Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Interrail Pass Gezi Rehberi | Avrupa’nın Altını Üstüne Getirin | Tavsiyeler

Ana Sayfa » Güncel » Interrail Pass Gezi Rehberi | Avrupa’nın Altını Üstüne Getirin | Tavsiyeler

Interrail Pass, Avrupa’nın tüm ülkelerini yalnızca tek bir tren biletiyle gezi ederek alt üst edebileceğin bir maceradır!

Gençken yapılabilecek en güzel şeylerden biridir Interrail. Keşfetmenin, öğrenmenin, yolda olmanın, dahası yolda değişmenin macerasıdır.

Önyargıları yıkmak, kendini bulmak/yitirmek, birbirinden değişik onlarca insanla tanışmak, aç kalmak, sokakta yatmak anlama gelir. Kimi vakit kafanı trenin camına dayayıp asla bilmediğin, asla tanımadığın bir ülkenin manzarasını izlerken sevdiğin müzikleri dinlemektir. Hayatında yapacağın birçok şeyin ilkidir Interrail. Çocuklarına anlatacağın en güzel macerandır!

Ben de 30 gün devam eden Avrupa/Interrail maceramda deneyimlediğim ve tavsiye ettiğim her şeyi sizler için listeledim. Maceranız bolca olsun.

İnterrail Tavsiyeler

Interrail: Yola çıkmadan ilkin hazırlık

-Gezi sigortası yaptırın, aslına bakarsanız vize için de gerek duyacaksınız. Bankalardan yaptırabilirsiniz.

-Ayakkabınızı seçerken olabildiğince hafifçe ve kaliteli olmasına itina gösterin. Bir gezginin en ehemmiyet vermesi ihtiyaç duyulan mevzu ayakkabıdır. Paraya kıyın. Bol miktarda yürüyeceksiniz.

-İngilizce mevzusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız yola çıkmadan ilkin bir şeyler öğrenmeye çalışın. Fakat korkmayın, asla İngilizce bilmeden de bu geziyi yaparsınız. Yolda sizin benzer biçimde bir oldukca insan görmüş olacaksınız, gene de benim tavsiyem eğer birazcık İngilizce bilirseniz her şey daha zevkli ve kolay olur.

-Mümkünse tek çıkın! Merak etmeyin, deli benzer biçimde eğleneceksiniz, yalnız kalmayacaksınız. Eğer ben tek yapamam derseniz, hayatınızda mühim bir yer kaplayacak bu seyahat için daha uyumlu, daha esnek dostlar seçin. Eğer arkadaşlarınızla gitmeye karar verdiyseniz de seyahat öncesinde kesinlikle oturup konuşun. Ihmal etmeyin, bu bir özgürlük gezisi.

-Minimum bir kredi kartı ve bir banka kartı yanınızda bulundurun. Hırsızlık, soyulma şeklinde ihtimaller içinde durumlarda para istemeniz gerekebilir. Kartlarınızı kesinlikle iki değişik yerde muhafaza edin.

-Bisiklet ile de Interrail yapabileceğinizi hatırlatmak isterim.

İnterrail bileti

-Interrail biletini TCDD garlarından ve kendi resmi sitesinden alabileceğiniz benzer biçimde Gençtur’dan da alabilirsiniz. Hem de 18-25 yaşa hususi tasarlanan GarantiOne’ı indirip giriş yapmış olursanız Interrail Global Pass biletinde %20 indirimi anında kapabilirsiniz. Böylece bu indirimle size kalan 400TL’yi geziniz esnasında dilediğince harcayabilirsiniz.

Çanta Hazırlığı


-Sırt çantanızı olabildiğince minik seçmeye çalışın. Ihmal etmeyin, yanınıza aldığınız her şey yolda size ağırlık olarak geri dönecek.

-Telefon, fotoğraf makinası, cüzdan şeklinde kıymetli eşyalarınızı taşımak için kesinlikle minik 10-20 litre hacimli bir iç çantanız olsun. Büyük çantayı güvenli bir yere koyduktan sonrasında şehri bununla dolaşmak daha kolay olacaktır.

-Elbet anılarınızı ölümsüzleştirmek için bir fotoğraf makinası. Markasının o kadar da önemi yok artık, anı kaydetmek için hepsi oldukca iyi.

-Azca giyim alın, güvenli olun birçoğuna sıra gelmeyecek. Kirlenen kıyafetlerinizi gittiğiniz her yerde kolay bir halde yıkayabilirsiniz.

-4 mevsimin de yaşanma ihtimalini düşünüp kıyafetlerinizi ona nazaran alın. Yol hali bu, belli olmaz.

-Müzik mühim. Mp3 çalarınızı ya da telefonunuzu yol müzikleriyle doldurun. Yağmur yağdığında kafanızı cama dayayıp dinleyebileceğiniz slow müzikler de olsun, sokaklarda gezerken sizi gaza getirecek hareketli müzikler de olsun.

-Tercihinize bakılırsa bir uyku tulumu alın, dışarda yatacağınız zamanlar olacaktır.

-Anılarınızı yazabileceğiniz ufak bir defter ilerde size oldukca güzel duygular hissettirecek. Telefonun not defteri olmaz!

-Her ihtimale karşı minik bir ilk yardım paketi. İçinde ağrı kesiciler, antibiyotikler, soğuk algınlığı, sargı bezi ve vitamin hapı benzer biçimde temel şeyler olması kafi olacaktır.

-Uzun yolculuklar için bir iki tane kitap seyahatinizin eğer olmazsa olmazıdır.

-Bepanthene krem, her derde ilaç.

-Asma kilit. Bazı hostellerde dolabınızı kitlemek için kullanmanız gerekecek.

-Minik bir havlu, diş fırçası, ufak bir şampuan, kulaklık, powerbank, kulak tıkacı benzer biçimde ıvır zıvırları esasen düşünürsünüz diye tahmin ediyorum.

-İsveç çakısı, Nutellayı yerken beni hatırlarsınız. Kimi süre havaalanlarında bıçaktan dolayı problem çıkarsalar da kesici aletlerini bagaj kısmında sorunsuz taşıyabilirsiniz.

-Terlik, hostelde duş alırken ya da plaja gittiğinizde ihtiyacınız olacak.

-Toplamda çantanız en fazla 10 kilo olsun. Fazlasını taşımak bir süre sonrasında işkenceye dönüşebilir.

 1. Schengen Vizesi Iyi mi Alınır?  -Ilk olarak vizeler kalkmayacak, o yüzden almanız ihtiyaç duyulan vize Schengen vizesidir.

  -Vize çoğu zaman 15 gün içinde çıkar fakat belli bir süresi yoktur.

  -En kolay Schengen veren ülkeler Polonya ve İtalya’dır.

  -25 yaşın altındaysanız harçsız geçişlik alabileceğinizi ihmal etmeyin.

  -Schengen vizesi için evraklarınız tam olsun. Sonrasında da içiniz rahat olsun. Interrail meydana getirecek adama vize vermeyen ülke mi olurmuş!

  -Eğer ilk kez vize alıyorsanız bir vize şirketinden yardım almak ret alma olasılığınızı en aza indirir. O yüzden ilk kez vize alacaklara bunu kesinlikle tavsiye ederim. Süratli Vize Al bu mevzuda en iyilerden birisidir. Mecidiyeköy’de ofisleri var. Sezai Bey’i bulursanız size seve seve destek olacaktır.

  -Rotanızı gün gün bir kağıda yazın. Avrupa’da geçireceğiniz her günün programı o kağıtta yazmalı. Programa uymak zorunda değilsiniz. Amaç vizeyi alabilmek.

  -Schengen bölgesine üye herhangi bir ülkeden aldığınız vize ile gene Schengen bölgesindeki istediğiniz Avrupa ülkesine giriş yapabilirsiniz. İtalya’dan aldığınız vize ile derhal komşu Yunanistan’a koşarak geçebilirsiniz kısaca.

  -Seyahatiniz süresince konaklayacağınız her gün için rezervasyon çıktısı alın. Bu çıktılar rotanız ile uyumlu olsun. Gene vizeyi alabilmek için yaptığımız bir şey.

  -Tayyare bileti almak zorunda değilsiniz. THY’den parasız rezervasyon yaptırabilirsiniz ve rezervasyonun çıktısını götürebilirsiniz. Ben o şekilde yapmıştım, herhangi bir problem olmadı.

  -Tüm işlemlerden sonrasında evrakların hepsinin fotokopisini alın.

İnterrail Rota Planlama-Bir rota taslağı yapmış olup yalnız başınıza plansız dolaşmak, aslına bakarsak en güzel olanıdır. Aslolan serüven budur! Orada olmaktan keyif almak, yolda olmak, asla tanımadığın insanlarla gezi etmek, eğlenmek, içmek…

-Fakat birçoğumuz bunu meydana getirecek cesarette değiliz, o yüzden bir çok insan iyi mi yapar, onu anlatayım.

-İnterrail rota planlaması Avrupa’da geçireceğiniz gün dikkate alarak yapılır. Peki, nereden başlamalıyım?

-Ilkin bir tane Avrupa haritasını önümüze açıyoruz.

-30 günlük bir İnterrail planı yaptığınızı varsayalım.  Önünüzde Schengen vizesinin geçerli olduğu 28 ülke var. Siz hakkaten hangilerini görmek istiyorsunuz. Ilkin onları bir kenara not edin. Sonrasında o ülkelerde hangi şehirleri görmek istiyorsunuz, bu tarz şeyleri not edin. Bunun için internete bir ön araştırma yapabilirsiniz. Hangi ülkede nereleri görebileceğinize dair.

-Bu ülkelerin popüler olmasından oldukca, sizin gitmek istediğiniz bölgeler olmasına itina gösterin.

-İlk gideceğiniz ülkeden başlayarak şehirlere noktalar koyun ve bu noktaları birleştirin. İşte İnterrail rotasınız karşınızda.

-Eğer fazla ülke yada kent seçerseniz asla birinden zevk alamazsınız. Şehirlerde ve yolda geçireceğiniz süreyi de ihmal etmeyin.

-Festival tarihlerine göz atıp rotanızı ona gore şekillendirebilirsiniz.

-5 ila 9 içinde ülke dolaşmak 30 günlük bir İnterrail için idealdir.

-Railplanner uygulamasını telefonunuza indirin. Yola çıkmadan birazcık karıştırın, öğrenin.

-Son olarak bu planın da yolda bir halde değişeceğini bilin.

-Benim izlediğim rota : Madrid, Barcelona, Paris, Lille, Amsterdam, Roterdam, Hamburg, Kopenhag, Malmö, Lund, Oslo, Stavanger, Göteborg, Kopenhag, Hamburg, Münih, Prag, Budapeşte, Bükreş, İstanbul.
Rotanıza Koymanızı tavsiye ettiğim bazı hususi bölgeler

 • Hollanda – Giethoorn Kasabası
   Giethoorn - Hollanda
 • Kopenhag – Christiana KöyüChristiana
 • Norveç – Stavenger Pulpit Rock Norveç, PillputrockNorveç, Pillputrock

  Avrupaki bazı Müzik festivallerin tarihleri ve bölgeleri
 


  -Outlook Festivali Hırvatistan, 6 – 11 Eylül 2017

  -SONUS Festivali, Pag ada, Hırvatistan, 20 – 24 Ağustos 2017

  -Peninsula Müzik ve Sanat Festivali. 15-17 Nisan 2017, Gallipoli, İtalya

  -Tabiat Bir Festivali, Kastellaun Almanya – 4 – 6 Ağustos 2017

  -Belçika, Tomorrowland Festivali 21 – 23 ve 28 – 30 Temmuz 2017

  -Elektrik Daisy Carnival, Milton Keynes, İngiltere’de 8 Temmuz 2017

  -Ultra Avrupa Festivali – Split, Hırvatistan. 14 – 16 Temmuz 2017

  -Exit Müzik Festivali, Sırbistan, 6 Novi Sad – 9 Temmuz 2017

  -Sonar Festival Barcelona – gelişmiş müzik ve yeni medya festivali. 15 – 17 Haziran 2017

  İnterrail Bütçe

  -Bütçenizi gün gün bölerseniz yaptığınız harcamaları denetim edebilirsiniz. Benim şeklinde beş parasız yapmış olursanız bunu düşünmenize gerek yok doğal olarak.

  -Hostellerde kalacaksanız günlük averaj 10 Euro olarak yazabilirsiniz. Daha ucuzları ve pahalıları olacaktır.

  -Yeme – İçme mevzusunda ise; alışverişinizi marketlerden yapmış olursanız epey ucuza getirirsiniz.

  -Ulaşım esasen parasız, Interrail bileti ile nerede ise her yere gidebilirsiniz. Kent içinde de bol miktarda yürüyün efendim. Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümektir.

  -Müzeler için, eğer öğrenciyseniz ISIC kartı ile indirim alabilirsiniz. (bkz. International Student Card)

  -Festivaller için ayrı bütçe hesaplaması yapmalısınız

  -Günlük 30 Euro yeterlidir. Fazlası lükstür.

   

  İnterrail Konaklama


  -Ne olursa olsun Couchsurfing kullanın. Bir yeri keşfetmenin en güzel yolu oranın mahalli insanlarıyla tanışmaktır.

  -Tren garları eviniz olmalı. Birçok tren garı gece kapanmaz.

  -Airbnb ile kimi zaman bir oda kiralamak, hostelden daha ucuza gelebiliyor. Bilhassa grup ile yola çıkmışsanız en güzeli budur.

   

  Hosteller
 

  -Hostel kültürü, kim bilir Interrail ruhunu yaşabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Hosteldeki toplumsal ortam ve orada tanıştığınız insanoğlu, hayatınız süresince hatırlayıp anlatacağınız şeyler olacak.

  -Hosteller için evvelde rezervasyon yaptırmanıza gerek yok, kendinizi kısıtlamayın. Olabildiğince plansız olun.  Averaj olarak bir gece konaklamanın 10 Euro bulunduğunu bilin.

  -Hostel seçerken merkeze olan uzaklığına, toplumsal atmosferine ve temizliğine dikkat etmeniz kafi olacaktır.

  -Eğer iki yada daha çok kişiyseniz otel odasında kalmak hostelde kalmaktan ucuza gelebilir. Devamlı hostel ucuzdur diye bir kaide yok.

  -En iyi hostel bulabileceğiniz site www.hostelworld.com’dur. Gitmeden sürpriz bir şeyle karşılaşmak istemiyorsanız yorumları okumayı ihmal etmeyin.

  -Şehirde yürürken rastgele gördüğünüz bir hostelde de kalabilirsiniz. Fiyatlarda oldukça bir değişiklik olmaz.

   

  İnterrail Yiyecek
 

  -Avrupa’da yemekler hakkaten de oldukca pahalı fakat bu elbet çantanıza Türkiye’den yiyecekleri doldurun gelin anlamına gelmiyor.

  -Süper market tutarları Türkiye ile nerede ise aynı. Tüm alışverişinizi süper marketlerden yapabilirsiniz.

  -Peynir, ekmek, nutella, zeytin ana öğün yemekleridir.

  -Hostellerde mutfak bölümleri de bulunmakta, marketten aldığınız yiyecekleri burada saklayabilir, isterseniz yiyecek yapabilirsiniz.

  -McDonalds, KFC şeklinde yerlerde ucuz, hususi menüler var. Örneğin 1 Euroya yalnız hamburger alabilirsiniz.

  -Ek olarak içecekler sınırsızdır, bunun için para ödemenize gerek yok.

  -Türk esnafları kimi vakit destek oluyor, merhaba verin, şansınız deneyin.

   

  İnterrail Eğlence
 


  -Paranız var ise tüm festivallere katılmaya çalışın, yoksa da bir halde yolunu bulun ve gidin!

  -Prag, Budapeşte, Berlin, Kopenhag şeklinde gece yaşamının gümbür gümbür akmış olduğu yerlerde deli şeklinde dans edin!

  -Hostellerdeki after partiler efsaneleşmiş oluyor, atlayın ortalarına, “ben geldim” deyin!

  -Hep fakat hep gülümseyin, o ne dedi, bu ne dedi, diye düşünmeyin. Eğlenin, bu yaşam sizin hayatınız!

  -Bu maceranın unutulmaz olmasını sağlayın ve aklınıza gelen tüm çılgınlıkları yapın.

   

  İnterrail Esnasında Yapmanızı Tavsiye Ettiklerim
 


  -Gittiğiniz her şehrin garından oranın haritasını alın.

  -Interrail, şu demek oluyor ki trende olmak romantiktir, keyfini çıkartın.

  -Trende yeni insanlarla tanışın, söyleşi edin, yaşam hikayelerini kulak verin.

  -Sabahları iyi beslenin ve güne öyleki başlayın.

  -Bir ülkeye gitmeden ilkin tarihini, özelliklerini araştırın, insanları hakkında ne olursa olsun ön informasyon edinin.

  -Çantanızı birçok istasyonda bulunan emanetçilere bırakıp şehri daha rahat gezebilirsiniz.

  -Trenin en arkasındaki camdan rayları izleyin. Orada bulunan imzalar yaşamına bir de siz bir tane imza atın.

  -Günlük minimum bir kere duş almaya itina gösterin.

  -Minimum bir kere metroya tersten binip parasız gezi edin.

  -Çeşmeler temizdir, suya para vermenize gerek yok.

  -Interrail bileti bir tek 2. derslik için geçerlidir fakat siz arada çılgınlık yapmış olup first class’a geçebilirsiniz.

  -Gittiğiniz bazı şehirlerde bisiklet kiralayın. Bilhassa Kopenhag, Amsterdam şeklinde şehirlerde bisiklet sürtmekten inanılmaz zevk alacaksınız.

  -Tourist Information, kısaca gezgin bilgilendirme noktalarına uğrayın.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Havalarda Cilt Kuruluğu İle Nasıl Baş Edilir? başlıklı makalemizde baş, Cilt ve Edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Interrail Pass Gezi Rehberi | Avrupa’nın Altını Üstüne Getirin | Tavsiyeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Amiral Gemisi 2018 Yeni Volkswagen Arteon İncelemesi | Teknik Özellikleri Ve Fiyatları Sağlıklı ve Düzenli Zayıflama Yöntemleri Günlük Lif İhtiyacı Nasıl Karşılanır ? Günlük Lif İhtiyacını Hesaplama Sivilce Lekeleri İçin Kesin Çözüm Grip Ve Nezleden Nasıl Kurtulurum ? C Vitamininin Bulunduğu Besinler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır