Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ana Sayfa » Güncel » Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Kekik Iyi mi Kullanılır? Kekiğin Yararları Nedir?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine mensup bir bitkidir. Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja bitkilerinin hepsi genel olarak kekik olarak adlandırılmıştır. Tarlalarda, ormanların güneş gören yerlerinde, davet ve dağlarda organik olarak yetişir. Ülkemizin derhal yer yerinde yetişmektedir. İçeriğinde çeşitli uçucu yağlar ihtiva eder ve bu yağların en bilineni timoldür. Timol öteki ballıbaba ailesine mensup bitkilerde görülür. Yöreden yöreye yada cinsine nazaran; beyaz kekik, girit kekiği, güveyotu olarak da bilinir.

Kekiğin Yararları Nedir? Kekik Çayının Yararları Nedir?

Kekikte bulunan en etken bileşen timoldur. Bu organik bileşiğin, mantar ve viral enfeksiyonlarını önleme kabiliyeti yüksektir. Bu yüzden ayak mantarı, cilt mantarı, virüs kaynaklı rahatsızlıklarda oldukca etkili bir beslenme desteğidir.

Lütin, zeaksantin ve tiroksin de dahil olmak suretiyle kekikte bulunan fenolik antioksidanlar, vücuttaki özgür radikalleri nötralize etmeye ve yok etmeye katkıda bulunur. Özgür radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, apoptoz yada spontan mutasyona niçin olarak, sıhhatli hücrelerde fazlaca büyük hasara yol açabilir. Bu antioksidanlar, sinirsel yolların, kalplerin, gözlerin ve cildin yanı sıra organlarda bulunan oksidatif stresi önlemeye destek sağlar. Kekik mühim oranda demir minerali de ihtiva eder. Bu özellikleri sebebi ile kalp sağlığı için de ekilidir. Bağışıklık sistemini destek sunar ve sağlamlaştırır. Kekikte bulunan A vitamini ve antioksidanlar gözler için büyük faydalar sağlayabilir. Bilhassa katarakt sorununa karşı yarar sağlar.

Kekik çayı; solunum yolu hastalıkları, astım, hıçkırık, hazımsızlık, şişkinlik benzer biçimde sorunlara karşı tesir eder. İştah açıcıdır, mide ve bağırsaklarda bulunan zararı olan bakterileri yok eder. Ek olarak çocuklarda sık görülen kıl kurdu sorununa yarar sağlar. Bilhassa yaban kekiği yada dağ kekiği düzgüsel kekiğe gore daha etkilidir.

Solunum Yolu Hastalıklarına Karşı Kekiğin Yararları

Geleneksel tıpta kekiğin en iyi malum ve uzun süredir kullanılmakta olan kullanımlarından biri de solunum rahatsızlıklara olan faydasıdır. Bronşit, kronik astım, tıkanıklık, soğuk algınlığı, grip, bloke sinüsler yada mevsimsel alerjiler var ise, kekik bir balgam söktürücü ve bir anti-enflamatuar madde şeklinde davranır. Solunum yollarında oluşan balgamı ortadan kaldırır, nefes almayı kolaylaştırmak için iltihabı giderir ve hastalığa neden olabilen mikropların çoğalmasını engeller. Bunun için düzgüsel çay şeklinde demlenen kekik çayı kullanılabilir. Sadece kekik çayı yapılırken fazla kaynatılması etken maddelerin yok olmasına niçin olur.

Diş Eti Çekilmesine Karşı Kekiğin Yararları-İbrahim Saraçoğlu

Bir tutam kekik, yarım su bardağından birazcık fazla su da 5-6 dakika kaynatılır. Su birazcık soğuduktan sonrasında  süzülür ve bu su ile dişler fırçalanır. Sabah akşam tekrarlanır, istenirse dişleri düzgüsel macunla fırçaladıktan sonrasında da kekik suyu ile fırçalanır. Ertesi gün tekrardan demlenerek devam edilir. Ağız iltihaplarına ve diş iltihaplanmasına da yarar sağlar.

Kekiğin Kullanım Alanları-Kekik Iyi mi Kullanılır?

Kekiğin sapları ve yaprakları kullanılır. Çoğu zaman çorbalara, soslara, et yemeklerine eklenmiş olur ve leziz bir garnitür olarak kullanılır. Ek olarak yüzlerce senedir besinlerin bozulmasını önlemek için de kullanılmıştır. Etlerin kekikle marine edilmesi hem etin bozulmasını önler hem de pişerken oluşan zararı dokunan bileşikleri yok etmeye yarar.

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Kekik Faydaları İbrahim Saraçoğlu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kilo Dengesini Korumak İçin Altın Tavsiyeler Ombre Saç Fiyatları 2018 Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2018 Kilo Vermenizi Sağlayacak Yiyecekler Vietnam Gezi Tavsiyeleri Oyuncularını Trolleyen 7 Oyun

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır