Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaz Eti ve Kaz Etinin Faydaları

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Kaz Eti ve Kaz Etinin Faydaları

Kaz Eti ve Kaz Etinin Yararları Hakkında

Kaz, Anatidae ( Ördekgiller) familyasına ilişik iri ve beyaz yada boz tüylü, ayakları perdeli kuş türüdür. İngilizce’de Goose olarak bilinir. Genel olarak Asya, Avrupa ve Şimal ABD’da naturel ortamlarda yaşar. Devletimizde organik ortamda yaşamasının yanı sıra bilhassa Kars ve Ardahan illerinde yoğun olarak yetiştirilen bir hayvandır. Kazlar, 30 yıla kadar yaşayabilen hayvanlardır.

Kaz, daha fazlaca eti sebebiyle üretilse de kaz tüyü çeşitli amaçlarla kullanılır. Tüyleri mont, yastık, yorgan vs. yapımında kullanılır. Sadece kazlardan canlı canlı yolunan tüyler hayvanlar için oldukça acı verici olduğundan, hayvenseverler tarafınca şiddetle eleştirilir.

Kazlar, kapalı alanlarda yaşayamayacak hayvanlardır. Açık alanda yayılarak beslenmeleri daha uygundur. Genel olarak kazlar dışarıda yayıldıkları için etleri öteki kümes hayvanlarına gore daha organik ve besleyiciliği açısından daha zengindir.

Kaz eti ağır bir ettir ve daha fazlaca kışın tüketime uygundur. Bazı hastalıklara karşı da etkili olduğu söylenmektedir. Geleneksel olarak; saç dökülmesine ve saç beyazlamasına karşı etkili olduğu öne sürülmüştür. Genel olarak zayıf düşmüş insanlara tavsiye edilmektedir.

Kaz Eti’nin Gıda Kıymeti

Kaz eti oldukça besleyici bir ettir. 100 gram kaz etinde günlük protein ihtiyacımızın yarısı bulunur. Ek olarak; B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile demir, fosfor, selenyum benzer biçimde mineraller açısından zengindir. 140 gram kaz etinde, 72.73 g su, 427 kalori, 35.22 g protein, 30.69 g yağ, 1.36 g kül vardır. Yüksek oranlarda Fosfor ve selenyım ile, bakır ve B6 vitaminleri bulunur.

Kaz Etinin Yararları ve Zararları

Kaz eti ile ilgili bazı spekülasyonlarda mevcuttur. Bazı uzmanlara nazaran kolesterol problemi ve damar sertliği problemi olanların uzak durması gerektiği söylenirken bazı kaynaklarda yağ oranı düşük olduğu ve fena kolesterolü azaltıcı etkisinden bahsedilmiştir. Genel olarak; kaz eti pişirileceği vakit yağ kullanılmaması yada oldukca azca kullanılması, yararlarından yararlanmak için kızartılmaması daha oldukça buharda yada dumansız ızgarada ( barbekü şeklinde) pişirilmesi ve bolca sebze ile tüketilmesi tavsiye edilir. Ek olarak, kemikleri de kemik suyu olarak değerlendirilmesi oldukça sıhhatli bir tercih olacaktır.

Kaz etinde bulunan varlıklı fosfor ve kalsiyum diş kemikler için oldukça yararlıdır. Osteoporoz benzer biçimde rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Vücutta taşınan oksijen miktarını artırır. B5 vitaminince zengindir ve saçların organik renginin korunmasına destek verir. İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini aktive eder. Kaz eti, B12 vitamini yönünden de zengindir. B12 eksikliğine iyi gelebilmektedir.

Not: Kaz eti yararlı bir gıda olmakla beraber, ölçülü tüketmek gerekir. Kızartma şeklinde yada aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemek önemlidir.

Bir önceki yazımız olan En Çok İşe Yarayan Klavye Kısayolları başlıklı makalemizde ctrl s, ctrl y ve excel kısayol tuşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaz Eti ve Kaz Etinin Faydaları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Retro Makyaj Nasıl Yapılır ? İpuçları Nelerdir ? Ayakta Su İçmenin Zararları Bilimsel Bel Fıtığı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Bursa’nın En Başarılı SEO Ajansı Yesilseo.com Gün İçinde Değişen Fondöten Rengini Korumak İçin Öneriler! Sivilce Lekeleri İçin Kesin Çözüm

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: