Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İşyerinde Mutlu Olabilmek İçin Yöntemler

Ana Sayfa » Sosyal Medya » İşyerinde Mutlu Olabilmek İçin Yöntemler

Mutlu olun! Aslen yapılacaklar listesine geçmek oldukça kolay. Toplumsal medyaya göz atarsanız, her insanın sevilmiş olduğu görkemli bir işi varmış şeklinde görebilirsiniz. Ve yanılıyor olamazsınız! İnsanlar,  işlerinden nefret etmekten ziyade, işlerini sevmekle ilgili neredeyse beş kat daha çok tweet atıyorlar.

Kimi zaman merak edersiniz, ” Acaba  ben, neyi yanlış yapıyorum?” diye. Kendiniz için  çalışıyor olsanız yada başkası için çalışıyor olsanız da, ara sıra işinizden keyif almayabilirsiniz. Bu kaçınılmaz fena günü, daima yaşamak mümkündür. Fakat bilime nazaran, işinizi sevmek, yaptığınız işten oldukça sizinle ilgili bir durumdur. Doğru iş yerinde, kendi mutluluğunuzu her gün sağlayabileceğiniz süratli ve kolay yollar vardır. İşyerinizde mutlu olmak; verimliliğinizi etkisinde bırakır. Dolayısıyla işinizde başarıya ulaşmanız kolaylaşır. O halde derhal uygulayabileceğiniz altı değişikliği birlikte inceleyelim.

1. Her gün ilerlemenizi ölçün

Psikolojideki bulgular, hedeflerimizde ilerleme kaydettiğimizi gördüğümüz süre, kendimizi daha mutlu ve daha memnun olarak değerlendirdiğimizi göstermiştir. Yapılacaklar sıralaması hazırlamak ve uygulamak, her şeyin bittiğinden güvenli olmak için muhteşem bir yoldur. Her geçen gün, bazı görevler listenin en altına düşer ve listede dahi bulunmayan öteki işleri yaparsınız. Bu yüzden günün sonunda  tamamlanmamış bir listeye bakmak demotivasyona niçin olur. Bunu hafifletmek için ise; her gününüzü hedefinizdeki ilerlemeye yansıtmak için vakit ayırın. Azca oranda ilerleme bile; sizin mutluluğunuzu mühim seviyede arttıracaktır.

2. Kendi luk anlarınızı yaratın 

Beklenti içinde olmak nedense bizlere luk getirir. Muhtemelen kişisel hayatınızdan da bildiğiniz benzer biçimde, ileriye yönelik planlar bizleri heyecanlandırır. Bu yüzden, her sabah alarmınızı duyduğunuzda ve yataktan kalktığınızda korkarsanız, işyerinizde mutlu olma olasılığınızdan taviz vermiş olmuş olursunuz.

Bunun yerine, işyerine her gün sabırsızlıkla gitmenizi sağlayacak bir durum belirleyin. Belirli bir iş arkadaşınızı görmek  yada öğlen sevdiğiniz yemeği yiyeceğinizi düşlemek şeklinde… Her her neyse, kolay bir davranışı sizi sabırsızlandırması için kullanın. Ve işle ilişkilendirerek, işe gittiğinizde mutlu olmanızı sağladığını görün.

3. Konfor bölgenizden çıkın 

Bir Duke Üniversitesi deneyinde, sıkıntılı projelerle karşılaştığımızda çalışmalarımızdan gurur duyduğumuz bilgisine ulaşıldı. Sadece; rahat projeleri yapmak daha kolay olsa da, onlara anlamlı bir halde yatırım yapıldığını düşünmüyoruz. Kolayca yapıldığı için, kolayca unutulabileceklerini düşünüyoruz. Bununla beraber, işimize meydan okumaya başladığımızda, başarıyla tamamlamak için daha çok çaba sarf etmeli ve ona daha çok kıymet katmalıyız. Bu da bizlere mutluluğu getirecektir.

Siz de yapılacaklar listenizdeki mevcut projelere göz atın. En zor olanları belirleyin ve onlara birazcık daha vakit ayırın. Her gün o işlerin, üstüne düşünmenin bir yolunu bulmaya çalışın.

4. İş arkadaşınıza yardım edin 

Özveriyle bir şey yaptığınızda mutluluğunuz artar. Yakın geçmişte meydana getirilen araştırmalar, meslektaşlarına yardım eden kişilerin, işyerindeki öteki kişilere bakılırsa, daha mutlu bulunduğunu bulmuştur. Bu durum, kurban olmakla ilgili değildir. Kendi iç ödül sistemimizi hoş karşılama mevzusuna ilişkindir. Doğal ki, bu kendi çalışmanızdan taviz vermeden yada yardım istemediği halde başkasının işini hayata geçirmeye çalışmak anlamına gelmez. Bunun yerine, bir şeyleri yapabilmek için çırpınan birini gördüğünüzde ona destek olmaya çalışmaktır. Hatta meslektaşlarınıza proaktif bir halde ulaşmayı sağlamak adına, desteğe gerekseme duyduklarında size söyleyebileceklerini dile getirin.
5. Öğlen yemeğinizi çeşitlendirin 

Beslenme uzmanları, bazı gıda maddelerinin, ruh halimizi yükseltmede ve mutluluğumuzun arttırılmasında öbürlerinden daha büyük bir rol oynadığını bulmuştur. Mesela, selenyum açısından varlıklı olan mantar; depresyon, anksiyete ve bitkinlik riskini azaltmaya destek olabilir. Meyve ve sebzeler, enerjimizi dolayısıyla da mutluluğumuzu arttırmaya yarar. Sözgelişi; bitter çikolata, stres hormonları seviyemizi düşüren bir besin türüdür. Masanızın çekmecelerini yada ofis buzdolabınızı bu naturel “mutluluklar” ile doldurun. Gün içinde ölçülü bir halde tüketmeye çalışın.

6. Çalışmalarınıza kısa bir ara verin

Zihnimiz, tahmin ettiğimiz kadar,  tüm düşüncelerimizi ve görevlerimizi bölümlendirmede iyi olmayabilir. Kimi zaman işiniz dışındaki öteki düşünceler de, stresinizi ve mutsuzluğunuzu arttırabilir.

Bu şekilde durumlarda, hayatınızın geri kalan kısmını görmezden gelmeye çalışmak yerine, sıhhatli bir denge oluşturun. İşe beş dakikalık bir mola verin. Bir tabip randevusu alın, ister bir arkadaşınızın mesajına yanıt verin, isterseniz akşam gerçekleştirmeyi düşündüğünüz planı gözden geçirin. Ya da ; masanızın üstündeki kişisel eşyalarınıza bakın ve onları düzenleyin. Bu sayede ofisteyken kendinize ayırmış olduğunuz kısa bir vakit sizi daha mutlu edecektir.

Netice olarak; işyerinizdeki ruh halinizi  iyileştirmenin yollarını bulmak, mutlu bir ortam oluşturmanızı elde edecektir. Niçin, siz de yakın bir süreçte işini ne kadar oldukca sevdiğini tweetleyen insanlardan biri olmayasınız ki…

Bir önceki yazımız olan Facebook GIF Güncellemesinin Detayları Ortaya Çıktı başlıklı makalemizde Facebook, facebook gif paylaşmak ve facebook gifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İşyerinde Mutlu Olabilmek İçin Yöntemler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Karamel Kahve Saç Renginin Mükemmel Duruşu Sonbaharda Kilo Verme Yöntemleri Emzirirken Göğüs Ağrısı Neden Olur? 3.Nesil Porsche Cayenne Tanıtıldı Varikosel Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir ? Diyet Yapayım Derken Uzak Durmanız Gereken Yanlışlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: