Kiraz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Kiraz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ?

Kiraz Yaprağı Çayı ve Kiraz Yaprağının Yararları Nedir?

Kiraz yaprağı çayı; idrar yolu enfeksiyonlarına, böbreklere, selülite yararları olabilen bir çaydır. Gerek içilerek gerekse soğutulduktan sonrasında cilde tonik olarak kullanılabilir. Kiraz yaprağı ile hazırlanan çay; saç bakımı için kepeklenme ve saç zayıflığına, cilt için ise cildi canlandırması ve göz altı torbalarına karşı yararları olabilecek bir çaydır. Ek olarak karaciğerin kendisini yenilemesine destek, toksinlerden arındırıcı yararları da vardır. Vücuttan ödem atılmasını sağlayabilir. Öteki yeşil yapraklı bitkilerde olduğu benzer biçimde yoğun oranda fitobesin içermektedir. Protein ve vitamin bakımından zengindir.

Kiraz yaprağı çayı hem yemeklerde hem de çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemin güçlendirici tesiri vardır. Damar tıkanıklığına, romatizmal problemlere karşı iyi gelir. Kanı temizleyici, yağ yakıcı ve sakinleştirici tesiri vardır.

Meydana getirilen bazı araştırmalarda; kiraz yaprağı ekstrelerinin, DNA hasarını durdurucu tesirinin olduğu gözlenmiştir.

Kiraz Yaprağı Çayı Iyi mi Hazırlanmış olur?

Geleneksel kullanımda karaciğer sorunları için kiraz yaprakları ve kurutulmuş kişniş yaprakları üstüne su eklenmiş olur ve kısık ateşte 30 dakika kadar kaynatıldıktan sonrasında soğutulur ve süzülerek tüketilir. Yiyeceklerden sonrasında günde iki çay bardağı kadar şekersiz tüketilir. 1-2 ay devam edilir. Ek olarak kiraz yaprakları aynı şekilde kaynatılarak içilirse Hepatit A’ya karşı da yarar sağlayabilmektedir.

Düzgüsel çay şeklinde de demlenip tüketilebilir.

Kiraz Yaprağı Tentürü Iyi mi Yapılır?

Kiraz yaprakları; etil alkol ile beraber bir kavanoz içine alınır ve kapağı kapatılır 20 gün süresince bekletilir. Her gün 2-3 kez çalkalanır. 20 gün sonrasında tentür süzülür. Yiyeceklerden sonrasında bir bardak suya iki-üç damla dökülerek tüketilir.

Kiraz Yaprakları pek fazlaca yörede salamura ve yiyecek yapımında da kullanılır. Kavurması, haşlanıp meydana getirilen yemeği ve sarması yapılabilen bir besindir. Genel olarak Mayıs, Haziran benzer biçimde taze dalları toplanır ve tüketilir. Bilhassa Malatya yöresine Ayranlı Kiraz Yaprağı Sarması oldukça popüler bir yemektir.

Not: Sadece kiraz yaprağının yararları üstünde yeterince bilimsel emek verme yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz hususlar geleneksel bilgilerdir. Bu yüzden hastalık tedavisinde kullanılamaz sadece bir gıda öğesi olarak öğünlerde yer edinilebilir yada makul ölçülerde çay olarak tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Programı başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo verdim, beslenme ve clean bulk beslenme programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kiraz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İlkbahar Yaz Kız Çocuk Elbise Modelleri Zayıflatan Baharat Karışımı Scope Uygulamasını Kullananlar İçin 10 Tavsiye İstanbul’da Glutensiz Yemek Yapan Yerler Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir ? 1 Haftada Dümdüz Karın

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır