Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Konya Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Otel Tavsiyeleri

Ana Sayfa » Güncel » Konya Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Otel Tavsiyeleri
Ne yalan söyleyeyim, Konya’yı Konya’ya gidene kadar asla cazip bir kent olarak görmezdim.
Ne açıdan?
Şehircilik ve sürdürülebilir yaşam açısından…
Birazcık özensiz ve kendi içinde yaşamını idame ettiren bir şehir imajı vardı kent algımda.
Ne var ki, bir buçuk günlük kent turum bu algımı epeyce değiştirdi.
En azından ilk bakışta. İçinde yaşamadan kati tanılar koymak elbet yanlış olur…

Sonradan öğrendiğime gore İslam İşbirliği Teşkilatı tarafınca 2016 İslam Dünyası Gezim Başkenti seçilen Konya, Dünya Belediyeler Birliği olarak malum Birleşmiş Metropoller ve Mahalli Yönetimler Birliği tarafınca da “Dünya Pilot Kültür Şehri” seçilmiş.
Belediyenin internet sayfasında okuduğuma nazaran de şehrin kalabalık meydanları ile belediyeye ilişkin toplu kullanım alanlarında parasız şarj ve kablosuz web hizmeti verilmeye başlanmış.
Oldukça daha metropol şehirlerde yaşamış biri olarak bulamadığım hizmetlerin burada bulunduğunu duymak birazcık şaşırttı, birazcık da sevindirdi açıkçası. Benim son olarak bu uygulamayı gördüğüm kent New York’tu zira.
Bunlar daha sonradan edindiğim bilgiler doğal olarak. Benim algımı değiştiren kısımlar gözümle gördüğüm kent içi duble yollar, tertipli zemin döşemeleri, çukuru olmayan asfalt yollar, geniş kaldırımları ve şehrin içinden geçen tramvayı oldu. Üstelik ülkenin en geniş yüzölçümü olmasının verdiği pozitif yanları da kullanarak şehri dikey değil yatay olarak genişletmişler. Doğrusu bazı istisnai yapıları saymazsak…
Konut alanları olarak da Meram kısmı bana Atina’nın arka mahallelerini anımsattı. Bahçeli azca kattan oluşan ve geniş binaların dar sayılmayacak uzun cadde ve kaldırımların yanlarında konumlanması ve gene zemin döşemelerinin muntazam olması ve yol süresince sıkça ağaçların olması sakin bir yaşam alanı oluşturmuş.
Trafik kurallarının da fazlaca sıkı olması ve mobesenin caydırıcılığı şehirde sakin bir trafik akışını da elde etmiş benzer biçimde geldi.
Bunun haricinde, şehrin girişinde Konya Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK işbirliğindeki Bilim Merkezi de gene şehre girince ilgiyi üzerine çekmekte.
Gezinsel olarak değinebileceğim yalnızca iki nokta oldu, birisi -tabi ki- Mevlana Müzesi, diğeri ise yörenin meşhur lezzeti “etli ekmek”.
Ne olursan ol gel
Mevlana Celaleddin Rumi’nin tekke ve zaviyelerin kapatılması sonrasında Mevlevi dergâhı, müzeye dönüştürülmüş ve günümüzde parasız girişle ziyaretçi almakta.

Mevlana’nın ve birçok müridinin türbesi, dergâh eşyaları, çeşitli el yazıları müzede bulunuyor.

Mevlana Türbesi 1274 senesinde yapılmış. Sonrasında da eklemelerle günümüzdeki alana dağılmış. Türbe, zaman içinde üstüne eklemeler yapılarak bugünkü halini almış. Şehrin merkezi denilebilecek bir noktada ve şehir içi tabelalarla ulaşımı kolay. Müzenin çevresindeki kaldırım kenarı park alanları ilk otuz dakika parasız olmakla birlikte sonrası için ücretli olarak yazıyor. Pratikte ücret alınıyor mu bilgim yok.

Bahsettiğim bir öteki gezinsel kıymeti etli ekmek ise “neymiş yahu bu kadar?” söylediğim ve yedikten sonrasında anladığım biz lezzet. Ben merkezinde değil, Konya-Ankara Karayolu üstünde içinden geçilen gene Konya’nın ilçesi Kulu’da yedim. Merkezindeki lezzetlerle benzer bulunduğunu öğrendiğim için tavsiye edebilirim. Oldukça leziz bir çeşit kıymalı pide. Hamur harcını incecik ve üstündeki araç-gereç kuru değil.

Bir önceki yazımız olan Apple Music Aboneliğini İptal Etmek İstiyor Musunuz ? başlıklı makalemizde Aboneliği, abonelik iptal etme ve app family iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

Konya Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler | Otel Tavsiyeleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yüzünüzde Şişme Ve Pembeleşme Mi Var ? Sutüven Şelalesi Gezi Rehberi 2018 Yılının En Trend Erkek Saç Modelleri Orient Saat Modelleri Ağaç Evde Tatil Yapmayı Sever Misiniz ? İşte Sizin İçin Hazırladığımız Türkiye’nin En Güzel Ağaç Ev Tatil Yerleri Gezi Rehberi Keşfedilmesi Gereken Efsane Filmler Kuşağı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır