Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kanıtlanmış Gerçek : Ablanız Ya Da Abiniz Sizden Daha Zeki

Ana Sayfa » Sosyal Medya » Kanıtlanmış Gerçek : Ablanız Ya Da Abiniz Sizden Daha Zeki

Daha ilkin ağabeyinizin ve ablanızın sizden daha parlak zeka ya da ergonomik zekaya haiz bulunduğunu düşündüğünüz oldu mu? Ya da gözle görülür şekilde kardeşleriniz arasındaki başarı sıralamasının düştüğünü gördünüz mü? Şimdi şaşırtıcı gelse de bu durumun araştırması yapılmış ve bilimsel olarak kanıtlandığını söylemeliyiz. Bu yazıyı okuyan ortanca ya da son çocuksanız duyduklarınızdan çokta hoşlanmayabilirsiniz. Araştırmacılar ilk doğan çocuğun öteki kardeşlerinden  daha akıllı bulunduğunu buldu.

Ağabeyinizin ve ablanızın sizden daha parlak zeka ya da ergonomik zekaya haiz olduğu kanıtlandı.

Edinburgh Üniversitesi, Çözümleme Grup ve Sidney Üniversitesi ekonomistleri tarafınca meydana getirilen çalışmada ilk doğan çocuğun kendinden minik kardeşlerine nazaran daha iyi düşünme yetisinin olduğu ve daha yüksek IQ seviyesine haiz bulunduğunu göstermiştir.

İlk doğan çocuğun kardeşlerine bakılırsa daha iyi düşünme yetisinin olduğu ve daha yüksek IQ seviyesine haizdir.

Bulgular, bu zihinsel uyarı alanının en minik çocuğa kadar inebileceğini gösteriyor. Ebeveynlerin çocuklarına aynı seviyede duygusal destek sağlamış olduğu tespit edilmesine karşın, ilk-doğanlara, düşünme becerilerini artıran görevler verildiği dikkatlerden kaçmadı.

İlk-doğanlara, düşünme becerilerini artıran görevler verildiği dikkatlerden kaçmadı.

ABD Emek harcama İstatistikleri Bürosu tarafınca toplanan verilerin kullanıldığı çalışmada, doğum öncesi ile 14 yaş arasındaki ortalama 5,000 çocuk incelendi ve aile geçmişi ile ekonomik şartlar benzer biçimde faktörleri dikkate alarak değerlendirme yapılmış oldu.

Araştırmacılara gore, okuma, fotoğraf ve kelime dağarcığı testlerinde ilk doğanlar daha yüksek puan aldı.

Araştırmacılara bakılırsa, okuma, fotoğraf ve kelime dağarcığı testlerinde ilk doğanlar daha yüksek puan aldı ve  araştırmacılara nazaran bu durum doğum sırasının yansımasıydı. Bu, bir ailede daha ilkin  doğan evlatların daha iyi bir eğitim düzeyine devam edebilecek yetiye haiz olması ve hatta daha yüksek ücretler kazanması anlamına geliyor.

Meydana getirilen araştırmalar ilk çocuğun daha akıllı bulunduğunu kanıtladı.

Edinburgh Üniversitesi iktisat okulundan Dr. Ana Nuevo-Chiquero, “Sonuçlarımız, ebeveyn davranışlarındaki geniş değişmelerin ve eğitim ile iş gücü piyasası sonuçlarında gözlemlenen doğum sırası farklılıklarının makul bir açıklaması olduğuna işaret ediyor” dedi.

İlk çocuk başarıya ulaşmış olmak için daha çok baskıya maruz kalıyor.

2009’da meydana getirilen araştırmada, en büyük olmanın bir dezavantajı olduğu bulunmuş oldu.İlk doğan evlatların okulda başarı göstermiş olmak için baskıya maruz kalma oranlarının minik kardeşlerinden neredeyse iki kat daha çok olduğu kaydedildi.

Bir önceki yazımız olan 25 Yaşından Sonra Anladığımız 15 Gerçek başlıklı makalemizde Anladığımız, Gerçek ve Sonra hakkında bilgiler verilmektedir.

Kanıtlanmış Gerçek : Ablanız Ya Da Abiniz Sizden Daha Zeki - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Burun Törpüleme Nasıl Yapılır ? Yüz Yıkarken Yapılan 8 Hata Üşümeyi Önleyen Yiyecekler Nelerdir ? Mayonez Kısırlık Yapar Mı ? 17 Nisan Pazartesi Referandum Sonrası Okullar Tatil Edildi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: