İstanbul içinde barındırdığı organik, zamanı eserler ve simgesel güzellikleriyle adeta nefes alan bir açık hava müzesi. Zamanı yarımadayı gezerken mistik bir atmosferin içinde kaybolabilir, Beyoğlu’nun gizemli sokaklarında değişik kültürleri tanıyabilir, günün sonunda ise Haydarpaşa Garında zamanı yarımadanın manzarası eşliğinde çok büyük gün batımını seyredebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz listedeki on değişik nokta ‘nefes alan açık hava müzesi’ İstanbul’un on değişik kimliği. İstanbul sizinle tanışmayı bekliyor, peki siz hazır mısınız ?

İşte aşağıda ”İstanbul gezilecek bölgeler, İstanbulda gezilecek bölgeler, İstanbul seyahat rehberi, İstanbul da gezilecek bölgeler, İstanbul zamanı bölgeler, İstanbulda gezilecek bölgeler sıralaması, İstanbulun gezilecek bölgeleri, İstanbul gezilecek noktalar,İstanbulun zamanı bölgeleri,İstanbulun gezinsel bölgeleri, avrupa yakası gezilecek bölgeler,istanbulda gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler,İstanbul gezinsel bölgeler,taksimden galata kulesine iyi mi gidilir,eminönünden galata kulesine iyi mi gidilir,İstanbula yakın gezilecek bölgeler,istanbul sahil kenarları,ailecek gidilecek bölgeler,istanbul organik güzellikleri,gezilecek güzel bölgeler,istanbulda nereye gidilir” ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

1. Değişik Dönemlerin Zamansız Şaheseri: ‘ Ayasofya’

Zamanı yarımada, değişik imparatorluklara ev sahipliği yapmasıyla her yıl oldukça gezgin çeken bir yer. Bu sebeple zamanı yarımada İstanbulda gezilecek bölgeler listesine bir numaraya gelebilir. Bilhassa 6. yüzyıldan günümüze kadar asaletiyle dimdik duran Ayasofya, zamanı yarımadanın en oldukca gezgin çeken çekicilik noktalarından biri.Bu sebeple İstanbulun gezinsel bölgeler sıralamasında Ayasofya’yı görmek mümkün. Ayasofya zamanı birazcık karışıktır. Dünya üstündeki en mühim mimari yapılardan biri kabul edilen Ayasofya,  Roma İmparatoru 1. Jüstinyen talimatıyla 532-537 yılları aralığında inşa ettirilmiş. 5 yıl inşaat süresi sonunda bu çok önemli yapıt bin yıla yakın bir süre süresince dünyanın en büyük kilisesi olarak kabul ediliyordu. 1453 İstanbulun kurtarılışı kadar Rum Ortodoks Patrikliği’nin merkezi olan Ayasofya, fetihten sonrasında kilise kimliğinden sıyrılıp cami kimliğine büründü. 1935’te Mustafa Kemal Atatürk‘ün talimatlarıyla müze formatına giren Ayasofya, günümüzde Ayasofya Müzesi kimliğiyle milyonlarca yerli-yabancı turisti ağırlıyor. Zamansız olması ve birçok kültürün dokunuşu barındırmasıyla Ayasofya İstanbulda gezilebilecek bölgeler listesinin parlayan adı.

Ayasofya tarihi

Ayasofya Cami

2. Zamanı Yarımada’nın Ana Kucağı: ‘ Topkapı Sarayı’

Fatih Sultan Mehmet döneminden başlayıp Sultan Abdülmecid dönemine kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim, sanat ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı, bununla birlikte Roma İmparatoru 1. Jüstinyen’in inşa ettirdiği Ayasofya’nın  bir başka versiyonu olan Aya İrini‘ye de ev sahipliği yapmış. Gülhane Parkı, Çinili Köşk,Sepetçiler Kasrı benzer biçimde mühim yapılarda Topkapı Sarayı‘nın içinde bulunuyor.  1856 senesinde Osmanlı hanedanının Dolmabahçe Sarayı‘na taşınması ile terkedilmesine karşın Topkapı Sarayı önemini hep korumuştur. 3 Nisan 1924’te müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı bununla birlikte Cumhuriyet yıllarının ilk müzesidir.  Günümüzde ise  Topkapı Sarayı ortalama 300.000 arşiv belgesi, birbirinden görkemli yapıları ve ilgi çekici koleksiyonlarıyla dünyanın en büyük saray müzelerinden biri olarak yerli-yabancı birçok gezgin çekiyor. İstanbul zamanı bölgeler sıralamasında ön sıralarda olan Topkapı Sarayı içindeki özgü bahçelerden kabul edilen Gülhane Parkı’nda yazın tadını çıkarabilirsiniz. İstanbulun zamanı ve naturel güzelliklerini bir arada barındıran Gülhane Parkı bayramda İstanbulda gezilecek bölgeler listesine eklenebilir. Hem zamanı hem de değişik dokuları bir arada barındıran Topkapı Sarayı İstanbul un en güzel yerlerinden biri. Kış mevsiminde de değişik bir atmosfere büründüğü için Topkapı Sarayı İstanbul da kışın gezilecek bölgelere eklenebilir.

topkapı

Topkapı Sarayı

3. Dört Minareli Mimar Sinan Eseri: ‘ Süleymaniye Cami’

Zamanı yarımadanın oldukça görkemli mimari yapılarından biri asla kuşkusuz Süleymaniye Cami. Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak bildiğimiz bu görkemli yapı inşaası esnasında meydana getirilen akustik çalışmalarıyla Mimar Sinan‘nın benzeri olmayan dehasını bir kez daha gözler önüne seriyor. Süleymaniye Cami‘nin dört minareye ve on şerefeye haiz olma sebebi ise Kanuni Sultan Süleyman‘ın hükümranlığının simgesi. Dört minare padişahın İstanbulun fetih edilmesinden sonraki dördüncü padişah olmasını, on minare ise Osmanlı İmparatorluğu‘nun onuncu padişahı olmasını simgeliyor. Caminin içinde hat,çini ve vitray süslemelerinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Süleymaniye Caminin civarlarında Hürrem Sultan, Mimar Sinan ve Kanuni Sultan Süleyman‘ın türbeleriyle birlikçe birçok kafeterya ve restoran mevcut.

Süleymaniye tarihi

Süleymaniye Camii

4. Sütunların Ardındaki Büyüleyici Doku: ‘ Yerebatan Sarnıcı’

İstanbul‘un kalabalığından sıyrılıp mistik bir doku içinde yitmek için Yerebatan Sarnıcı doğru bir adres. Bizans İmparatorluğu döneminde Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için Roma İmparatoru 1. Jüstinyen tarafınca inşa ettirilmiş. 336 sütundan oluşan Yerebatan Sarnıcı‘ndaki sütunların bir çok 12 metre yükseklikte ve üstlerinde Korint üslubunu yansıtan bir başlık bulunuyor. 80 milyon metre kapasiteye haiz Yerebatan Sarnıcı’na su, sarnıca 25 km uzaklıkta bulunan Belgrad Ormanları‘ndan getirilmiş. Öteki sütunlardan değişik olarak gözlerine bakan kişiyi taşa çevireceğine inanılan ve bu sebeple ters duran Medusa heykeli Yerebatan Sarnıcının en dikkat çeken güzelliklerinden biri.  Bununla birlikte dünyaca meşhur kişilerin ziyaret etmiş olduğu bu mistik mekan müze olmakla beraber ulusal ve internasyonal birçok etkinliğe kapılarını aralıyor.

 yerebatan sarnıcı giriş ücreti

Yerebatan Sarnıcı

5. Osmanlı Ekonomisinin Merkezi: ‘ Kapalıçarşı

Osmanlı Devleti’nde ekonominin merkezi, esnafın, loncaların toplanma noktası Kapalıçarşı, günümüzde birsürü gezinsel eşyaların ve altın, gümüş vb. mücevherlerin satılmış olduğu karmaşa bir mekan.  İçerisinde 61 sokak, 4400 dükkan ve 2195 imalathane içermesiyle dünyanın en eski ve en geniş çarşılarından biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte Kapalıçarşı’nın içindeki sokaklar, esnafın uzmanlaştığı alanlarla anılırmış. Birçoğu iki kattan oluşan ve merkezi bir avluya oluşturulan hanların bir kısmı günümüze ulaşşa da süre içinde bu hanlar birbirine bağlanıp bir çatıyla örtülmüş. Alışveriş yapmayı sevenler için Kapalıçarşı İstanbulda gezilecek bölgeler sıralaması içinde ilk sıralarda yer verilmiştir. İstanbul da ne yapılır sorusunun alternatif cevaplarından biri de Kapalıçarşı da alışveriş yaparken dönemin büyüsünde kaybolmaktır diyebiliriz.

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

6. İstanbul’un Efsaneleşmiş Mührü : ‘ Galata Kulesi’

Birçok şairin dizelerinde bahsetmiş olduğu, şarkılarda adını devamlı duyduğumuz Galata Kulesiİstanbul’da Gezilecek Bölgeler‘ listesine adını altın harflerle yazdırdı. Galata kulesi ne süre yapılmış oldu sorusunun cevabı olarak İlk kuleyi Roma İmparatoru Jüstiyen in  inşa ettirdiğini fakat bugünkü heybetli görünümünü 1349 senesinde Cenevizlilerin inşasıyla kazandığını biliyoruz.. Günümüzde ise içinde İstanbul‘u tüm açılardan seyredip galata kulesi görünüm fotoğrafları  çekebileceğiniz, benzeri olmayan manzarası eşliğinde kahvaltınızı yapabileceğiniz,çay-kahve içebileceğiniz fazlaca amaçlı bir mekan.Galata Kulesi‘nden bahsetmişken Galata Kulesi hikayesinden söz etmezsek olmaz. Bir efsaneye bakılırsa Galata Kulesi’ne ilk kez çıkardığınız sevgilinizle evlenirmişsiniz. Galata Kulesi’ne gitmişken Galata Köprüsü‘ne uğramadan olmaz.Zamanı Galata Köprüsü hem Eminönü’ne hem Karaköy‘e yakınlığından dolayı İstanbul da görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biri. Galata kulesi çıkış tutarı 2017 tutarları talebe için 5 TL, düzgüsel 10 TL ve yabancı gezgin tutarı 25 TL.Galata kulesine iyi mi gidilir sorusunun iki cevabı var. Bölme üstünden Şişhane istikametine doğru yürüyüp 500 metre aşağıdaki kuleye ulaşabilirsiniz. Öteki bir alternatifte Eminönü istikametinden Karaköye geçip Bankalar Caddesi üstündeki yokuşu çıkarak kuleye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte toplumsal medyada galata kulesi fotoğrafları da bir o denli dikkat uyandırıcı. Galata kulesi içi nde yer edinen kafe ve restoran İstanbul da akşam gezilecek bölgeler sıralaması ne eklenebilir.

galata kulesi kaç metre

Galata Kulesi

7. Bölme’in Kalbi : ‘ İstiklal Caddesi’

Grand Rue de Pera( Pera’nın Büyük Caddesi), Cadde-i Kebir( Büyük Cadde) isimlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Değişik isimlerle de andığımız İstiklal Caddesi bir tek Bölme‘in değil Ayazpaşa‘nın, Beyoğlu‘nun kısacası İstanbul‘un incilerinden biri. 19. yüzyılda şehrin en mühim toplumsal yaşam alanlarından önde gelen İstiklal Caddesi günümüzde de bu önemini kat be kat koruyor. Metro istikametinden gelirseniz Bölme Meydanı‘ndan başlayıp Tünel yolu süresince yürüyeceğiniz İstiklal Caddesi’nde bununla beraber  Ağa Cami, St. Antuan Kilisesi, Çiçek Pasajı, Pera Müzesi benzer biçimde zamanı mekanlar ve gezinsel bölgeleri görebilirsiniz. Gece yaşamının oldukça renkli olmasıyla da İstanbul da gece gezilecek bölgeler ve İstanbul da haftasonu gidilecek bölgeler listesinin ilk esnasında İstiklal Caddesi’ni görüyoruz.

istanbul istiklal caddesi

İstiklal caddesi

8. Boğaz’da Bir Mola : ‘ Çırağan Sarayı’

İstanbul en güzel semtleri kabul edilen Beşiktaş adeta saraylar,kasırlar,köşkler diyarı. Çırağan Sarayı da bu diyarın en gözde üyesi.Tarihte birçok öneme haiz olan Çırağan Sarayı bugün oldukça hususi düğün ve davete ev sahipliği yapıyor. Sultan Abdülaziz tarafınca Sarakis Balyan‘a yaptırılan Çırağan Sarayı, bir takım eski sarayın yerine yaptırılmış, Osmanlı Devleti‘nin son dönemlerine tanıklık etmiş, Ortaköy‘ün dikkat çeken eserlerinden biri. Çırağan Sarayı‘nı gördükten sonrasında birazcık adım atma mesafesinde Ortaköy Cami ve Ortaköy meydanını gezebilir, hediyelik eşya satan yerlerden alışveriş yapabilir, sahil manzarası eşliğinde İstanbul‘un tadını çıkarabilirsiniz. Benzeri olmayan boğaz manzarasıyla Çırağan Sarayı İstanbul da manzaralı yerlerden biri. Bir çok okulun İstanbul gezisi kapsamı içinde ziyaret etmiş olduğu Çırağan Sarayı zamanı dokusuyla da bir o denli etkisinde bırakan.

 çırağan palace kempinski

Çırağan Sarayı

9. Üsküdar’ın Zarif Sultanı: ‘ Kız Kulesi’

Salacak‘tan minik motorlara binip ulaşabileceğiniz Kız Kulesi, boğazın fazlaca dikkat çeken yapılarından ve anadolu yakası zamanı yerlerden biri.Üsküdar da gezilecek bölgeler listesine Kız Kulesi’ni ekleyebilirsiniz. Günümüzde hem müze hem de kafe-restoran olarak hizmet veren Kız Kulesi sakin bir atmosfer içinde İstanbul’u ve Üsküdarı dinlemek isteyenler için birebir. Kulenin üstünde oluştuğu adacığının tarihinin M.Ö. 2400 şeklinde uzun bir zamana ulaşmış olduğu biliniyor. Osmanlı zamanında müdafa,fener,ticari gemilerden vergi toplama şeklinde görevlerde kullanılan Kız Kulesi tarihte değişik uygarlıkların  birçok efsanesine de mevzu olmuştur. Hem de Üsküdar İstanbulda gezilecek sahillerden de biri. Bununla beraber İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak için Kız Kulesi İstanbul’da gezilecek sakin yerlerin başlangıcında geliyor.

kız kulesi resimleri

Kız Kulesi

10. Kadıköy’de Yolculukları Anımsamak: ‘ Haydarpaşa Garı’

Çeşitli Türk filmlerinin sahnelerinde elvedaların yada yeni başlangıçların ilk adresi olarak gördüğümüz Haydarpaşa Garı, günümüzde çeşitli festival ve organizasyonlara kapılarını açan, anadolu yakası gezilecek bölgeler inden biri. Festival mevsimlerinde Haydarpaşa Garı İstanbul gezilecek noktalar sıralamasında de zirveyi koruyor.. Haydarpaşa Garı‘nın içindeki zamanı doku sizi nostaljik bir yolculuğun davetiyesini veriyor. Bununla birlikte bir açık hava müzesi olan Haydarpaşa Garı fotoğrafçıların da uğrak noktası. Türkiye’de demiryolu ulaşımının İngilizlerden Almanlara geçmesiyle önemi daha da artan Haydarpaşa Garı, 1906’da mimarlar Otto Ritter ve Helmut Cuno’nun hazırladığı istasyon planıyla bugünkü tarihini binasına kavuştu.İstanbul daki gezinsel yerlerden kabul edilen Haydarpaşa Garı birçok fotoğrafçının da kadrajında. Bilhassa yaprakların sapsarı bir örtüye büründüğü sonbaharda Haydarpaşa Garı sonbaharda İstanbulda gezilecek yerlerden yalnız biri.

 haydarpaşa limanı

Haydarpaşa Garı