Karbonhidrat Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

Ana Sayfa » Güncel » Karbonhidrat Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

Senelerdir pek fazlaca diyetin ana fikri karbonhidratları azaltmak yada tamamen kesmekten ibaret. Araştırmalar senelerdir uygulanan bu diyetin işe yaradığını ve yapanların hakkaten de kilo verdiğini gösteriyor. Günümüzde de karbonhidratı kesip yağ ve proteine yüklenilen rejimler oldukça revaçta. Kilo verdirmesine verdiriyor fakat gerçekte ne kadar sağlıklılar? Karbonhidratı aniden kestiğimizde vücudumuzda ne şeklinde değişimler oluyor?

Kilo Kaybedersiniz

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Kilo verdiğiniz ve hafiflediğiniz doğru. Fakat ilk etapta kaybettiğiniz vücut ağırlığının büyük kısmı sudan ibaret oluyor. Karbonhidratlar vücuda girdiğinde, su yoğunluğu azalırsa diye hücrelerinizde bekletilen su, karbonhidratları kestiğinizde artık ihtiyacınız olmadığı için hücrelerinizden atılır ve çeşitli yollarla vücudunuzdan dışarı çıkar. Vücuttan atılan su hacmi sebebiyle de rejiminizin ilk zamanlarında kilo kaybetmeniz oldukça normaldir.

Öte taraftan yeteri kadar karbonhidrat almadığınızda vücudunuza giren glikoz miktarı sınırlanmış olur ve beyin fonksiyonlarınızın düzgüsel seyrinde çalışmaya devam etmesi kısıtlanır. Bu sebeple karbonhidratları kestiğiniz vakit kafi oranda glikoz alabilmek için rejiminizi glikoz içeren başka besinlerle dengelemeniz gerekir. Aksi takdirde oldukca ciddi sıhhat problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Yağ Yakarsınız

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Vücudunuzda enerji deposu olarak ilk sırada karbonhidratlar kullanılır. Karbonhidrat olmadığında ise sıra yağ yakmaya gelir. Bir rejim için en büyük beklentimiz kuşkusuz ki yağ yakmaktır. Bu durumda yağ depolamaktan görevli genler aktifliğini kaybederken yağ yakmaktan görevli genlerimiz yine aktifleşir.

Daha Azca Aç Hissedersiniz

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Rejim yapmaktan mevzu açılınca diyetin günlerce aç kalmaktan ibaret bir süreç bulunduğunu düşünürüz. Fakat düşük karbonhidrat rejiminde durum t çoğu zaman tersine işleyebiliyor. Buğday ve içindeki gluten beynimizde tıpkı morfinin yarattığı şeklinde bir tesir yaratıyor; kısaca bağımlılık. Karbonhidratı bıraktığımız süre da bu bağımlılığımızdan kurtulmaya ve daha azca aç hissetmeye başlamamız oldukça olası oluyor.

Fakat bazı uzmanlar açlık duygusunu azaltmak mevzusunda karbonhidratları bırakmanın tek başına kafi olamayacağını söylüyor. Zira besin bağımlılıklarımız bir tek ekmek ve şekerden değil; çeşitli meyveler ve mısır ürünleri tarafınca da tetikleniyor. Sadece listedeki öteki gıdaları de keserseniz hakkaten daha azca aç hissetmeye başlayabileceğinizi belirtiyorlar. Bunun için de yüksek proteinli gıdaları ve yağ temelli gıdaları tercih etmeniz icap ettiğini söylüyorlar.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Krizi Riskinizde Değişimler Olur

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Düşük karbonhidrat diyetini uygulamaya başlarsanız vücudunuzdaki kolesterol ve trigliseritlerin sayısında hatırı sayılır bir düşüş yaşanacaktır. Bu durum da otomatikman kalp hastalığı ve kalp krizi riskinizin düşmesini elde edecektir.

Bitkin ve Halsiz Hissedersiniz

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Daha ilkin de söylediğimiz şeklinde, vücutta ilk olarak karbonhidratlar sindirilir. Karbonhidratların yokluğunda ise yağları yakmaya başlarız. Fakat yağları sindirmek oldukça uzun bir süreçtir ve vücudumuz için yeteri kadar enerji vermez. Mesela atletler yoğun tempolu fizyolojik aktivitelerde bulundukları için karbonhidratlar onlar için dirimsel düzeyde ehemmiyet taşır bundan dolayı süratli ve bolca oranda enerjiye gereksinimleri vardır. Düşük karbonhidrat rejimi uyguladığımız takdirde, çeşitli meyvelerden ihtiyacımız olan enerji verici şekerleri bedenimize sokmamız gerekir yoksa günlük aktivitelerimizi yapmak için yeterince enerji alamayız.

Nefesiniz Fena Kokmaya Adım atar

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Patates kızartmak suretiyle ocağa koyduğunuz yağın altını açık unuttuğunuzu ve yağın yandığını hayal edin. Ortaya çıkacak fena kokuyu normal olarak çoğumuz tanıyoruz. Karbonhidrat yokluğunda ilk olarak yakılacak besinin vücudumuzdaki yağlar bulunduğunu söylemiştik. Vücutta sindirilen yağlar da maalesef fena bir koku çıkmasına sebep olur ve bu yüzden nefesiniz fena kokar.

Ek olarak diyetin ilk zamanlarında vücudumuzdan atılan su yüzünden ağzımız da kuruyacağından nefesimiz fena kokmasına katkı sağlar. Bundan kurtulmak istiyorsanız bol miktarda su tüketin ve maydanoz yemeye yemeye çalışın; doğal yeniden karbonhidrat yemeye adım atmak istemiyorsanız.

Kabız Olabilirsiniz

Bunun da en temel sebebi elbet ki vücuttan kaybettiğiniz su olacaktır. Bol miktarda su tüketerek vücutta kullanılacak hazır suyu yerine koyamazsanız sindirim esnasında bağırsaklarınız, sindirilen besinlerinizden bol miktarda su emecektir ve bu sebeple dışkınız fazlaca kuru ve sert olacaktır.

Kaybettiğiniz Kiloları Kolayca Yine Alabilirsiniz

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Düşük karbonhidrat diyetini bıraktığınız anda vücudunuz oldukca süratli bir halde yine glikoz üretmeye adım atar ve verdiğiniz kiloları yeniden almaya başlarsınız. Araştırmalar bu rejimi tatbik eden insanların averaj 1 yıl sonunda bıraktığını ve yeniden kilo almaya başladığını söylüyor. Ek olarak düşük karbonhidrat rejimiyle daha süratli kilo verdiğiniz bir gerçek fakat rejimi birkaç ay uyguladıktan sonrasında herhangi bir rejim ile verebileceğinizden daha fazlasını vermemiş olmuş olursunuz.

Kararlarınızı Gözden Geçirin

Karbonhidratları Hayatınızdan Çıkardığınızda Vücuduna Ne Olur

Düşük karbonhidrat rejiminin sağlığınıza pek oldukça yararı olduğu bir gerçek fakat bu rejime başlamadan ilkin kesinlikle doktorunuza danışın. Şundan dolayı düşük karbonhidrat rejimi yararlı olmasıyla birlikte riskleri de olan bir rejim ve kilo vermek uğruna sağlığınızı bozmak istemezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Menopoza Girerken Nasıl Beslenmeli başlıklı makalemizde Döneminde, içmelisiniz ve Light hakkında bilgiler verilmektedir.

Karbonhidrat Eksikliği Belirtileri Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sürpriz Sonla Biten Birbirinden Mükemmel 10 Film Saç Renginde 2018 Modası | En Yeni Saç Modelleri Metabolik Sendrom Beslenme Tedavisi Skoda’da Artık Elektrikli Araç Üretiyor | Vision E En Çok Oynanan E-Spor Oyunları 2017 Erken Kalkmak İçin Birbirinden Değerli Tavsiyeler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır