Jiroskop Nasıl Yapılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Jiroskop Nasıl Yapılır ?

Jiroskop Nedir, Iyi mi Çalışır?

Jiroskop; uzay araçları, uçaklar ve gemiler için eğer olmazsa olmaz bir aletken, akıllı telefonlarda yer edinen sessiz beyinler biçiminde de günlük yaşantımıza da girmiştir. Jiroskop, “düzdöner” ismiyle da hafızalara kazınmıştır. Yön bulmak ya da ölçümde kullanılır. Pek oldukca vasıta ve cihazlarda denge elde eden unsurlardır. Jiroskopların dönüş alanı, yönünü bağımsız olarak seçebilmektedir. Dönüş yaparken açısal hızını muhafaza edebilir. Alanının yönü, döndüğü esnada, dayanağın yönünden ayrıdır. Bundan dolayı devrilmez. Kütle merkezi durağan(durgun), her tarafa kolayca dönme vasfına haiz bir kütle, tekerlek ya da çark da denilebilir. Hem de, ikili dengeleme halkası bulunan bir çark ya da disktir. Klasik bir jiroskop, mekanik aletlerde ve sistemlerde aşağı yukarı olarak bir eksen çevresinde dönmeye şartlanmıştır.

Jiroskopun Emek verme Prensibi

Jiroskoplar, dönen bir çarktır. Bir nevi disk şeklinde de adlandırılır. Klasik fizik kurallarına ve merkezkaç kuvvetine bağlıdır. Klasik bir jiroskop, dönebilen bir çark ya da silindir, eksen ve rotordan meydana gelir. Eksen, rotorun içinde rahatça dönebileceği bir çembere sarılmış biçimdedir. Çember de 90 aşama ile bir başka çembere dayanmıştır. Dış ve iç çember ile 90 aşama açı icra eden bir çerçeveye bağlanmış şekilde ekstradan dış çemberi de yer alır. Dönüş ekseni, kendi başına herhangi bir tarafı belirlemekte özgürdür. Düzdönerlerin haricinde yer edinen çerçeve, dengeleme çemberi ile bağlanmıştır. Dengeleme halkası ya da çemberi, kendi alanında bir eksen dönebilmesi için çerçeve ile bağlanmıştır. Dengeleme çemberi, bir aşama dönebilme rahatlığına haizdir.

Jiroskop Çeşitleri

Jirostat: Jiroskopların bir çeşididir. Ilk olarak Lord Kelvin tarafınca ortaya çıkarılmıştır. Yatay bir düzlemde dönebilen bir cismin, bu dönüşünün karışık yapısını idrak etmek için tasarlamıştır. Bununla birlikte havanın ve maddenin esnekliğinin, mekanik kuramları daha da geliştirmek için yararlanılmıştır. Oldukça yapılı bir çarkı yer alır. Bu yapılı olan çark, oldukça kalınca bir kılıf vasıtasıyla gizlenmiştir. Çağımızda uyduları ve uzay araçlarını belirli bir yörüngeye sabitlemek için kullanılabilen denetim sistemlerinde yararlanılır.

Mikro Elektromanyetik Sistem Jiroskop: Elektromanyetik bir titreşim sistemi yürüyerek düzdönerdir.

Fiber Optik Jiroskop (FOG): Mekanik dönme hareketini bulmak için ışıktan yararlanan düzdönerlerdir. Alıcı olarak fiber optik kablolu bir bobinden yararlanılır. İletişim ve komünikasyon sistemlerinde FOG kullanılıyor. 1970 senesinde kontakt sistemleri için geliştirilen Sagnac tesiri prensibi ile geliştirilen düzdönerlerdir.

Yarı Küresel Yankılayıcı Jiroskop (HRG): Şarap bardağı düzdöneri ya da mantar jiroskop ismiyle de tanınıyor. Yarı dairesel bir dış kabuğu yer alır. Bu dış kabuğu üstünde elektrotlar vasıtasıyla elektrostatik kuvvetler ortaya çıkarılır. Bu elektrostatik kuvvetler, kırılgan bir yankılama meydana getirir. Kırılgan duran dalgaların atalet vasfından yararlanılarak düzdönerlik bir tesir sağlanmış olunur.

Titreşim Yapılı Jiroskop (VRG): Coriolis titreşen düzdöner adı de verilir. Birçok metalik alaşımlardan fadalanarak üretilmiş yankılayıcı kullanır. Oldukca kaliteli yarı dairel yankılayıcı düzdönerler ya da CRG adı verilen keskin alıcılı düzdönerler için kullanılır.

Dinamik Ayarlı Jiroskop (DTG): Bir eklem tarafınca bükülme dayanakları yardımıyla asılmış olan diski yer edinen düzdönerlerdir. Denge sağlama halkası, dinamik atalet dönüş süratinin kendisiyle çarpımının dengeli bir şekilde negatif kaynak sunar.

Halka Lazer Jiroskop (RLG): “Sagnac etkisinden yararlanan bir düzdöner çeşididir. Bir ışık buketinin kayma müdahalesi çeşidiyle dönüş hareketini ölçmektedir.

Londra Kuvveti Jiroskopu: Kuantum mekaniğinden faydalanan bir düzdönerdir. Oldukça duyarlı, kati ve istikrarlı neticeler sunar. Yerçekimi projelerinde ve değerlendirmelerde kullanılabilirler.

Bir önceki yazımız olan Midenin Üstüne Bastırınca Ağrı başlıklı makalemizde Acıma, Ağrı ve mide hakkında bilgiler verilmektedir.

Jiroskop Nasıl Yapılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır? 8 Aralık 2017 Burç Yorumları Hafızayı Güçlendiren Egzersizler Mercedes A Class 2018 Fiyatları Mor Soğan Ve Geçirdiği Hastalıklar Düz Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır