Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Güncel » Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi

Kazdağları Mili park kampa giriş

Kaz Dağları kamp alanı

Mitolojideki adıyla İda Dağları olan Kaz Dağları‘da kamp yapma, kamp tutkunları için söndürmesi zor bir ateş şeklinde olmalı. Fanatik olunası bir tabiat, serüven, sonsuzluk ormanı, kucak dolusu oksijen, mitolojik hikayeler, efsaneler, yeşille mavinin insanoğlunun ruhunda yarattığı rahatlık ve bırakması zor bir yer. Kalabalıklardan kaçıp da kendinle başbaşa kalabildiğin bir yer. Kaz Dağları kamp alanı için ayrılmış bölgeler mevcuttur.

kamp ateşi Kazdağları

Kamp ateşi çevresinde koyu sohbetler kaçınılmazdır

Kaz dağları kamp alanı nerede?

Ilk olarak, Kaz Dağları kamp alanları Kaz Dağları Ulusal Park ve hususi kamp alanları olarak 2’ye ayrılıyor.

1. Kaz Dağları Ulusal Park Kamp Alanı: Yayla Çadırlı Kamp Alanı, Ulusal parkında içindedir ve alan kılavuzu ile içeri girebiliyor ve konaklamak isterseniz de alan kılavuzu ile beraber konaklayabiliyorsunuz.

Kaz Dağları Ulusal Parkı’na giriş sadece kılavuz rehberlerle mümkün demiştik.  En güncel bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.800 metre yükseklikte bulunuyor. Kılavuz rehber tutarı 2017 fiyatlarına gore 115 TL günübirlik ve eğer konaklayacaksanız buna fazladan ücret %50’si ekleniyor. Vasıta girişi otomobil için 15 TL. 4 kişilik çadır kurma tutarı ise 32 TL. Doğrusu 1 gece konaklama tutarı 200 TL civarında. Çok da fazla uygun sayılmaz. Fakat kalabalık gelecekseniz mantıklı. 1 gece süresince elde edeceğiniz deneyim ise buna kıymet. Kamp malzemelerini kendiniz getirmeniz gerekiyor. İçeride ateş yakmak yasak. Konumu için tıklayın.

Kazdağları Mili park kampa giriş

Kazdağları Mili park kamp girişi için alan rehberi ve otopark ücretlerini ilk olarak ödemeniz gerekiyor

2. Hususi kamp alanları: Kaz dağları Ulusal Park’ın haricinde Mehmetalan köyünde bulunuyorlar.

  • Hızır Kamp: Yoga kampı olarak da geçiyor.  rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Kazdağı Ulusal Parkı sınırlarına yürüyüş mesafesinde. Dışarıdan yiyecek içecek getirmek yasak.   Konumu için tıklayın. İletişim: http://www.hizirkamp.com
  • Akaleos: Doğası muhteşem, trekking yapılabilen, günlük yiyecekleri bulunan bir kamp yeri. Çadırınızı kurun ve derhal önündeki Zeytinli deresinde yüzün. Suyu buz şeklinde, sabah uyanmak için güçlük çekmeyeceksiniz. Şahıs başı çadır fiyatı 35 TL. Çadırını istediğin yerde kur, kendi yiyeceğini getir, istediğin şeklinde gez, takıl. Zeytinli köyü’ne hergün gittikleri için marketten sizin için de siparişlerinizi getiriyorlar. Süper bir hizmet anlayışı. Tesisten yiyecek yemenize gerek yok doğrusu. Extra şezlong tutarı de yok. Telefon ve web çekmiyor, aslına bakarsanız gerek de yok. Kahvaltı, gözleme ve yiyecek servisi var. Buzdolabı ve mutfak da olduğundan kendi yiyeceklerinizi burada hazırlayarak tutabilir, daha ekonomik bir dinlence yapabilirsiniz.

Kazdağları Akaleos Kamp

Akaleos Kamp, Zeytinli Deresi kıyısında bulunuyor

  • Akyar: Akaleos’tan ayrılmadan devam ettiğinizde yukarıda daha sessiz sakin bir kamp alanı görmüş olacaksınız. Burası Akyar kamp alanı.

Adres: Mehmetalan Köyü Edremit/Balıkesir

Hızır kamp Kazdağları

Mehmetalan Köyü Hızır kamp alanı

Not: Kaz dağları ulusal parkı’na giriş sadece alan kılavuzları ile mümkün diyoruz fakat şöyleki bir istisnası var: 6 tane Türkmen köyü var. Tahtakuşlar, Çamcı, Mehmetalan, Güre, Doyran ve Hacıasanlar. Bu köylerde doğup da burada ikamet edenler senenin belli zamanlarında köy kültürünü ve geleneğini devam ettirmek adına kılavuz rehbersiz içeriye girebiliyorlar, ateş yakıp mangal yapabiliyorlar. Maalesef çifte standart kısmı ayrı fakat umarız ileride bir yangın haberi duymayız. 2014 senesinde ziyaret ettiğimizde içerisi dumandan görünmüyordu. Mangal ateşinden çıkan dumanlar buram buram her yere yayılmıştı..

Kaz dağları kamp alanı ulaşım

Mehmetalan Köyü‘nde bulunan bu kamp alanları Edremit yönünde giderken sağınıza denizi alarak soldaki Zeytinli tabelasından içeriye giriyorsunuz. Zeytinli Köyü’nde ihtiyacınız olan şeyleri alabilir, ondan sonra devam ederek birkaç km daha gittikten sonrasında Mehmetalan Köyü‘ne ulaşabilirsiniz. Köy meydanında birazcık alışveriş ve gezintiden sonrasında dağa çıkışa başlanıyor. Zeytin ağaçlarıyla dolu görkemli bir yol, tek duyduğunuz sesin küçük cırcır böcekleriyle kuş seslerinin olması, hafifçe esen rüzgarın sesi sizi kendinize getirecektir.

6-7 km’lik yokuşu çıkınca Zeytinli Deresi kenarında 3 kamp alanı görmüş olacaksınız: Hızır Kamp, Akaleos ve Akyar Kamp alanı

Kazdağları Ekolojik Geziler

Aslen, burada hem turizme hem de ekolojik farkındalığa katkı sağlamak amaçlı mükemmel bir proje yürütülüyor. Web site adı: kazdagiekoturizm.com

Internet sayfasını incelerseniz birçok paket tur, bölgeyi özetleyen etkinlikler ve aktiviteler düzenleniyor. Bu aktiviteler kapsamında değişik yerlerde kamplı konaklama yapabiliyorsunuz. Cenup Marmara Kalkınma Ajansı‘nın desteklediği “Mehmetalan Köyü Eko-Gezim ve Konaklama Projesi” kapsamında kamp yapabilirsiniz, eminiz ki Kazdağları’nı daha yakından tanıma fırsatı elde edecek ve bu coğrafyayı oldukca daha çok seveceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Sorununuz Varsa Endişelenmeyin ! başlıklı makalemizde birinde, kişiden ve Sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Maden Suyunun Zararları Nelerdir ? 100 Yıl Sonra Teknoloji Nasıl Olacak ? Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? Kilolardan Kurtulmak İçin Bitkisel Yardım Muzun Faydalarını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız Yüz Yıkarken Yapılan 8 Hata

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır