Karnın Sol Tarafında Ağrı Nasıl Geçer ?

Ana Sayfa » Güncel » Karnın Sol Tarafında Ağrı Nasıl Geçer ?

Karnın çeşitli bölgelerinde ara sıra görülen ağrıların kaynağını saptamak oldukça zor olabilir. Pek oldukça organın bu bölgede bulunmuş olduğu düşünülürse karın ağrılarının pek fazlaca faktöre bağlı olarak gelişebileceği söylenebilir. Bu sebepten dolayı karnın sol tarafında hangi organlar var şeklinde soruların cevaplarına hakim olmak probleminin deposu hakkında düşünce yürütebilmek açısından önemlidir. Sol tarafta yer edinen organlar dalak, pankreasın bir kısmı, sol böbrek ve bağırsakların bir kısmı iken sağ taraftaki organlar karaciğer, safra kesesi, sağ böbrek, pankreasın bir kısmı ve bağırsakların bir kısmı şeklindedir. Ek olarak hanımlarda karnın sol alt tarafında sol tüp ile yumurtalıklar da yer almıştır. Bu yüzden hanımlarda karnın sol alt tarafındaki ağrıların görülme sıklığı erkeklere gore kıyaslandığında daha fazladır.

Karnın Sol Üst Tarafında Ağrı Niçin Olur?

gaz sancısı

Karnın sol üst tarafında dalak, bağırsak ile pankreasın bir kısmı, midenin bir kısmı, sol idrar yolunun bir kısmı, karaciğerin sol kenarı, sol böbrek ve böbrek üstü bezi yer alır. Bu organlar göğüs kafesinin sol alt kısmı ile çevrilir. Kalp ise karnın sol üst kısmının tam üstünde yer alır. Aort damarının şişkin olduğu bazı hallerde ise karnın sol tarafında varlığı hissedilebilir. Karnın sol tarafında ağrı niçin olur olasılıkları için buradaki organlara bağlı olarak pek oldukca niçin sıralanabilir.

1. Gaz sıkışması

Gaz sancısı sol karnın üst kısmında görülen ağrıların pek çoğunun nedenidir. Sadece bir tek vücudun bu bölümünde görülmez. Sol arka boşluktaki ağrı da çoğunlukla gaz yüzünden ortaya çıkar.

Mide ile bağırsağın bir kısmı karnın sol üst tarafında yer alır. Bağırsakta yiyecekler parçalanırken gaz birikir. O bölgede görevli bakteriler sindirim işlemini tamamlarken fena kokulu gaz açığa çıkar. Bağırsakta biriken bu gazların sonucunda da krampa benzeyen ağrılar görülür. Hasta genel olarak sıhhatli hissetse de gazın yol açmış olduğu kramp yüzünden sorun çeker.

Gaz birikmesinin emareleri içinde karında şişlik, geğirme ihtiyacı, göğüste baskı ile sıkışma hissi ve gün içinde normalden fazla sayıda gaz çıkarmak yer alır. Hastalık verecek seviyede biriken gazdan kurtulmak için zencefil çayı tüketilebilir. Zencefil çayı şişkinlik ve gaz sancısı için naturel bir çözümdür.

2. Hazımsızlık

Yemekten sonrasında sindirim sistemi tam olarak işlevini yerine getiremezse hazımsızlık problemi baş gösterir ve karnın sol tarafında ağrı belirir. Hazımsızlığın ilk emaresi şişkinlik ile beraber görülen karın ağrısıdır. Buna ek olarak iştahın azalması, kabızlık, yemeklerin peşinden mide bulantısı ve gaz birikmesi de hazımsızlığın öteki emareleri arasındadır.

Hazımsızlığın giderilmesi için sinirim sisteminin rahatlatılması gereklidir. Probiyotik takviyesi yapılması, papatça çayı, rezehe tohumu ve zencefil çayı benzer biçimde nebat çaylarının tüketilmesi de oldukça yararlıdır.

3. Zona

Zona sebebiyle vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklıklar belirir. Sadece bu kızarıklıkların yüzeye çıkma aşamasından ilkin karnın sol tarafında yanma ile beraber ağrılar görülür. Zonaya neden olan varisella zoster adında olan enfeksiyon sürekli yeniden eden karın ağrısına sebep olur.

4. Mide yanması

Mide asidinin mide dışına çıkması sonucu mide yanması görülür. Mide yanmasının etkisiyle karnın sol üst kısmında ve göğsün orta kısmında yanmayla beraber ağrı hissedilir. Oldukça sık rastlanan bir sindirim problemidir.

Mide yanması mideden göğse doğru çıkar ve göğüste ağırlık, baskı hissi oluşturur. Buna ek olarak ağızda buruk, acı bir tat, mide asidinin ağıza gelmesi, şişkinlik, boğaz ağrısı, normalden fazla geğirme, mide bulantısı, midede baloncuk yutulmuş hissi reflünün öteki emareleri arasındadır.

5. Peptik ülser

Peptik ülser doğrusu gastrik ülser midenin ve onikiparmak bağırsağının duvarının aşınması sonucu meydana gelir ve karında ağrı yaratır. Çoğu zaman yemekten sonrasında yada gece uykuda ağrı adım atar. Emareleri içinde iştah kaybı, kanlı kusma, ani kilo kaybı, yoğun mide bulantısı sayılır.

6. Pankreatit

Pankreasın iltihaplanması olarak adlandırılan pankreatit, karnın sol üst kısmında uzun soluklu, dayanılması güç ağrılara sebep olur. Mide bulantısı, kusma, karında hassaslık, yemekten sonrasında karnın üst tarafında ağrı, karın ağrısının göğse baskı yapması ve ağrının sırta vurması şeklinde emareleri bulunur.

7. Kolon kanseri

Bağırsak hareketlerinde anormal değişimler görüldüğünde bağırsak kanseri şüphesi ortaya çıkar. Günlerce devam eden kabızlık, iştahsızlık, hazımsızlık, halsizlik, bitkinlik kolon kanserinin bazı emareleri içinde yer alır. Kolon kanseri bununla birlikte karnın sol üst kısmında ciddi bir ağrıya sebep olur.

8. Bağırsak tıkanması

Bağırsakların düğümlenmesi sonucunda boşaltım sisteminin düzeni bozulur. Bu durum mide ağrısına, hazımsızlığa, şişkinliğe, bulantıya ve kabızlığa neden olur. Tümör, bağırsakta irin, fıtık sebebiyle bağırsak tıkanması görülebilir ve karnın sol tarafında baskı hissi ve ağrıya neden olur.

9. Akciğer hastalıkları

Akciğer zarı iltihabı, zatürre, akciğer sönmesi şeklinde rahatsızlıklar sonucunda karnın sol üst tarafında ağrı görülür. Bu karın ağrısının sebebi solunum sistemindeki hastalıklardan kaynaklıdır. Hastalık çoğu zaman sol akciğer lobunda olur ve ağrısı karnın sol üst tarafına vurur.

Akciğer zarı iltihabı, bilhassa nefes alıp verirken devamlı bir ağrıya sebep olmasından dolayı oldukça rahatsız edici ve ciddiye alınması ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. İltihaplanma yüzünden oluşan yalnızca karnın üst tarafını etkileyen değil boyun, sırt ve omuzlara da vuran bir ağrı meydana gelir.

Zatürre ise akciğerin iltihaplanmasıyla oluşur. Bu iltihaba bakteriyel enfeksiyonlar sebep olabilir. Oldukça sert bir halde göğüs ağrısı yaratır. Bu göğüs ağrısı sol karın bölgesine ağrı olarak yansır. Geceleri terleme, balgamlı öksürük, yüksek ateş, nefes güçlüğü, süratli nefes alıp verme zatürrenin emareleri içinde sayılır. Akciğerin sol lobu zatürreden daha fazlaca etkilenirse hastalık sebebiyle oluşan ağrı karnın üst tarafına vurur.

10. Gıda zehirlenmesi

Alınan gıdaların bozuk olması yada vücuda dokunması sebebiyle gıda alımının peşinden 48 saat içinde gıda zehirlenmesi meydana gelir. Yoğun bir bulantıya ve kusmaya sebep olur. Gıda zehirlenmesi sebebiyle karnın sol tarafında yoğun bir ağrı görülür.

11. Böbrek enfeksiyonu ve böbrek taşı

Sol boşluk ağrısı neyin emaresi diye düşünüldüğünde akla ilk olarak böbreklerde yaşanması olası problemler gelir. Hastalık hangi böbrekte ise karnın sol yada sağ tarafına ağrısı yansır. Böbrekler kaburgaların alt kısmında yer alır ve böbrek hastalıklarından meydana gelen ağrılar bir tek karna değil sırta da vurur. Yüksek ateş, idrar yapmada güçlük, fena kokulu ve koyu renkli idrar, sık sık idrara çıkma gereksinimi şeklinde durumlardan söz edildiğinde böbrek enfeksiyonuna yakalanmış olunması muhtemeldir.

Böbrek taşı ise minik mineral kalıntılarının kristalleşerek idrar yöntemiyle vücuttan atılamaması sonucu böbrek içinde yada idrar yolunda birikinti haline gelmesiyle meydana gelir. Sol karın boşluğu niçin ağrır diye düşünüldüğünde, üstünde durulması ihtiyaç duyulan unsur böbrek taşı olabilir. Böbrek taşı, katlanması oldukça güç, karından kasığa kadar yayılan ağrılara sebep olur. İdrarda yanma ve güçlük, idrarın koyu renkli, bulanık olması, yüksek ateş, şişkinlik, kasığa kadar yayılan şiddetli doğum sancısına benzer ağrı vücutta böbrek taşı bulunduğunun göstergelerindendir. Belirtilerden bir diğeri de sol arka boşlukta ağrı hissedilmesidir.

Böbrek taşı ile böbrek enfeksiyonlarından korunmanın en temel yolu bolca su tüketimidir.

12. Aort anevrizması

Aort kalpten vücuda kan aktarımını elde eden ana damardır. Şişmesi yada fıtık olması halinde anevrizma görülür. Aort anevrizması karnın sol kısmında oldukca şiddetli bir ağrıya niçin olur. Bu ağrı sırta da vurur. Anevrizmanın oluşması halinde kişinin tansiyonu ansızın düşebilir, bayılma, tende solukluk, algıda güçlük ve vücut ısısında aşırı, ani bir düşüş yaşanır.

13. Crohn hastalığı

Crohn hastalığı sindirim sistemini etkisinde bırakır, çoğu zaman karnın sağ tarafında ağrıya yol açsa da karnın sol üst kısmında ağrıya rastlandığı da olur. Crohn hastalığı yüksek ateş, dışkılama esnasında kanama görülmesi, ani kilo kaybı ve ishal ile kendisini belli eder.

14. Huzursuz bağırsak sendromu

Karnın sol kısmında ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Ağrı çoğu zaman yiyeceklerden sonrasında oluşur. Karnın sol üst kısmındaki ağrının göğse de baskı yapmış olduğu görülebilir. Kabızlık, şişkinlik, aşırı gaz hali, denetim edilemeyen ishal, yiyeceklerden sonrasında mideye kramp girmesi huzursuz bağırsak sendromunun emareleri arasındadır.

Karnın Sol Alt Tarafındaki Ağrı Niçin Olur?

kabızlık

1. Kabızlık

Sindirim sistemindeki aksaklıklar sebebiyle bağırsakların dışkılama düzeninin bozulması sonucu kabızlık meydana gelir. Ağrıya, şişkinliğe, kilo almaya sebep olur. Kişide sinirlilik hali yaratır, iştahsızlık da görülür.

2. Huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu karnın sol alt tarafında, yiyeceklerden sonrasında görülen bir ağrıya neden olur. Ara sıra ishal ve ara sıra da kabızlık görülmesine niçin olur. Karna kramp girmesi, şişkinlik ve gaz öteki belirtilerdendir.

3. Bağırsak daralması

Bağırsak daralması sol taraftaysa karnın sol alt tarafında ağrıya neden olur. Bu ağrıya ek olarak gaz sebebiyle baskı, sıkışma, mide bulantısı ile kusma da görülür. Gaz çıkışı olamadığı için hazımsızlık ve kabızlık bağırsak daralmasının öteki sonuçlarındandır.

4. Fıtık

Bağırsağın dışarıya taşması halinde fıtık oluşur. Fıtık sebebiyle bağırsak daralması ve sol alt karın ağrısı görülür.

5. Diverkülit

Diverkülit bağırsak duvarındaki torbacıkların iltihaplanmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla 60 yaşındaki yaşlı kişilerde rastlanır. Karnın sol alt kısmında kronikleşen bir ağrıya neden olur.

6. Stres

Stres, mide ağrısına neden olur. Midede kasılmalara ve sindirim sisteminde rahatsızlıklara niçin olabilir. Bu durum psikolojk bir rahatsızlığın fizyolojik olarak dışa vurumu olarak açıklanabilir.

7. Apandisit

Apandisit iltihaplanması derhal müdahale edilmesi ihtiyaç duyulan oldukça yaşamsal bir hastalıktır. Bu hastalık şiddetli bir halde karnın sol alt kısmında ağrıya neden olur. Ağrıyla beraber şişkinlik, kabızlık, gaz sancısı şeklinde problemler de görülür. İltihaplanmış apandisin mümkün olan en kısa sürede ameliyatla alınması gerekir, aksi halde hasta zehirlenerek yaşamını kaybedebilir.

8. Çölyak

Vücudun gluteni sindirememesiyle sindirim sisteminde oluşan kronikleşmiş bir rahatsızlıktır. Gluten buğdayın muhteviyatında yer edinen bir protein cinsidir. Makarna, un, ekmek, hamur harcı işleri benzer biçimde pek oldukca besinde gluten bulunur. Çölyak hastalığı yüzünden bu protein sindirim sistemi tarafınca vücudun işine yarayacak şekilde sindirilip enerjiye dönüştürülemez. Bu durumun ortadan kalkabilmesi için bağışıklık sistemi bağırsağa müdahale ederek bir takım sindirim sıkıntısına neden olur ve karnın sol alt tarafında ağrı görülür.

9. Laktoz hassasiyeti

Kişinin vücudunda laztaz adlı sindirime yarayan enzim kafi oranda bulunmuyorsa laztoz intoleransı oluşur ve süt ve süt ürünlerinin sindirimi oldukça zorlaşır. Şundan dolayı laktaz sütün muhteviyatında bulunan glikoz ve galaktoz adındaki kolay şekerlerin parçalanmasını sağlar. Laktoz parçalanamadığında ise karnın sol alt kısmında ağrıya neden olur. Ağrıya ek olarak hazımsızlık, şişkinlik ve gaz da görülür.

10. Karnın sol tarafında kitle olması

Karın boşluğunda oluşan kitleler bir organa yapışık halde bulunur. İlk etapta küçuk olduğundan fark edilmesi zor olabilir. Yağ bezesi, rahat iyi huylu olarak adlandırılan kistler yada fena huylu kistler olarak kitleler görülebilir. Kist olarak sınıflandırılan kitleler ağrı yaparken yağ bezeleri ağrıya yol açmaz. Kanser hücresi içerenler ise bulunmuş olduğu konuma nazaran karnın sol tarafında kitle olarak konumlandığında çoğunlukla ağrıya niçin olur. Halsizlik, karında sertlik, şişkinlik, iştah kaybı, kabızlık yada ishal olmak, tansiyonda düzensizlik, mide bulantısı ve karın derisinde elin altına gelen topaklanma hissi benzer biçimde emarelerle kitle kendisini izah edebilir. Bu durumda mümkün olan en kısa sürede tedavi için doktora görünmek gereklidir.

Erkeklerde Karnın Sol Tarafında Ağrı Niçin Olur?

kasık fıtığı

Erkeklerde ve hanımlarda üreme organları farklıdır. Bu durumda karnın sol tarafında değişik ağrılar görülmesi de normaldir.

1. Kasık fıtığı

Fıtık bir iç organın karın duvarına doğru yapmış olduğu çıkıntıdır. Kasık fıtığı nadiren hanımlarda da görülse de anatomi gereği en fazlaca erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Ufak bağırsağın bir bölümünün kasığa doğru çıkıntı yapmasıyla bir şişlik meydana gelir. Kasık fıtığı çoğu zaman gereğinden fazla ağırlıkta yükün taşınması sebebiyle olur. Fıtık sonucunda kasık bölgesinde duyarlılık, sol karın boşluğuna vuran ağrı ve testislerde gelişme gözlenir.

2. Testis torsiyonu

Erişkin erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Testin dönmesi ve testis torbasına gelen kan akışının kesilmesine testis torsiyonu adı verilir. Karnın sol alt tarafında şiddetli bir ağrı yaratır. Buna ek olarak yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma da görülen öteki emareler arasındadır.

Hanımlarda Karnın Sol Tarafında Ağrı Niçin Olur?

yumurtalıklarda ağrı

Bayanların haiz olduğu üreme organları karnın alt kısmı ile pelvik alanda yer alır.

1. Endometriyoz

Rahim duvarının alt karında bulunan öteki organların üstüne gelecek şekilde büyümesiyle oluşan bir hastalıktır. Tane döngüsünün bozulmasına neden olur ve hamile kalma olasılığını düşürerek kısırlığa niçin olabilir. Karnın sol alt bölümünde şiddetli ağrı ve krampa neden olur. Bu durumda rahim büyümesinin oluştuğu karın bölgesinde tahriş ve inflamasyon görülür. Bu rahatsızlığın en net emaresi karnın sol alt tarafına vuran ağrı ile onu takip eden sağ kısma vuran sancılardır. Ek olarak şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, idrarda yanma, tane döneminde düzensiz lekelenmeler de görülür.

2. Yumurtlama ağrısı

Yumurtanın sağ yada sol yumurtalıkta üretilmesine bağlı olarak karnın ilgili bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran bayanların %25 benzer biçimde mühim bir kısmı yumurtlama döneminde ağrıya maruz kalmaktadır. Bu ağrılar tane döneminden ortalama 2 hafta ilkin görülmeye adım atar ve bununla beraber akıntı seviyesinde artış da görülür.

3. Yumurtalıkta görülen kistler

Yumurtalık kistleri pek oldukça hanımda mevcuttur ve her kist ağrıya yol açmaz. Kistlerin boyutu artarsa yada kistler çatlarsa ağrı kistin bulunmuş olduğu yumurtalığın olduğu tarafta görülür. Yumurtalık kistinin varlığı vajinada ağrı görülmesi, tane esnasında düzensiz lekeler, pelvik bölgede baskı hissi, idrarda yanma ve karnın sol kısmında ani, sert ağrıların görülmesiyle anlaşılır.

4. Üreme organlarının iltihaplanması

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sonucunda gerçekleşen enfeksiyonlar yüzünden üreme organlarının iltihaplanmasıdır. Bu hastalık rahim, yumurtalık ve tüpleri etkileyen bakteriler yüzünden oluşur. Karnın sol alt kısmında şiddetli bir ağrıya neden olur. Bu ağrıya ek olarak vajinada akıntı, tane düzensizliği, mide bulantısı, yüksek ateş de gözlenen öteki belirtilerdendir.

5. Dış gebelik

Gebeliğin anormal olarak rahim haricinde gelişmesi durumudur. Ek olarak rahim ağzı, kanallar, karın içinde dahi dış gebelik oluşumu konumlanabilir. Bu durumda oluşan baskı sebebiyle karnın sol alt kısmında ağrı görülür.

Karnın Sol Tarafındaki Ağrının Tedavisi

Karnın sol tarafındaki ağrı iyi mi geçer sorusu üstüne bireysel olarak yanıt aramaktan ilkin bir dahiliye doktoruna başvurması uygun olur. Rahatsızlığın gerektirdiği şekilde tedavi yöntemi dahiliye uzmanı tarafınca belirlenir. Gerektiğinde hekim tarafınca karnın sol tarafında kitle var ise cerrahi müdahale, daha hafifçe durumlarda ilaçla tedavi uygulanır. Ek olarak ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulamak ve bolca su içmek, sindirime destek lifli gıdalar tüketmek, vücudu üşütmeye karşı korumak da kişinin alması ihtiyaç duyulan önlemler içinde yer alır.

Bir önceki yazımız olan Ünlülerin Zayıf Kalma Sırları başlıklı makalemizde kalmanın, ünlülerin zayıf kalma sırları ve Yeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Karnın Sol Tarafında Ağrı Nasıl Geçer ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sonbahar Detoksu Alışveriş Listesi Çiçekli Elbise Modelleri 2018 Elma Diyeti İle Zayıflayan Ünlüler Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren Belirtiler Türkiye’den son dakika Kudüs açıklaması Mükemmel Bir Düğün İçin Altın Değerinde İpuçları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır