Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuşburnu ve Kuşburnunun Faydaları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » Kuşburnu ve Kuşburnunun Faydaları Nelerdir ?

Kuşburnu Nedir Kuşburnu Yararları Nedir?

Kuşburnu (Rosa canina) Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya’da yetişen bir bitkidir. İngilizce’de rosehip olarak bilinir. Vatanımızda ise genel anlamda çalılık alanlar olmak suretiyle derhal her yerde yetişen ve çiftçiliği de meydana getirilen bir meyvedir. Senelerce yalnız dekorasyon amaçlı yetiştirildikten sonrasında sıhhat açısından bir ekip yararlı yönleri anlaşıldıktan sonrasında oldukça popüler bir meyve olmuştur. Kuş burnu meyvesi; reçel, jöle, çorba, çay, ekmek, şarap, turta ve marmelat yapımında kullanılır.

Kuşburnunun Gıda Kıymeti

Kuşburnu; kalsiyum, demir, selenyum, manganez, magnezyum, fosfor, potasyum, kükürt, silikon ve çinko şeklinde mineralleri yanı sıra C vitamini, A vitamini, E vitamini ve B karmaşa vitaminlerini ihtiva eder. Ek olarak likopen, pektin, lutein, beta-karoten şeklinde organik bileşikler de bulunur. Flavonoidler, fitokimyasallar ve karotenoidler ihtiva eder. Bu maddeler kanser önleyici, bağışıklık güçlendirici ve daha pek fazlaca tesirleri bulunur.

Kuşburnu Gıda İçeriği

Su g 58.66 74.50
Enerji kcal 162 206
Protein G, 1.60 2.03
Toplam lipid (yağ) g 0.34 0.43
Karbonhidrat, farkla g 38.22 48.54
Elyaf, toplam rejim g 24.1 30.6
Şekerler, toplam g 2.58 3.28
MİNERALLER
Kalsiyum, Ca mg 169 215
Demir, Fe mg 1.06 1.35
Magnezyum, Mg mg 69 88
Fosfor, P mg 61 77
Potasyum, K mg 429 545
Sodyum, Na mg, 4 5
Çinko, Zn mg, 0.25 0.32
VİTAMİNLER
C vitamini, toplam askorbik asit mg 426.0 541.0
Tiamin 0.016 0.020 mg
Riboflavin 0.166 0.211 mg
Niasin 1.300 1.651 mg
B vitamini-6 mg 0.076 0.097
A vitamini, RAE μg 217 276
Vitamin A, IU IU 4345 5518
E Vitamini (alfa-tokoferol) mg 5.84 7.42
Vitamin K (fitokinon) μg 25.9 32

Kuşburnunun Yararları Neler?

Kronik Hastalıklara ve Kanseri Önlemeye Kuşburnunun Yararları: Vücutta biriken özgür radikalleri yok eder, kanserli hücrelerin yok edilmesine karşı vücuda destek verir. Ek olarak; kalp ve damar sağlığını destekleyerek erken yaşlanmaya karşı tesir eder.  Kalp krizi riskini azaltmada etkili gıdalardan biri olabilir.

Şeker Hastalığına Karşı Kuşburnunun Yararları:  Meydana getirilen araştırmalar, kuşburnunun kan şekerini düzenlediğini ortaya koymuştur. Gerek kuş burnu gerekse şekersiz kuşburnu marmelatı kan şekerini dengelemektedir.

Kuşburnunun yararları içinde, idrar söktürücü olması, vücuttan toksin maddelerin atılmasını hızlandırması, bağırsak hareketlerini arttırması sayılabilir.

Meydana getirilen bir araştırmada yüksek konsantrasyonlarda kuşburnu aslı, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını yüzde 45 oranında azalttığı ve beyindeki kanserli hücre çoğalmasını düşürebildiği görülmüştür.

Kuşburnu kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bilhassa romatizma, iltihaplı eklem hastalıkları benzer biçimde problemlere karşı kuşburnu çayı tüketmek tavsiye edilmektedir.

Kuşburnunun Cilde Yararları

Kuşburnu çeşitli toniklerin içinde bulunmaktadır. Hem tonikleri hem de kuşburnu çayı cilt dokusunun sıhhatli kalmasını, cildin elastikiyetini koruması açısından tesir gösterebilmektedir.

Ikazlar: Kuş burnu düşük miktarlar oldukça güvenlidir. Kan inceltici ilaç kullananların dikkatli tüketmelerinde yarar vardır. Hamile ve emziren bayanlar için doz miktarı belirtilmemiştir. Kaynatılıp tüketilirse Kuş burnu içindeki C vitamini bozunur sadece A vitamini ve öteki vitaminler ısıya karşı dayanıklıdır.

Bir önceki yazımız olan En İyi Romantik Komedi Filmleri | 14 Adet Süper Liste başlıklı makalemizde dram aşk filmleri türk, duygusal romantik filmler ve en iyi aşk filmleri 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kuşburnu ve Kuşburnunun Faydaları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Özel Tasarım Hediyeler

Özel Tasarım Hediyeler 15 Aralık 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Seri Katil Ted Bundy’nin İnanılmaz Hayatı Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku Türk Ünlülerin Yüzükleri Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligindeki Rakip Analizi Planetstorm: Fallen Horizon Yaban Mersini Nasıl Kullanılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: