Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

MacBook Hafızam Doldu Ne Yapacağım ?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » MacBook Hafızam Doldu Ne Yapacağım ?

Apple, dünyanın en iyi teknoloji markaları içinde yer almıştır. Gerek mobil teknoloji olsun, gerekse de bilgisayar teknolojileri olsun; oldukça başarı göstermiş işler ortaya çıkarmaktadırlar. Sadece ne kadar kaliteli işler çıkarıyor olsalar da, disk problemi mevzusunda hemen hemen istenilen seviyeye gelinebilmiş seviyede değiller. Gerçi bu problem bir çok üretici için geçerli ve tüketicilerin oldukça aklını karıştırmaktadır. Bu yazımızda Macbook kullanan ve “Başlangıç diskiniz neredeyse dolu” hatasını alanlar için Macbook’larda boş yer iyi mi açılır sorusunun yanıtını vereceğiz.

MacBook Hafızam Doldu Ne Yapacağım ?

MacBook’unuzu Kolay Yoldan Iyi mi Temizlersiniz?

Bu işi en temiz şekilde manuel olarak halledebilirsiniz. Sadece bu işlem için kafi zamana ihtiyacınız bulunduğunu düşünmüyorsanız, CleanMyMac 3 adlı programı kullanabilirsiniz. Bu program yardımıyla MacBook’unuzda bulunan gereksiz dosyaları, istemediğiniz uygulamaları kaldırabilir ve gereksiz dil dosyalarından kurtulabilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde bilgisayarınızdaki bir çok gereksiz dosyadan kurtulmuş olacaksınız. Aslen bahsettiğimiz bu programın makalemizde bahsedeceğimiz öteki programlardan pek de bir farkı yok. Bir tek istediğiniz uygulamayı seçerek temizliğe girişmelisiniz.

Yinelenen Dosyaları Ortadan Kaldırma

Bilgisayarınızda gereksiz yere oluşan ve depolama alanınızı işgal eden yinelenen dosyalar, canınızı sıkmaya kafi olabilir. Sadece bunlardan kurtulmak hiç de kolay olsa gerek. Bilhassa bilgisayarını oldukça uzun saatler kullanan bireylerin Mac’lerinde bayağı fazla bulunan bu dosyalar, Gemini 2 isminde programı yardımıyla problemi çözebilirler. Bu program bilgisayardan fazlaca fazla anlamış olmayan bireyler için de oldukça kolay bir programdır. Apple Store yardımıyla satın alabileceğiniz programa kendi sitesinden ulaşmak isterseniz, test sürümünü de kullanma şansına haiz olacaksınız.

Çöp Kutunuzu Boşaltın

Ne kadar dosyaları bilgisayarınızdan silerek onlardan kurtulduğunuzu düşünseniz de, aslına bakarsak o dosyalar tamamen temizlenmediği sürece bilgisayarınızı meşgul etmektedir. İhtiyacınız olduğunda tekrardan ulaşabileceğiniz çöp kutusundaki dosyaları tamamen temizleyerek, bilgisayarınızdaki alanı fazlalaştırabilirsiniz. Sadece tamamen sileceğiniz dosyaları iyice araştırın. İstemediğiniz bir dosyayı tamamen kaldırarak sorun yaşayabilirsiniz. Çöp kutunuzda bulunan tüm verileri temizlemek içinse Çöp Kutusu simgesine sağ tıklayarak, Çöp Kutusunu Boşalt seçeneğine tıklayın. Artık çöp kutunuza taşıdığınız dosyalarınız tamamen yok edildi.

MacBook Hafızam Doldu Ne Yapacağım ?

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Bir çok vakit merak ederek uygulamalar yükleriz ve bu uygulamalar bizlere yük olmaktan başka bir işe yaramazlar. Bilgisayar depolama alanlarının bir çok kısmını asla şüphesiz bu kullanmadığımız uygulamalar kaplar. Öyleyse işinize yaramayan uygulamaları kaldırarak, bilgisayarınızdaki depolama alanında büyük bir ferahlık sağlayabilirsiniz. Bunun için vasıta çubuğundaki listedeki ögeleri göster seçeneğine tıklayın ve hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığına göz gezdirin. Eğer işinize yaramayan ve büyük yer kaplayan uygulamalar var ise, bu tarz şeyleri temizlemeye koyulun.

Geçici Dosyaları Paklayın

Macbook’unuzda asla şüphesiz asla kullanmadığınız geçici dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar kullanım sonrası oluşan ve çoğu zaman bilgisayarınızda hiçbir işe yaramayan dosyalardır. Sadece tüm dosyalarda olduğu şeklinde bu dosyaları da temizlemek oldukça kolay. MacBook’lar için kullanılan CCleaner programını bilgisayarınıza yükleyerek bu dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Apple Music Aboneliğini İptal Etmek İstiyor Musunuz ? başlıklı makalemizde Aboneliği, abonelik iptal etme ve app family iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

MacBook Hafızam Doldu Ne Yapacağım ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde Tentür Yapımı

Evde Tentür Yapımı 06 Ocak 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Emzirirken Göğüs Ağrısı Neden Olur? Sürpriz Sonla Biten Birbirinden Mükemmel 10 Film İrmik Helvası Nasıl Yapılır Sütsüz 90’lı Yıllarda Soluksuz İzlediğimiz Efsane Diziler Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ? Özel Tasarım Hediyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır