Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kabus Dolu Geceler Mi Geçiriyorsunuz ? Parasomnia Hastalarına Müjde Geldi

Ana Sayfa » Sağlık » Kabus Dolu Geceler Mi Geçiriyorsunuz ? Parasomnia Hastalarına Müjde Geldi

Parasomnia hastalarına bilim dünyasından iyi haber var. Uzmanlar, parasomnia olarak isimlendirilen uyku esnasında oluşan uyurgezerlik, diş gıcırdatma, uyku felci, şuur bulanıklığı, kabuslar, altını ıslatma, gece terörleri, huzursuz bacak sendromu, inleme, sayıklama, yiyecek yeme, kendine zarar verme şeklinde davranış bozukluklarına karşı hipnoterapiyi de öneriyor.

Amerikan Uyku Akademisi Resmi Yayını’nda yer edinen klinik uyku tedavisi temalı bilimsel makalede, hipnozun, uyurgezerlik ve uyku problemleri üstünde kullanılması çalışmasının başarıyla sonuçlandığı bildirildi.

BEŞ YIL SÜREN ARAŞTIRMADA %74 BAŞARI
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, uykusunda kabuslarla boğuşan evlatları ve yetişkinleri yakından ilgilendiren araştırma hakkında şu detayları verdi:

“Parasomnianın Hipnoz ile Tedavisi Araştırması beş yıl sürdü. Bu çalışmaya 27 erişkin kabul edildi ve 1-6 seans arası hipnoterapi uygulandı. 6-63 ay arası telefon ile tekrardan iletişime geçildi. Yeniden iletişime geçen hastalardan %74’ü, parasomnialarında yüksek ve devasa yükseklikte oranlarda gelişme görüldüğünü bildirdiler. Bu mühim araştırma hipnozun, uyku problemleri üstünde kullanılması çalışmasının başarıyla ortaya konduğunu ve hipnozun tıpta kullanım alanının daha da genişletildiğini göstermektedir.”

HİPNOTERAPİ NASIL YARDIMCI OLABİLİR?
Problemin sebebi her kişi için farklılık arz etmekle beraber, uyku bozukluğu gelişim riskini yükseltmeye sebep olan pek oldukça durum mevcut. Belirli psikiyatrik bozukluklar, uyku yoksunluğu, çeşitli medikal durumlar ve ilaçlar olmasıyla birlikte, geçmiş travmaların da uyku bozukluklarının altında yatan sebeplerden olduğu düşünülüyor. Bazı vakalar ile güçlenmiş ve kötüye gitmiş pek oldukça uyku bozukluğu etkin bir halde hipnoterapi ile tedavi edilebiliyor.

UYKU BOZUKLUĞU TÜRLERİ
Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, en yaygın görülen uyku bozuklukları ve insanların günlük yaşamını etkileyen parasomnialar hakkında şu detayları verdi:

Şuur Bulanıklığı: Konfüzyonel Canlanma, bireylerin bilinçsiz bir durumda kalmış olarak uykudan uyanmalarını ifade eden terimdir. Hastalar emirlere yavaşça tepki verecek ve soruları anlamakta güçlük çekeceklerdir. Genel olarak, bu anlamış olur oldukca hafiftir ve yalnızca birkaç dakika sürer. Zararsız olmakla beraber, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu benzer biçimde öteki uyku bozukluklarının tetikleyebileceği uyku hastalıklarına yol açabilir.

Karabasan Hastalığı: Kabuslar hareketli ve ürkütücü rüyaların, rüya görenin REM uykusu aşamasında canlanmasıdır. Bu rüyalar, yaşamamızın organik bir parçasıdır ve biz onları kabuslar olarak deneyimleriz. Fakat kimi bireylerin ürkütücü rüya deneyimleri kaygı verici ve rahatsız edici bir evreye dönüşebilmektedir.

Ağırlık basma bozukluklarından şikayetçi olanların kriteri devamlı olarak uykularından uyanmalarıdır. Bir alarm halinde ve detaylı rüya anıları ile beraber uyanırlar. Bireyler kabuslarını ikinci uyku periyodu içinde de çoğunlukla görebilirler.

Karabasan problemi gece terörleri ile karıştırılmamalıdır. Gece terörleri, aşırı ürkü ve kafa karışıklığı nöbetleri ile şekillenen bir durumdur.

Gece Altını Islatma: Uyku anında istemsiz olarak idrar salınımıdır. Diyabet, uyku apnesi ve psikiyatrik bozukluklar şeklinde tıbbı durumlar, çoğunlukla bu duruma katkıda bulunan faktörlerdendir. 7 yaş altı çocuklarda fazlaca daha çok yaygındır.
Altını ıslatmak hem de yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Oldukça hastalık verici ve rahatsız edici olabilir. Yakınma edenlerin bir çok semptomlarını gizleme girişiminde bulunur.
Eğer yakınma ansızın baş gösterdiyse, tetikleyici olarak hareket eden bir fizyolojik travma sebep olmuş olabilir.

Gece Terörü: Gece terörlerinden şikayetçi kişi ansızın uykusundan ürkü ve sarsılma durumu ile uyanır. Uyanık görünebilirler fakat çoğunlukla kafaları karışmış, şaşırmış ve kontakt kurma kapasitesine haiz olmazlar. Gece terörleri pek oldukça bireyde değişik çeşitlerde ortaya çıkabilirken, onları uyandırmak ve yeniden uykuya yatırmak zor olabilir. Hastalar genel anlamda ertesi sabah, bundan önceki geceye dair herhangi bir şey hatırlamazlar.

Huzursuz Bacak Sendromu: Nörolojik bir bozukluktur ve istenmeyen, denetim edilemeyen bacak hareketlerine sebep olur. Çoğunlukla rahatsız bir halde fazlaca hareket ettirmekten meydana gelen bir acı ile sonuçlanır. Semptomlar kişinin rahatlamış bir halde bulunmuş olduğu gece saatlerinde ortaya çıkar.
Hastalar uzanırken yada rahatlamaya çalışırken yükselen pek fazlaca acı ve irkilme ile karşılaşabilirler. Uyumak zorlaşabilir. Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, kişinin bıkkınlık hissi ile sonuçlanabilir. Bu bıkkınlık bir çok vakit iş yaşamını, ilişkileri ve genel moral durumunu etkisinde bırakır.

Uyurgezerlik: Uyurgezerlik, kişinin yürümek yada uyku halindeyken evin içinde dolaşması benzer biçimde karmaşık hareketler serisidir. Genel anlamda sakar, şaşkın ve hatta gözleri açık olacaktır. Uyurgezerlerin, fazla ses çıkarması alışılmış değildir hatta saçma hareketlerde dahi bulunabilirler.

Uyurgezerliğin daha oldukca birinci yada ikinci uyku döngüsünde, non-REM dönemindeki derin uyku durumunda ortaya çıkmış olduğu düşünülmektedir.

Uyurgezerlik yetişkinlerde de ortaya çıkmasına karşın, çoğunlukla çocuklar ve gençlerde görülür. Uzmanlar uyurgezerliğin birinci dereceden ilişkili bir probleme dayandığına inanıyor. Uyurgezerliği etkileyen öteki faktörler uyku yoksunluğu, stres yada zehirlenmeyi de içeriyor.

Fizyolojik faktörler de rol oynayabilir. Hamileliğin bazı insanlarda uyurgezerliğin ortaya çıkmasını sağlamış olduğu düşünülmektedir. Buna bağlı olarak, kati tıbbı durumlar travma sonrası stres bozuklukları, ürkü atak, çoklu kişilik bozukluğu ve reflünün de uyurgezerlik riskini arttırdığı belirtiliyor.

Diş Gıcırdatma: İstemsiz bir halde, uyku halindeyken dişlerin gıcırdatılması ve kenetlenmesine verilen addır. Bir çok kez, Parkinson, anksiyete yada depresyon benzer biçimde psikiyatrik yada tıbbi bir durumun yan tesiri olarak ortaya çıkar. Yeniden ortaya çıkan diş gıcırdatma ve kenetlenmesi diş hasarı ve çene hastalıklarına sebep olabilir. Uzmanlar bununla beraber eğlence veren ilaç ve antidepresanlar ile hastalığı oluşturan şartlar içinde bağlantı bulmuşlardır.

Uyku Felci: Bireyler ‘karabasan’ olarak da malum uyku felcinde kendilerini uyku halinde yada uyanıkken hareket edemez halde bulurlar. Uyku uzmanlarına bakılırsa, bu durum çoğunlukla uykunun rüya ile bölündüğü REM döneminde ortaya çıkar.

Nüzul uyuma esnasında normaldir. Vücut rahatlamak için kaslara hormon salgılar. Fakat, eğer rüyanın ortasında ansızın uyanılmış ise, bu hormonlar hala etken durumda olabilir. Zihin şuur halindedir sadece vücut değildir. Bu tesir uzun soluklu değildir ve bir dokunuş yada ses ile sonlanabilir, partnerinizin silkmesi yada şahıs ile hitabı durumunda. Bozukluk zararsız olmasına karşın, ürkütücü bir edinim olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ödem Şişkinliğinizi Atacak Mucizevi 8 Yiyecek başlıklı makalemizde bırakmayan, İnsanda ve ödem hakkında bilgiler verilmektedir.

Kabus Dolu Geceler Mi Geçiriyorsunuz ? Parasomnia Hastalarına Müjde Geldi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir? Akıllı Ev Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar? Halsizlik,Unutkanlık Ve Üşümenin Sebebi Hashimoto Tiroidi Olabilir ! Mevsim Değişikliği İnsanları Nasıl Etkiler ? Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları Selülitle Bitkisel Çay Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: