Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kilo Vermek Ve Kilo Almak İsteyenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Ana Sayfa » Sağlık » Kilo Vermek Ve Kilo Almak İsteyenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Fazla şişman yada obez bireylerin sayısı; zayıf olup kilo almak isteyen kişilerin sayısından fazlaca daha çok olduğundan ‘kilo vermek isteyenler’ ile ilgili beslenme önerileri.  

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca, toplumsal paylaşım siteleri üstünden kilo almak isteyen kişilerden pek oldukca hususi ileti aldığını belirterek, kişilerin kendileri için daha sık beslenme önerileri istediğini belirtti.

Sıhhatli ve kalıcı kilo alımı; zayıflamaya oranla daha sıkıntılı bir süreçtir…
‘Aman canım sen de! Kilo almak istiyorsan kucak kucak çikolata ye, cips, poğaça, börek ye; kiloları alırsın. Bak biz kiloları vermeye çalışıyoruz; sen ise neyden bahsediyorsun…’ benzer biçimde öğütleri pek çoğumuz zayıf olan arkadaşlarımıza söyleriz yada söylenildiğini duyarız. Sanıldığının aksine zayıf kişilerin kilo alması hiç de kolay değildir. Hatta iştahsızlıktan şikâyetçi zayıf bir kişinin kilo alması; fazla şişman olan birinin zayıflamasına nazaran oldukça daha zor olsa gerek. Kesinlikle uzman desteği gerekir.

Kilo almak istiyorsunuz; iyi mi başlamalı?
Eğer ideal kilonuza ulaşmak için kilo almak istiyorsanız ilkin bir Endokrinoloji uzmanı doktora muayene olmalısınız. Tüm tetkikleriniz yapılacak; herhangi bir kronik hastalık vb. durum olup olmadığı doktorunuz tarafınca araştıracaktır. Yeme davranışı bozuklukları tespit edilirse psikiyatrist ve psikolog ile görüşmek yararlı olur. Arkasından beslenme programınız için bir Diyetisyen’e başvurmalısınız. Diyetisyeninizin sizin için hazırlayacağı ‘Kişiye hususi rejim programı’ yardımıyla sıhhatli kilo alımı ile ideal kilonuza ulaşabileceksiniz.

Eğer kilo almak istiyor ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız bir Diyetisyen’e başvurmalısınız.
Mühim olan yalnız ‘kilo almak’ değildir; ‘Sıhhatli ve kalıcı kilo almaktır. (Sıhhatli beslenme alışkanlığı edimekk). Yağ ve kas kitlesi dengesini sağlayarak kişinin sıhhatli kilo almasını sağlamak, sadece bir diyetisyen danışmanlığında mümkün olabilir.

KİLO ALMAK İSTEYENLERE ÖZEL 14 BESLENME ÖNERİSİ:

1.ELİNİZİN ALTINDA KURUMEYVE BULUNDURUN
Ofisinizdeki masanızda, çekmecenizde; çantanızda; arabanızda; evinizin çeşitli yerlerinde kuru meyve bulundurun. Kuru meyvelerin kalori içinde ne olduğu yüksek olmakla beraber; posa, vitamin ve mineral içinde ne olduğu olarak da oldukça zengindir. Kuru meyveleri ara öğünlerde tüketerek hem sıhhatli beslenmiş olmuş olursunuz, hem de enerji katkısı elde etmiş olmuş olursunuz.

2- SÜTLÜ TATLI TÜKETMEYİ İHMAL ETMEYİN
Gün içinde ara öğünlerden birinde sütlü tatlı tüketmelisiniz. Sütlü tatlılar, protein ve kalsiyum alımınıza katkı sağlarken; bununla birlikte kilo almanız için ihtiyacınız olan enerji için iyi bir destekleyicidir. Gıda kıymeti yüksek olan sütlü tatlılar, sıhhatli beslenerek kilo almanıza destek olacaktır. Keyifle tüketeceğiniz sütlü tatlınızın üstüne de ceviz, fındık, fıstık benzer biçimde yağlı tohumlardan ilave etmeyi ihmal etmeyin.

3-KAHVALTIDA ÇAY YERİNE TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU/ SÜT TERCİH EDİN
Kahvaltınızda çay yada kahve yerine taze sıkılmış meyve suyu yada süt tercih edin. Böylece kahvaltı menüsünün enerji içeriğini de yükseltmiş olmuş olursunuz. Taze sıkılmış meyve suları vitamin deposudur; bağışıklık sistemini güçlendirmede destek sunar. 1 büyük bardak taze sıkılmış meyve suyunun kalori içinde ne olduğu 3-5 porsiyon meyveye denk gelmektedir. Meyve suyunuzu şişkinlik yaratmaması adına kahvaltı sonrasında da içebilirsiniz.

4- SİGARA İÇİYORSANIZ BIRAKMALISINIZ
Kilo almak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Sigaranın iştahı kapattığı ve sigaradaki nikotin maddesinin metabolizmayı hızlandırıcı tesiri olduğu bilinmektedir. Kilo alma bahanesi ile; pek oldukca sıhhat sorununa sebep olan sigaradan da kurtularak sıhhatli yaşam için bir büyük adım daha atmış olacaksınız.

5- SIVI TÜKETİMİNİZİ KONTROL ALTINA ALIN
Günlük averaj 1,5-2 lt.’den fazla su tüketmemeye çalışın. Gereğinden fazla su tüketimi midede doygunluk hissini arttırır ve bilincinde olmadan ihtiyacınızdan azca gıda tüketirsiniz. Fazla miktarlarda sıvı tüketiyorsanız sıvı gıdaların tüketimini de azaltmalısınız. Mesela yiyecek öncesi 3 kepçe çorba içmek yerine 1 kepçe tercih edin. Böylece çorbanın arkasından gelecek olan ana yemeği oldukça daha rahat tüketebilirsiniz.

6- ARAÖĞÜNLERDE SÜT/ YOĞURDUN İÇİNE REÇEL/BAL İLAVE EDEREK TÜKETİN
Günlük kalsiyum ve protein alımını sağlamak ve sıhhatli beslenmek adına gün içinde averaj 3-6 porsiyon süt/yoğurt tüketimi sağlanmalıdır. Ana yemeklerde tüketilen süt ürünlerinin haricinde bu gıdaları ara öğünlerde de tercih edin. Sizlere bir tavsiye: sütünüze yada yoğurdunuza bal, reçel benzer biçimde enerji içinde ne olduğu yüksek olan lezzet verici besinler ilave edebilirsiniz.

7- ASİTLİ İÇECEKLER YERİNE EV YAPIMI LİMONATA VEYA MEYVE SUYU TERCİH EDEBİLİRSİN
Kola, gazoz benzer biçimde asitli içecekler yerine sıhhatli olan ev limonatası, meyve suları, meyve kompostoları tercih edin. Böylece daha naturel ve sıhhatli beslenmiş olacaksınız. Limonatanıza, kompostonuza bal yada pekmez ilave etmeyi ihmal etmeyin.

8-TÜKETECEĞİNİZ YAĞIN CİNSİ ÇOK ÖNEMLİ
Kilo almak için bolca yağlı yemekler tüketmek sanıldığının aksine doğru değildir. Kafi miktarlarda yağ içeren besinler tüketilmelidir. Kilo almak istiyorsanız bolca tereyağı besinler tüketmek yerine sıhhatli beslenmenizi sağlayacak olan zeytinyağı şeklinde sıvı yağlar tercih edin. Pişirilen yemeklerinizde de ayçiçeği yağı, mısırözü yağı, vb. sıvıyağları tercih edin. Et koyduğunuz yiyeceklere ek olarak yağ eklemenize de gerek yok.

9-YEMEK YEDİĞİNİZ ORTAM FERAH, TEMİZ, RAHATLATICI OLMALI
İştah durumu, ruhsal etkenlerden etkilenebilir. Stresli bir ortamda yiyecek yiyecek keyifli olmaz. Karışık, fazlaca eşya olan, havasız bir ortamda yiyecek yerken bilincinde olmadan daha azca yiyecek yer, biran ilkin yiyecek bitsin istersiniz; iştah durumunuz da negatif şekilde etkilenir. Yiyecek yediğiniz ortamın sizin için keyifli bir yer olmasına bilhassa dikkat edin; yiyecek saatlerini iple çekeceğiniz güzel zamanlar haline getirmenizi tavsiye ederim..

10- DOKTORUNUZ VE DİYETİSYENİNİZ BİLGİSİ DAHİLİNDE ENTERAL ÜRÜN KULLANILABİLİR
Gerek görüldüğünde günlük tüketimlerinize toz karbonhidratlar, toz proteinler eklenebilir; bu toz karışımlar süt yada meyve suyu ile karıştırılarak tüketilebilir. Enteral içecekler de ara öğün olarak tüketildiğinde günlük alınan enerji, protein, karbonhidrat ve yağ alımına katkı elde etmiş olur.

11- YEMEK EŞLİĞİNDE İÇECEK TERCİH ETMEYİN
Ana öğünlerde yiyecek yerken içecek tercih etmemelisiniz. İçecekler midede yer kaplar, tokluk hissi verir ve acele doygunluk yaşamanızı sağlar. Ek olarak yemekler ile aynı anda tüketilen içecekler kişilerde şişkinlik de yaratabilmektedir. Su yada öteki içecek tüketimlerinizi yemekten averaj 30-45 dakika ilkin yada 30-45 dakika sonrasında hayata geçirmeye itina gösterin.

12-SALATALARINIZI ZENGİNLEŞTİRİN
Ana öğünlerinizde ne olursa olsun salata tüketin. Salata lüzumlu posa alımını ve vitamin-mineral alımına katkı sağlar. Salatalarınızın miktarı oldukça olmamalıdır. Salatanızın gıda kıymetini arttırmak için bir tavsiye vermek isterim: Salatalarınızın içine ceviz, zeytinyağı, peynir ve zeytin ilave edin (Ek olarak 1 tane haşlanmış yumurta da ilave edebilirsiniz). Hem fazlaca sıhhatli ve leziz bir salata tüketmiş olacaksınız; hem de enerji alımınıza katkı elde etmiş olacak.

13-SPOR YAPIN
Sıhhatli ve mutlu bir yaşam için spor yapmalısınız. Ağırlık kaldırma, vb. kas artışına sebep olan sporlardan faydalanabilirsiniz; fakat kesinlikle bir uzman desteği alarak size uygun olan bir egzersiz programı uygulamalısınız.

14-KALORİ VE BESİN DEĞERİ İÇERİĞİ YOĞUN OLAN BESİNLERİ TERCHİ EDİN.
Midenizde oldukça yer kaplamayacak; fakat gıda kıymeti ve enerji içinde ne olduğu yoğun olan gıdaları tercih etmeniz kilo almanıza destek verir. Mesela salata midede oldukça yer kaplar, tokluk sağlar ve kalori içinde ne olduğu düşüktür. Bu yüzden salatayı oldukça oranda tüketmek kilo almanızı engelleyebilir. Enerji içinde ne olduğu yoğun olan besinlere (ceviz, fındık, fıstık benzer biçimde yağlı tohumlar; kuru meyveler; sütlü tatlılar; malt içecekleri; evde yapılmış kekler (kuru meyveli, cevizli); tahin; pekmez benzer biçimde ) günlük beslenmenizde çoğunlukla yer vermelisiniz.

(Yukarıda yer edinen tavsiyeler, kilo almak için genel beslenme önerileridir; kati netice için size en yakın Diyetisyen ile görüşmelisiniz.)

Hakikaten zayıf mısınız?
İdeal kilonuzun altında olup olmadığınızı idrak etmek için Gövde kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz. Kilonuzun kilo. cinsinden vücut ağırlığını, boyunuzun m. cinsinden karesine bölerek hesaplayabilirsiniz. Gövde kitle indeksiniz 18.5 kilo/m²’ den azca ise zayıfsınız. Kilo almak için uzmana danışmanın artık zamanı gelmiş.

Oldukça zayıf kişilerde kalp yetmezliği ve osteoporoz oluşma riski daha çok
Zayıflık da aynı şişmanlık benzer biçimde sıhhat riskleri taşıyan bir sıhhat durumudur. Meydana getirilen pek fazlaca bilimsel çalışmada zayıf olan kişilerin kalp yetmezliği ve osteoporoz oluşma riskinin daha çok olduğu görülmüştür. Zayıf kişilerin vücut dirençleri düşük olur, bağışıklık sistemleri kuvvetli olmadığı için hastalıklara daha acele yakalanırlar; iyileşme süreçleri de uzun olur. Bazı kanser türleri zayıf olan kişilerde daha sık görülebilmektedir. Zayıf erkeklerde cinsel sorunlara daha sık rastlanılmaktadır. Zayıf bayanlarda doğurganlık ile ilgili problemler oluşabilmekte; hatta kısırlık daha sık görülmektedir. Zayıf olmak, kişinin özgüvenini de negatif etkileyebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Daha Gür Saçlarınız Olsun İster Misiniz ? başlıklı makalemizde gür saç erkek, gür saç nasıl azaltılır ve gür saç nasıl kesilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Kilo Vermek Ve Kilo Almak İsteyenler İçin Altın Değerinde Tavsiyeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sebamed Ürün Satışı

Sebamed Ürün Satışı 15 Aralık 2017

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor Valizim Küçük Eşyam Çok Diyorsan Mutlaka Oku Doğum Lekelerindeki Tehlikeye Dikkat Edin PES 18 Sistem Gereksinimleri ve Çıkış Tarihi Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Sırları Ünlü Oyuncuların Bu Filmlerini Daha Önce Hiç Duymadınız

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: