Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kredi Alabilmek İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor ?

Ana Sayfa » Güncel » Kredi Alabilmek İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor ?


Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim? Bankadan ne kadar kredi çekebilirim? Kredi çekmek her ne kadar bir çok kimse tarafınca tavsiye edilmese de günümüzde bir halde kredi çekmek zorunda kalınıyor. Paranın ne süre nerede lazım olacağı fazlaca fazla kestirilmiyor.

Bir an almak zorunda kaldığınız bir aygıt için, oldukca uyguna bulduğunuz bir ev yada otomobil için kredi çekmek zorunda kalabiliyorsunuz. Öteki kredi çekme isteği de artık yeni işe başlamış ve hayatına değişim katmak isteyen kişilerde olabilir.

Elinde birikimi olmayan fakat ev otomobil almak isteyen kişiler ilk akıllarına gelen şey kredi çekmek olacaktır. Kredi çekmek haliyle görüldüğü şeklinde kolay değil. Banka kredi veriyorken ilk düşündüğü şey ben bu verdiğim krediyi geri alabilir miyim?

Bankalar yada finans kurumları kredi verirken baktıkları ilk parametre kişini  maaşından gelirinden ziyade banka olan ilişkisi. Bunu da en güzel Banka Kredi Notunuz görmektedirler.

Doğrusu sizin maaşınız olsa bile ne kadar maaşa ne kadar kredi alırım mantığı daha ilk anda suya düşmektedir.  Kaç lira kredi alabilirim diye bir probleminin bundan dolayı net bir cevabı yoktur.

Banka Kredi Notunuzun düşük olması durumunda maaşlı çalışan olsanız bile banka kredi bile vermeyebilir.

Maaşıma Bakılırsa Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi alıyorken verilen kredi averaj sizin geliriniz ile doğru orantılı olduğu kati. Maaşınızın ve belgeleyebildiğiniz  geliriniz ne kadar yüksek ise alacağınız kredi o denli yüksek olacaktır. Bu sebepten dolayı bankalar en fazla ne kadar kredi verir sorusunun cevabı sizin gelir durumunuza bağlıdır.

Kredi maaşın kaç katı kadar verilirin bir matematiksel hesabı fazlaca net olmasa da size ışık tutacak ve en azından düşünce verecek kadar. Hadi bunun matematiksel hesabına geçelim.

Maaşının Kaç Katı Kredi Alabilirsin?

Maaşın kaç katı kredi alabileceğini bankalar çoğu zaman şu şekilde hesaplamaktadırlar. Bankalar kredi çekecek kişinin aylık gelirinin %40 ile %70 i arası taksit ödeyebileceğini ön görüsüyle kredi vermektedir.

Maaşının %70’lik kısmından fazla taksit ödeyen bir kişinin güçlük çekeceği düşüncesiyle kredi vermede bu yüzde sınır kabul edilmiştir.

Bu kati bir barem değil. Eğer belge olarak gösterebileceğiniz başka geliriniz var ise bu oran değişmektedir.

Ne kadar gereksinim kredisi alabilirim için küçük bir hesap yapmak mevzuyu anlamada daha oldukca işimize yarar. Sözgelişi tertipli olarak 1500 tl maaş her ay hesabınıza yatmak o süre hesabınız iyi mi olacak. Yazımızın son kısmında bu hesabı bir örnek ile tamamlayacağız.

Bununla birlikte 1000 tl maaşla ne kadar kredi çekebilirim bunun da örneğini gene yazımızın sonunda yapmakta yarar vardır. Farkı  senaryolar kredi kullanıcıları için düşünce verecektir.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim

Ne kadar kredi çekebilirim, gerekseme kredisi için düşünürsek gereksinim kredisinin süresisi Türkiye de averaj 36 ay vade ile verilmektedir. Burada bir tek paranızın olması yetmiyor sürede mühim bir faktördür. Taşıt kredisi ve ev kredisinde bu süre farklılık göstermektedir.

En fazla ne kadar kredi alabilirim sorusu gerekseme kredisi olunca sürede devreye girmekte. Maaşınızın %70 i kadar kredi verilecek olursa 36*maaşınız*70/100 olacaktır.

Maaşa Bakılırsa Konut Kredisi Hesaplama

Ne kadar konut kredisi çekebilirim : Gelire bakılırsa kredi hesaplama konut kredisinde de karşımıza çıkmaktadır. Konut kredisi için belirli bir süre yoktur. Bundan dolayı konut kredisinde ne kadar süre uzarsa bu sürede ödeyeceğiniz faiz yükseleceğinden ev kredisi için vadeyi ne kadar azca tutarsanız o denli iyidir.

Ne kadar ev kredisi alabilirim demekten ziyade vadeyi ne kadar kısa tutarım onu ön plana koymanız gerekmektedir. Konut kredisinde öteki mühim kısım bankanın evin tamamına kredi vermemesidir. Bunda dolayı belirli bir birikimle konut kredisi çekmeniz şarttır.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Türkiye de taşıt kredisi averaj 48 ay üstünden verilmektedir. Bankalar çoğu zaman taşıt kredisi en fazla 4 senelik bir sürede kredinin ödemesinin bitmesini bekliyor.

48 ay da maaşınızın %70 ile iade edebileceğiniz bir krediyi  bankadan çekmeniz için bir engel yoktur. Haliyle gelire bakılırsa kredi hesaplama taşıt kredisinde de yapılmaktadır.

Hangi Bankadan Kaç Bin Tl Kredi Alabilirim

Maaşa nazaran kredi hesaplama işlemini konumuzun sonunda yapacağımızı belirtmiştik. Şimdi detaylı örneklerle mevzuya aydınlatalım.

2000 tl İhtiyaç Kredisi 1500 TL Maaş Alan Kişiye Verilir Mi?

1500 TL aylık maaş alan bir ikişi banka tarafınca görünen aylık ödeyebileceği meblağ;

1500*70/100 = 1050 liradır. Kısaca aylık 1500 lira maaş alan bir şahıs aylık 500 TL ödeme ile 2000 TL gerekseme kredisi oldukca kolay olabilir.

1000 TL Maaş Alan Tüketici kredisi En Fazla Ne Kadar Çekilir?

Vade süresi tüketici kredisinde 36 ay olarak tanımlanmıştır.

1000 TL alan bir kişinin maaşının %70 i 700 TL yapar.

Şu demek oluyor ki gerekseme kredisi 36 ay vade ile 36*700 = 25 200 TL çekebilmektedir.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilirim İçin Bir Örnek Yapalım

Aylık maaşınız 2000 TL olsun. Vade olarak da 48 ay olduğu düşünülürse;

2000 *70 /100 = 1400 TL aylık ödeme hesaplanır

48 ay için en fazla 67200 TL çekilebilir.

ne kadar konut kredisi alabilirim, maaşa nazaran kredi hesaplama, ne kadar gerekseme kredisi çekebilirim şeklinde sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Eğer aklınızda takılan sual var ise yorum kısmında belirttiğiniz takdirde en kısa sürede cevaplanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Apple Music Aboneliğini İptal Etmek İstiyor Musunuz ? başlıklı makalemizde Aboneliği, abonelik iptal etme ve app family iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

Kredi Alabilmek İçin Ne Kadar Maaş Almak Gerekiyor ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Evsid, Üyelerini Dünya Pazarları ile Tanıştırıyor En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi? En Yüksek Faizi Kim Veriyor? Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? Mükemmel Bir Düğün İçin Altın Değerinde İpuçları Facebook Ana Uygulamasında WhatsApp Özelliği Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: