Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ana Sayfa » Sağlık » Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kokusunu Gidermenin 10 Doğal Yöntemi

Bireylerin ara sıra koltuk altı bölgelerinde ağrı hissettikleri bilinir. Bu ağrı bazı bireylerde hafifçe bir halde yaşanırken bazı bireylerde oldukça ağır yaşanır. Koltuk altında yaşanmış olan ağrı bilhassa kitle bununla beraber de şişlik ile beraber gözlemlendiğinde endişeye neden olur. Bireyler tarafınca bu belirtilerin meme kanserine işaret etmiş olduğu düşünülür. Sadece koltuk altında görülen her kitle ve ağrı meme kanserine işaret etmeyebilir. Bunun kati sonucu sadece tabip kontrolünde anlaşılabilir. Peki; koltuk altında ağrı niçin oluşur, tedavisi nedir? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Koltuk Altı Ağrısının Sebepleri Nedir?

Vücutta omuz ile kolun birleştiği bölgede çukur olarak bulunan bölgeye koltuk altı bölgesi denilir. Bu bölgede birbirinden değişik nedenler ile ağrılar oluşabilir.

1. Kas Zedelenmesi

Bireylerin ani ya da ters yaptıkları hareketlerden dolayı koltuk altı bölgesinde bulunan kasların zedelenebildiği gözlemlenmiştir. Bu zedelenme sonucunda koltuk altı bölgesinde ağrı oluşur. Kas zedelenmesi sonucunda koltuk altında ağrı özelllikle sporla uğraşan bireylerde görülür.

2. Sinir Hasarı

Kol ve omuz bölgesinde bulunan sinirlerin hasar alması sebebi ile koltuk altında ağrı oluşabilir. Bu ağrı genel anlamda karıncalanma ve iğne batma hissiyle ortaya çıkar.

3. Viral Enfeksiyon

Kızamık, su çiçeği, tifo şeklinde viral enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar koltuk ağrı ağrısına niçin olabilir. Sadece ağrı sebebinin viral enfeksiyona bağlı bulunduğunu tespit edebilmek için ne olursa olsun doktora başvurulmalıdır. Ek olarak viral enfeksiyona bağlı ağrı yaşayan bireylerde ateş, boğaz ağrısı ve vücutta bitkinlik da görülür.

4. Bakteriyal Enfeksiyon

Koltuk altı bölgesi gün içinde oldukça çok terleyen bölgelerden birisidir. Bu bölgedeki terleme ve tahriş olma benzer biçimde sebepler bakterilerin üremesine niçin olur. Bakteriyel enfeksiyonun bu bölgede oluşması sebebiyle koltuk altı bölgesinde ağrı oluşur.

5. Lenf Bezi Şişmesi

Koltuk altı ağrılarında en fazla karşılaşılan niçin lenf bezi şişmesidir. Lenf bezi şişmesi enfeksiyon, kanser ve vücudun hastalıklara karşı direnmesi esnasında ortaya çıkar. Oldukça duyarlı olan lenf bezlerinin kolayca şişebildiği bilinir. Lenf bezi şişmesi daima ciddi bir sıhhat sorununa işaret etmez.

6. Alerjik Durumlar

Koltuk altı için çoğu zaman ter önleme amaçlı kullanılan deodarantlar vb. ürünler alerjiye niçin olabilir. Bu durumda koltuk altında şişme ve ağrı oluşabilir.

7. Meme Kanseri

Koltuk altı ağrısı ara sıra fertleri oldukça korkutan meme kanserinin sebebi olabilir. Bu yüzden koltuk altı ağrıları asla dikkatsizlik edilmemeli ve kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Aksi halde oldukça ciddi bir kanser türü olan meme kanserinin ilerlemesine fırsat tanımış olmuş olursunuz.

Koltuk altı ağrısına yukarıda yazılı olan sebepler haricinde; kıl dönmesi, atardamar hastalıkları, koltuk altı kistleri, zona, kalbe yetersiz kan gelmesi, soğuk algınlığı, omuz çıkması benzer biçimde sebepler de vardır.

Koltuk Altı Ağrısının Tedavisi Iyi mi Yapılır?

Birçok hastalık tedavi edilebildiği benzer biçimde koltuk ağrısı tedavisi için de çeşitli yöntemler vardır.

Masaj: Koltuk altında oluşan ağrılara 1 yiyecek kaşığı içine damlatılacak 2 damla lavanta yağı karışımıyla masaj yapmak oldukça iyi gelebilir. Koltuk altına meydana getirilen masaj kan dolaşımını hızlandırarak ağrıları hafifletir.

Sıcak Banyo: Sıcak banyo içinde küveti doldurarak içine yarım su bardağı karbonat ve epsom tuzundan atmanız koltuk altı ağrınıza iyi gelecektir. Bilhassa epsom tuzu ağrının giderilmesinde etkili olacaktır.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres birçok ağrı çeşidi için oldukça yararlı olduğu şeklinde koltuk altı ağrısına da iyi gelir. Buzu ağrıyan bölgeye uygulamanız ağrıyı hafifletecektir.

Antibiyotik Kullanımı: Eğer koltuk altı ağrınız enfeksiyon sebebi ile oluştuysa doktorunuzun vereceği antibiyotikler ağrınızın giderilmesine destek olacaktır.

Kemoterapi ve Işınım: Koltuk altı ağrısı meme kanseri, lenfoma benzer biçimde kanserlerden dolayı oluşuyor ise doktorun uygulayacağı radyoterapi ve kemoterapi ilkin kanser hastalığının tedavi edilmesini sağlar peşinden kanserden dolayı oluşan koltuk altı ağrısı ortadan kaybolur.

Kas Gevşetici Kullanımı: Eğer koltuk altı ağrınız ani hareketlerden dolayı oluşan kas zedelenmelerinden kaynaklıysa koltuk altı bölgenize kas gevşetici ile yapacağınız masaj ağrının giderilmesine destek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hurma Diyeti ile 1 Haftada 3 Kilo Vermek Mümkün başlıklı makalemizde hurma diyeti aidin salih, hurma diyeti ekşi ve hurma diyeti ile kaç kilo verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Koltuk Altı Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Liposuction Sonrası İyileşme ! Apple iPhone X’in Özellikleri Neler? Türkiye’de Kaç Para ? 89.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Bir Test İle Mükemmel Çift Misiniz Öğrenin Fönlü Örgülü Saç Modelleri 2018 Facebook Watch ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: