Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kilo Vermek İstiyorsanız İşin Sırrı Yatakta !

Ana Sayfa » Sağlık » Kilo Vermek İstiyorsanız İşin Sırrı Yatakta !

Finli araştırmacılar, orta yaşlı insan üstünde 7 yıl devam eden araştırma sonunda uykusuzluk problemi çeken bayanların zayıflamada güçlük çektiğini buldu. Eğer siz de bir gecede 5.5-6 saatin altında uyuyorsanız zayıflamada güçlük çekebilirsiniz.

Hem uykusuzluk çekiyor hem de kilo veremiyorsanız bu haber sizi direkt ilgilendiriyor.
Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, uyku ve kilo arasındaki bağları ve ne yapmamız icap ettiğini sizler için kaleme aldı:

DAHA AZ UYKU, DAHA AZ YAĞ YAKIMINA YOL AÇAR
Almanya Lübeck üniversitesinin Nöroendokrinoloji Kısmı’nün gecede rutin 12 saat uyuyan bir grup adam üstünde yapmış olduğu araştırmada, bir gece uykusuz bırakılan kişilere ertesi günün sabahında varlıklı bir kahvaltı yedirildi. Araştırmacılar bu grubun enerji tüketimlerini ölçtü (hiçbir şey yapmadan kalori harcama). Bu gruptaki adamların enerji harcamaları iyi uyudukları gecelere nazaran % 5 daha azca ve yiyecek sonrası % 20 daha azca olduğu tespit edildi.

DAHA AZ UYKU DAHA FAZLA YEMEK YEMEK:
Amerikan Kalp Vakfı’nın 2011’deki çalışmalarına baktığımızda, geceleri yalnız 4 saat uyku uyuyan bayanlar 9 saat uyku uyuyanlara bakılırsa ertesi gün fazladan 329 kalori, erkekler ise 263 kalori daha çok alıyor. Gene aynı vakfın başka bir çalışmasında, 11 gönüllü bir uyku merkezinde 14 gün geçiriyorlar. İlk periyodda geceleri 5.5 saat, öteki periyodda ise 8.5 saat uyuyorlar. Uykusuzluk çekenler, bununla birlikte yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları seçiyorlar.

DAHA AZ UYKU VE DAHA FAZLA ACIKMA
Bu durum, uyku ve zayıflama arasındaki en büyük bağdır. Eğer günde minimum aralıksız 7 saat uyku uyumuyorsanız bu başınıza gelen bir sorun olacaktır. Yetersiz uyku ghrelin tesirini arttırır (yeme hormonudur). Kilo alma ve vermeye erişince bu hormon mühim bir rol oynar.

Ghrelin iştahınızı açar, yağ üretimini arttırır ve vücudunuzun büyümesini sağlar. Uykusuzluk hem de leptin hormonunun da salgılanmasına engel olur. Bu hormonun işlevi ise “Ben doydum, çatalı indir” anlamına gelir. Leptin hormonu geceleri fazla salgılanır. Vücudunuza uyurken “Yiyecek zorunda değilsin” diyen hormondur. Gündüz ise seviyesi düşer ve yiyecek yemeye, enerji almaya ihtiyacımız olur. Netice olarak yüksek leptin hormonu açlığımızı pas geçmemizi sağlar. Eğer uyku uyumazsanız, leptin seviyeniz dibe vurur.

DAHA AZ UYKU, VÜCUDUNUZDA DAHA FAZLA YAĞ TUTAR
Şikago Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmalar gore, 10 aşırı şişman fakat sıhhatli insan 14 gün denge rejimine girmesinin peşinden 7.5 saat ve 5.15 saat uyudular. Her iki periyodda da denekler averaj 2.99 kilo verdiler. Daha çok uyuduklarında ise 1.4 kilo yağ kaybettiler. Daha azca uyuduklarında ise yağ kaybı 0.5 kilogram oldu. Daha çok uyuduklarında ise açlık hissetmediklerini söylediler. Kafi uyuduklarında ghrelin seviyeleri aynı kalırken, 5 saat uyudukları gecelerde ise ghrelin seviyelerinin % 9 arttığı gözlendi.

Ghrelin bununla beraber yağ tuttuğu için, araştırmacılar niçin azca uyuyan insanları daha çok şişman olduklarını açıklıyor.

DAHA AZ UYKU UYUMANIZ, YEMEK YEMEK İÇİN DAHA FAZLA ZAMAN DEMEKTİR
Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da bazı uzmanlar yemekten 2 saat yada daha çok sürede açlığınızı hissedebilirsiniz bu durumda buzdolabına yaklaşamadan yatağa gidin ve güzel bir uyku çekin önerisinde bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Ödem Şişkinliğinizi Atacak Mucizevi 8 Yiyecek başlıklı makalemizde bırakmayan, İnsanda ve ödem hakkında bilgiler verilmektedir.

Kilo Vermek İstiyorsanız İşin Sırrı Yatakta ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Liposuction Sonrası İyileşme ! Apple iPhone X’in Özellikleri Neler? Türkiye’de Kaç Para ? 89.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Bir Test İle Mükemmel Çift Misiniz Öğrenin Fönlü Örgülü Saç Modelleri 2018 Facebook Watch ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: