabilir.

3. Mide Yanması Yapar

Mide yanması şu demek oluyor ki reflü olarak bilinmekte olan bu durum, midedeki asidin boğaza kadar gelip hem midede hem de boğazda yanma hissinin olmasına sebep olur. Soda, normalde bunu baskılayan bir etkide bulunur sadece limon aromasında bir maden suyunu tüketiyorsanız, mide yanmanızın daha da artması ve bunun ciddi boyutlara gelmesi maden suyunun size verebileceği zararlardan bir tanesidir.

4. Midede Tahrişe Sebep Olabilir

Ülser hastalığı, peptik ülser, ince bağırsak, mide ve yiyecek borusu üstünde açık yaraların olması durumu olarak bilinmektedir. Maden suyunun tüketimi ise bu yaraların üstünde düzgüsel yaralardaki mide yanmasındaki histen daha fazlası olabilir. Bu da vücudunuzda şiddetli acı çekmenize sebep olur. Mide yanmaları ülser başlangıcı olabilir. Bu tanıyla birlikte kan kusma, kanlı idrar olması ülser hastalığının oluşmasındaki nedenlerden bazıları olabilir. Maden suyu tüketiminin fazla olması midede ülser oluşumu ve ülseri tetikleyici nedenlerden biri olur. Maden suyunun zararları içinde yer edinen ve ciddiye alınması lüzumlu etkenlerden bir tanesidir.

Tükettiğiniz maden suları organik olmalıdır. Fabrikalarda üretilen ve içine değişik değişik kimyasal maddelerin de katılan maden suları yazımızda belirtilen maden suları kapsamına girmez. Yapınak üretimi maden suları faydalarını yitirir. Bununla birlikte ishal ve idrar yolu sorunları benzer biçimde hastalıklarınız var ise maden suyu tüketiminizi ertelemeniz gerekir.

5. Bardakta Tüketilmesi Zarar Verir

Maden suyunun bardakta tüketilmesi zararını arttırır. İnsan sağlığına zarar veren mineraller barındırdığından bahsetmiştik. Bu mineraller bardağa koyulduğu vakit daha çok tesir yaratıp, mide ve iç organlarda tahrişe sebep olabiliyor.

Maden Suyu Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Kahvaltıdan ilkin yarım litre, akşamları ise yarım litre olmak suretiyle insanoğlu günde minimum 1 litre maden suyu tüketmelidir. Ana öğünlerden ilkin tüketilen mineralli sular bununla beraber yemeklerinizi daha azca tüketmenizi sağlayacağı benzer biçimde tokluk hissi de verir. Yemeklerle birlikte tüketilen maden suyu, gıdalarda bulunan minerallerin emilim işlemini kolaylaştırır. Yiyeceklerden sonrasında tüketilen maden suları ise, besinlerin sindirilmesinde destek bir içecektir.

Bahar ve kış aylarında minimum 1 litre tüketilmesi tavsiye edilen maden suyu, yazları havanın da sıcaklaması ile birlikte günlük tüketimlerde 2.5 litre olması uzmanlar tarafınca tavsiye edilir. Bunun sebebi ise vücudumuzda terle birlikte kaybedilen minerallerin daha çok seviyede olmasıdır.

Maden suyu genel olarak her yaşlarındaki insanoğlunun tüketebileceği ve organik olduğu takdirde yararlı bir içecektir. Yararlarından yüksek seviyede yararlanabilmek için naturel olarak üretilen ve doğadan elde edilmiş olan maden sularının tüketilmesi tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Çalışırken Enerjik Durmak İçin Öneriler başlıklı makalemizde beden enerjisi nasıl yükseltilir, enerji artıran içecekler ve enerji artıran ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Maden Suyunun Zararları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? Esmer Tene Uygun Makyaj Nasıl Yapılır? Burun Estetiği İçin En Doğru Zaman Nedir ? 26 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları WhatsApp’ı Kaç Kişi Kullanıyor Hiç Merak Ettiniz Mi ? Caner Erkin’den Fenerbahçe Taraftarına Şok Hareket

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: