Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İtalya Prato Gezi Rehberi | Konaklama Önerileri | Yeme İçme Tavsiyeleri

Ana Sayfa » Güncel » İtalya Prato Gezi Rehberi | Konaklama Önerileri | Yeme İçme Tavsiyeleri
Prato Duomo Kilisesi

Seneler ilkin ilk İtalya seyahatimde en oldukca heyecanlandıran yer Toskana oldu Bunda en büyük etken bozulmamış zamanı yapılarının varlığı, Orta çağdan fırlayıvermiş şeklinde duran o garip yapılar ve yemyeşil doğasının tesiri yadsınamaz…Dolayısıyla, Gezitta Mecmua’nin eski sayılarında gidip de anlattığımız Toskana şehirleri için kent rehberleri meydana getirmeye karar verdik, ilki Prato.

Toskana bölgesinin 2.büyük ve 3.kalabalık şehri Prato, yüzyıllar süresince tekstil sektörü ile ekonomisini büyüten, bununla birlikte Cantucci ve Biscotti şeklinde yiyeceklerin üretimiyle ünlenen bir şehirdir. Arkeolojik kazıların sonucuna nazaran Prato’nun Palaelotik dönemlerden beri yerleşkeye haiz bulunduğunu ve Etrüsk kolonisinin de burada yaşadığını söyleyebiliriz.

Orta çağ süresince Bizans ve Lombardiya’nın tesiri altında kalan Prato, ilk olarak 10.yy’da gelişmeye başlamış. Derhal dibinde bulunan Floransa ile sıkı bağları yardımıyla 1500’lerdeki Mukaddes Lig Savaşlarına katılmış ve 19.yy’da ününe kavuşmuştur. Şimdilerde, kendi başına -Floransa’nın gölgesinde de kalmadan- gezgin destinasyonu olarak ziyaretçilerin akınına uğrayan Prato, Emperor’s Castle (İmparatorun kalesi) ve San Francesco Kilisesi şeklinde mühim zamanı yapılarıyla da merak uyandırmaktadır.

Zamanı zenginliği haricinde Laghi Parkı benzer biçimde organik güzelliklere de yakın olması, outdoor ve serüven aktivitelerine de olanak sağlar.

Pratogezilecek bölgeler sıralaması ile Prato şehrinin güzelliklerini ve zamanı dokusunu keşfedip bir sonraki dinlence rotanız için düşünebilirsiniz.

Prato Hakkında

FloransaPisaStena ve Lucca şehirlerine yakınlığıyla malum Prato, sanat ve tabiatın uyumunu bir arada bulabileceğiniz bir kent olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin kuruluşunun ağırlıklı olarak tekstil sektörüne dayanması şehirde tekstilin önemini arttırmış, bu önemin en güzel örneğini kent merkezinde yer edinen tekstil müzesinde görmeniz mümkün. Tekstil müzesinde sergilenen, şehrin kumaş tarihini özetleyen eşyaları kesinlikle görmelisiniz.

Prato, Ortaçağ ve Etrüsk sürecinin izlerini taşıyan zamanı eserleri ve kültürel zenginlikleriyle de dikkat çekiyor. Montemurlo, Poggio a Caiano, Vaiano, Cantagallo,Carmignano ve Vernio topluluklarından oluşan Prato şehri değişik kültürlerin bir arada olduğu bir çekicilik merkezi.

Prato’nun bir de görüntülerini merak edenler için aşağıda videosunu bırakıyoruz.

Prato Nerede ?

Prato, İtalya’nın Toskana Bölgesi‘nde yer edinen, Floransa‘nın 20 km. kuzeyinde bulunan bir şehirdir. İtalya’nın Floransa ile beraber Lucca,Pisa,,Stena şeklinde büyük şehirlerine de yakın olan  Prato,İtalya gezilecek bölgeler listenizde ne olursa olsun olmalı.

Prato’ya Iyi mi Gidilir ?

Türkiye’den Floransa ve Pisa şehirlerine direkt uçuşlar var. Floransa‘dan yeşil vadilerden geçen görkemli bir tren yolculuğuyla Prato’ya ulaşabilirsiniz.

Trenle

En konforlusu kesinlikle trenle dolaşmak Toskana şehirlerini. Floransa’dan Prato’ya trenle gelmek hem oldukça kolay hem de ucuz. Yalnız 5,20 Euro ile 27 dakikada size uyan tarifeyi seçerek gelebilirsiniz. Trenitalia‘dan biz zamanında oldukca memnun kaldık.

Otomobille

Prato’ya gelecekseniz Piazza Ciardi ve Piazza der Mercano’da aracınızı park edebilirsiniz. İkisi de kent merkezine oldukca yakın.

Prato Gezilecek Bölgeler

1. Duomo di Prato- Prato Katedrali

İtalya’daki öteki katedraller kadar büyük olmasa da, Pratı Katedrali oldukça etkisi altına alan ve güzel. Flippo Lippi tarafınca 10.yy’da yapılmış, alımlı freskleriyle meşhur katedral şehirdeki en eski kilise olup yapımı oldukça uzun sürmüş. Ön merkezinde saat bulunan yapının dış cephesi çizgili bir tasarımdadır, içinde de aynı tasarım uygulanmış ve siyahlı beyazlı çizgileri görebilirsiniz.

Kilisede, vaftiz Aziz John’un hikayesi şeklinde birçok dini sahneyi tasvirleyen, ince ince işlenmiş heykeller ve renkli  freskler görebilirsiniz.

Prato kilisesi fotoğrafı
Prato duomo

2. Pretorio Sarayı Müzesi

Yüzlerce senelik geçmişe haiz saray müze olarak hizmet veriyor. Donatello, Bernardo DaddiAlessandro Allori, Lorenzo Bartolini, Rönesans sanatçısı Filippo Lippi, heykeltraş Lipchitz ve daha birçok meşhur İtalyan sanatçının eserlerinin sergilendiği müze, adeta Prato’da zamanı ve sanatla alakalı güzelliklerin merkezi konumunda. Birçok müzeyle ortaklık içinde olan Pretorio Müzesi, şehrin kültürel hazinelerinin toplandığı bir gömü sandığı olarak karşımıza çıkıyor. Orta çağdan günümüze gelen taşlardan oluşan kısmı ve çan kulesiyle ilgi çekiyor. Detaylı informasyon için buraya bakabilirsiniz.

Pretorio-Sarayı-Müzesi-1024x686
Pretorio Sarayı Müzesi

3. Prato İmparatorluk Kalesi

Emperor’s castle doğrusu Prato İmparatorluk Kalesi, Prato’nun 11.-13. yy. mimarisinin en mühim eserlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Mukaddes Roma İmparatorluğu’nu fetheden 2.Frederik tarafınca 1237-1247 yılları aralığında yaptırılan kale şahane bir manzaraya ve mimariye haiz; adeta şehrin koruyucusu benzer biçimde duruyor.

Kalenin görünümünün hem sivil hem de askeri mimari detaylarını içermesi, Gotik ve Norman stillerinin bulunması kalenin dokusuna ayrı bir renk katmış. Kale, Prato‘nun old town bölgesinde yer verilmiştir. Prato ile benzerliği de vardır; girişi çizgili bir mimaridedir Prato şeklinde. Tarihte yolculuğa çıkmak isteyenleri için sıcacık bir gülümse ile sizi karşılar.

 

İmparatorluk-kalesi-1024x679
Prato imparatorluk kalesi

4. Prato Tekstil Müzesi

Prato, İtalya‘da adını tekstil alanında duyuran bir kent. Prato’da tekstilin her türlü evresini gözlemleyebileceğiniz yer asla kuşkusuz Prato tekstil müzesi. Görkemli bir geçmişe haiz olan Prato tekstil müzesi tekstil üretiminin her türlü teknik yönlerinin sergilendiği ve görülmeden dönülmemesi ihtiyaç duyulan yerlerden biri. Paleo-hristiyan döneminden günümüze kadar korunan 600 parçanın belgelendiği müze Prato‘da ziyaretçilerini bekliyor. Bununla beraber çeşitli moda figürleri, Cenup ABD, Çin, Japonya, Yemen, Endonezya ve Hindistan’dan tekstil ve etnik elbise örnekleri, İtalyan ve Avrupa seçimi işlemeli tekstil örnekleri müzenin zenginliğini daha da arttırıyor.

Prato-tekstil-müzesi
Prato tekstil müzesi

5. Cascine di Tavola Parkı

Prato’dan 53 km uzaklıkta bulunan ve şahane manzaralar eşliğinde keyif yapabileceğiniz bir yer var: Prato’nun Poggio a Caiano tarafında bulunan Cascine di Tavola Parkı, adeta Prato’nun saklı yemyeşil cenneti ve 299 hektarlık bir alan. Bisiklete binebilir, Bisenzo nehri kıyısındaki dar patikada yürüyüş yapabilirsiniz. Nehrin derhal dibinde bulunan bisiklet kiralama şirketi Pedala, Prato Porta al Serraglio istasyonunun derhal arkasında bulunuyor.

Rugby maçı seyretmek için Enrico Chersoni stadyumuna gidebilirsiniz. İtalya’nın en iyi rugby ekibi Prato’s I Cavalieri müsabakasını seyretmek de keyif verebilir.

Cascine-di-Tavola-Parkı-1024x577
Cascine di Tavola Parkı

6. Pavoniere Golf Klübü

Görkemli Toskana manzarası karşısında golf maçı yapmak ne de güzel olurdu. Arnold Palmer’ın dizayn etmiş olduğu sahada her golf deliğinde ayrı serüven saklı. Burası, bununla beraber lüks bir klüp, şahane yemekler ve içecekler eşliğinde yüzme havuzunda da keyif yapabilirsiniz.

Pavoniere-Golf-Klübü
Prato Pavoniere Golf Klübü

7. Prato Chinatown

1988’den beridir, Prato’da bulunan Çinli nüfusu gitgide artmıştır. Pistoiese bölgesi sanki değişik bir dünyadır. Burada İtalyan kültürü ile kaynaşmış Çin mimarisinden esintiler, Çin dükkanları ve barları bulunuyor.

Prato Chinatown fotoğrafı
Prato Chinatown

8. Pogio a Caiano Medici Ailesi Villası

Erken Rönesans periyodunun eserlerinden ve Medici ailesinin bir zamanlar oturmuş olduğu yapının yapımına 1485 senesinde başlanmıştır. Lorenzo‘nun isteğiyle Giuliano da Sangallo tarafınca meydana getirilen villanın 1.katı garip mimarisi ve döşemeleriyle milattan öncesi izler taşıyor sanki. Lorenzo öldüğünde 1492 senesinde hala tamamlanmamış olan villanın yapımı 1512’de tekrardan yapıma başlamış. Mimar Poccianti, iç kısmın dizaynı için çalışmaya başlayarak teras bölümünü yapmıştır. Prato’ya 11 km uzaklıktadır.

Prato Pogio a Caiano villa
Pogio a Caiano villa

9. Luigi Pecci Uygar Sanatlar Merkezi

Sanat içerikli eserleri tanıtmak, toplamak, belgelemek ve sunmak için kurulan ilk İtalyan kuruluşu olan Luigi Pecci Modern Sanatlar Merkezi, açıldığı 1988 yılından beri oldukça sayıda sergi, tiyatro vb. sanat içerikli etkinliklere ev sahipliği yapmış. Fotoğraf, beyaz perde,heykel, uygulamalı sanatlar, grafik, fotoğrafçılık alanında altmışlardan iki binlere binlerce eseri toplayan sanat merkezi bununla beraber  fütüristik uzay gemisini çağrıştıran dış cephesiyle de fazlaca sayıda turistin dikkatini çekiyor.

Luigi-Pecci-müzesi
Luigi Pecci müzesi

10. San Francesco Kilisesi

Prato kiliseleriyle varlıklı bir İtalyan şehri.  1244’te yapımı süregelen kilisenin inşası 1455’te tamamlanmış. Kilisenin orta bölümünde yer edinen gül penceresi ve taş portalın altında bulunan Aziz Francis‘in tablosu ve kilisenin varlıklı zamanı ve mimari dokusu etkisi altına alan. Çizgili dış mimarisiyle Prato katedraline benziyor. Birçok restorasyondan geçen kilise Romanesk ve Gotik mimariye haiz.

Prato San Francesco Kilisesi
San Francesco Kilisesi

11. Bilancino Gölü

Zamanı yapılardan sıkldığınızda Prato’ya yarım saatlik mesafede bulunan ve birçok fırsat sunan göle gelmelisiniz. Fantastik, suni gölde bununla beraber plaj da bulunuyor. Dip dalış yapabileceğiniz gölde top oynayabilir, tabiat meraklılarıyla yüzlerce çeşit kuş türünü keşfedebilir, şehrin kalabalığından uzaklaşabilirsiniz.

Bilancino-gölü-1024x737
Bilancino Gölü

12. Santa Maria Della Cerceri

Mimarisiyle öne çıkan, Antonio Sangallo tarafınca 1485’te meydana getirilen, değişik şekillerin havada yer kapladığı inancını ve teorisini ispatlayan, geleneksel katedral mimarisinin haricinde bir mimariye haiz kilise.

Santa Maria Delle Carceri görseli
Santa Maria Delle Carceri Prato

13. Piazza Mercatale

Bisenzo nehri kıyısında bulunan Mercatale Meydanı, büyükçe bir alanda Prato’nun merkezi noktalarından birisindedir. Geçmişine bakarsak, bu meydan tüccarların ana buluşma ve tecim yapma yeriymiş eskiden. Meydanın sağ bölümünde geniş ve oval bir park ve birçok ağaç bulunuyor. Daha da fazlası, etraftaki yapılar zamanı bir hava katarak ambiyansı daha da etkisi altına alan yapıyor. Acıkırsanız, meydandaki restoranlarda İtalyan mutfağına giriş yapabilirsiniz.

Piazza Mercatale Prato
Piazza Mercatale

14. Monteferrato’nun korunmuş alanları

Prato’nun arkasında yükselen Monteferrato tepeciklerinde tabiat severler için mükemmel bir görünüm var. Dağcılık ve outdoor spor merakınız var ise kesinlikle buraya da uğramalısınız.

Aktiviteler

 • Yıl süresince çeşitli organizasyon ve festivale ev sahipliği icra eden Prato’da en dikkat çekici olanı Ostensiole della Sacra Cintola’dır. Madonna‘nın mukaddes kemerinin senede halka 5 kere gösterildiği bu etkinliği yakalayabilirseniz kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
 • Aziz festivallerine ev sahipliği meydana getiren Carmignano‘da en mühim festival ise St. Michael. 3 gün devam eden festival ana meydanda gerçekleşiyor. Ana meydanda her aralık ayında çeşitli süslemelerle festival kutlanıyor.
 • Corteggio Storico, her yıl 8 Eylül’de Madonna kutlama günü olarak törenler düzenlenir ve Duomo meydanında buluşulup hanım ve adamların kostümler giyerek yürümüş olduğu, dini ve laiklik değerlerinin öne çıkmış olduğu gündür.
 • Sokak yemeği festivali, her yıl 9 Eylül’de yapılır. İyi yiyecek ve canlı müzik dinlemek için bu zamanı kaydedin.
 • Zamanı futbol maçları da eylülde meydana getirilen mühim aktivitelerdendir. Şovlar, konserler, tadımlarla mükemmel anlamış olur yaşarsınız.
 • Prato’da herşey bira” etkinliği Maggio bölgesinde gerçekleşir. Giriş parasızdır.
 • Aralıktaki internasyonal bira festivali de kaçırılmaması ihtiyaç duyulan etkinliklerdendir. 100’ün üstünde bira çeşidi sunulur.
 • Etçil biriyseniz, “büyük ızgara” etkinliğini kaçırmayın. Hazirandaki etkinlikte 40’ın üstünde yiyecek pişer, giriş parasızdır ve canlı müzik performansları da etkinliğe renk katar.
 • Duomo meydanında 2 senede bir kurulan büyük pazar da Eylül’de kurulur.
 • Geleneksel ekmek yapım festivali de katılmaya kıymet etkinliklerden ve 3 gün sürmektedir.
 • Antika ve el işlerini seviyorsanız Aziz Trinita standlarına kesinlikle uğrayın.
 • Pretorio müzesinde her perşembe performans gösterileri gerçekleşir.
 • Emperor Castler’da 6 Eylül’de “Yıldızların altında beyaz perde” vizyonu vardır.
 • Colline festivali, Temmuz’da performans gösterilerinin ve konserlerin yıl  süresince gerçekleştiği festivaldir.
 • Prato festivali, yılbaşı arefesi, Noel zamanı ve Ocak ayında devam eden, etkinliklerin ve konserlerin olduğu bir festivaldir.
Prato festivali fotoğrafı
Prato festivali

Prato Mutfağı – Yeme İçme Önerileri

 • Prato‘nun spesiyal yemeği  kerevizdir. Kerevizin en yumuşak kısımlarının alındığı,hemen sonra da içinin yumurta sarısı, tavuk ciğeri, baharat ve dana köftesiyle doldurulup, en sonunda da et ve domates sosuna yatırılıp bolca yağda kızartıldığı yiyecek fazlaca iştah açıcı görünüyor.
 • Öteki yiyeceklere örnek olarak patatesli tortelli ( tadı ravioliye benziyor),tavşanribollita, bezelyeli makarna, karalahanalı farinata (nohutlu yiyecek) gösterilebilir.
 • Mortadella Salumi, Prato’nun meşhur bir salam çeşidi. İçinde envai çeşit sebze ve baharat bulunan eti Prato’daki kasaplardan satın alabilirsiniz.
 • Prato biscotti, Prato’nun meşhur bisküvisi ve geleneksel tatlarından birisi. Sert, şekerimsi bir tada haiz, şarapla da mükemmel gidecek 2’li olabilir.

Yapmadan Dönmeyin

 • Seyahatinizi Prato festivallerinden birine denk getirmeden,
 • Geleneksel Prato yemeklerinden yemeden,
 • Buraya 1 gün ayırmadan,
 • Floransa’ya uğramışken yakın mesafede bulunan Prato şehrini gezmeden,
 • Old town bölgesini gezmeden dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan 40 Yaşını Geçtiyseniz Dikkat Edin ! başlıklı makalemizde 40 yaş kadın vitamin, 40 yaş kadını nasıl beslenmeli ve 40 yaş üstü kadınlar için diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

İtalya Prato Gezi Rehberi | Konaklama Önerileri | Yeme İçme Tavsiyeleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kıbrıs’a Yolunuz Düşerse Buraları Görmeden Gelmeyin | Kıbrıs Gezilecek Yerler Rehberi Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır ? Diyet İçin En Önemli Etken Psikolojik Hazırlık Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor! Kaz Dağları Kamp Alanı Gezi Rehberi Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır