Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ?

Ana Sayfa » Eğitim » Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ?

odaklanma probleminin çözümü

Kahve ve kabaca kafein, çalışırken uyanık olmak isteyenler için günümüzün en bilindik ve ortak çözümüdür. Kısa vadeli çözüm olması dolayısıyla size zarar verebilecek seviyelere ulaşabilir. Bunun yerine gününüzü en iyi şekilde geçirebilmenizi sağlayacak değişik yöntemler var.

Kan dolaşımını çoğaltmak için ofis içi egzersizler

Kafanızı dağıtmak için yürümenin iyi bir yöntem bulunduğunu bildiğiniz gibi. Aslen yürümekten ziyade kan dolaşımını hızlandırmak buradaki kilit nokta. Ofiste masanızı oldukça fazla terketmeden yapacağınız bazı hareketler de kan dolaşımınızı hızlandırır ve sizi daha dinç meblağ. Sandalyenizi birazcık geriye çekip ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve çömelip kalkın. Koltukta dizlerinizi kendinize çekebildiğiniz kadar çekin. Masaya ellerinizi dayayıp bir kaç adım geriye atarak kollarınızla masanızı itiyormuş benzer biçimde hareket edin. Bu kolay hareketler bile sizi canlandırmaya yetecektir.

Sıhhatli beslenme

Beyninizi küçümsemeyin, ciddi bir enerji harcama kapasitesi vardır. Naturel, organik beslenerek beyninizin daha çok odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de gün içinde protein ve karbonhidrat içeren ürünlerden takviyeler fazlaca yararlı olacaktır.

Tahıl şeklinde karbonhidratlar daha uzun sürede sindirilir, bu da sindirim esnasında onlardan daha çok enerji almanızı sağlar.Protein ile bu tahılı desteklerseniz uzun soluklu bir enerji patlaması yaşayabilirsiniz. Odaklanma mevzusunda da destek isterseniz yapraklı bitkiler (lahana, ıspanak şeklinde…) ekleyebilirsiniz.

Oksijen alımı ile ilgili nefes egzersizleri 

Muhtemelen “dur bir nefes alayım” diye düşünmüyorsunuzdur fakat kimi zaman bunu yapmanız gerekebilir. Evet, çalışırken aldığınız oksijen miktarı sizi canlandırır ve daha çok odaklanmanızı sağlar. Bundan dolayı belli aralıklarla oksijen alımınızı çoğaltmak için nefes egzersizleri yapmalısınız.

Oturma pozisyonunuzu dik hale getirin ve iyice nefes verdikten sonrasında derin nefes alın ve kısa nefes al-verleri ile bunu sürdürün. Bunu 10 kez yapmış olursanız enerjinizin geri geldiğini hissedersiniz.

Zihninizi tazelemek için bilgisayar başından kalkın

Uzun süre bir ekrana bakarsanız başınız ağrır, gözleriniz kızarır ve yorgunluğunuz artar. Bu bir sendrom olarak artık beyaz yakalıların hayatına girmiş durumda. Amerikan Optometri Birliği’nin tavsiyesi, en geç 2 saatte bir 15 dakika ekrandan uzak durmanız sizi toparlayacaktır. Bu molada bulunduğunuz konumu da değiştirirseniz yalnız zihninizi de boşaltmış olmuş olursunuz.

20-20-20 kuralını da uygulayabilirsiniz. Her 20 dakikada bir, 20 adım uzağınızdaki bir şeye 20 saniye bakın. Böylece ekrandan uzaklaşmış ve gözlerinizi ve zihninizi dinlendirmiş olmuş olursunuz.

Yazmak, kreatif enerjisini değişik bir halde kullanmanızı sağlar

Zihninizdekileri bir kağıt ve kalem vasıtasıyla yazmak sizi bilgisayardan oldukca değişik bir boyuta taşır. Yazarken daha çok odaklanabildiğinizi görmüş olacaksınız.

Bilgisayar ekranından kopmak için ne yazacağınızı düşünüyorsanız o kadar da kasmaya gerek yok. Aklınıza gelen her şeyi yazabilirsiniz. Yazdıkça daha iyi şeyler gelinceye kadar yazın.

Kafi oranda su tüketin

İnanmayabilirsiniz fakat susuz kalmak bir tek rahatsız etmez, hem bitkin düşmenize niçin olur hem de odaklanamazsınız. Bundan dolayı kendi bünyenize bakılırsa her gün kafi oranda sıvı aldığınızdan güvenli olun.

Bu maddelerin bazıları bazı kişilerde daha etkili olabilir. Siz de deneyerek size en uygun olanı bulabilirsiniz.

Aşkım Kapışmak’ın Dikkati Artırmakla İlgili Kısa Bir Videosu

 

Bir önceki yazımız olan İzleyene Yoğun Duygulalar Yaşatan Son Yılların En İyi Aşk Filmleri başlıklı makalemizde 2016 en iyi romantik aşk filmleri, başka dilde aşk ve cesaretin var mı aşka? hakkında bilgiler verilmektedir.

Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? İzlenmesi Gereken Filmlerden Biri : Split (Parçalanmış) Bu Köpekbalığı Hiç Görmediğiniz Cinsten | Çok Şaşıracaksınız Zevkle Okuduğunuz Dünyaca Ünlü Yazarların “Yok Artık” Dedirten Hayat Hikayeleri Fazla Kilolardan Nasıl Kurtulabilirim ? Wikipedia Erişimi Engelledi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: