Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternette Yaptığınız Yorumlar Artık Denetim Altında

Ana Sayfa » Sosyal Medya » İnternette Yaptığınız Yorumlar Artık Denetim Altında

İnternet trollerinden sıkılan bir tek biz değiliz belli ki, New York Times konuyla ilgili Google ile işbirliğine girdi. New York Times’ın sitesindeki yorumlarda kullanılacak olan yapay zeka ile trollerle mücadele edilecek.

Google’ın Perspective API‘sini kullanarak New York Times, okurlarına mesai saatleri içinde önemli haberlerine ve köşe yazılarına yorum yapabilmesine olanak sağlayacak.

Şimdiye kadar 14 moderatör siteye gelen günlük 12.000 yorumu inceliyordu. Bu sebeple de site üzerindeki yazıların sadece %10’u yoruma açıktı. Bundan sonrasında ise makine öğrenmesi moderatörlere yardım eli uzatacak.

Yapay zeka ile ortak çalışılacak

Yorumların hiçbirisi otomatik olarak yapay zeka tarafından silinmeyecek. Daha ziyade yapay zeka, insan moderatörlerin işini kolaylaştırmak adına onlarla birlikte çalışacak. Yapay zeka, gelen yorumlar arasındaki nefret söylemlerini, taciz cümlelerini ya da “zehirli (toxic)” olarak nitelendirilen diğer cümleleri işaretleyecek ve moderatörlerin onayına sunacak.

“Trollerin internetteki konuşmalara hükmetmekte uzmanlaştılar. Ancak bunun sonunda ya okurlar tamamen siteyi terk ediyor ya da yorum alanı kapatılıyor. Ancak makine öğrenmesi ile bu durumu tersine çevirebileceğiz.” diyor Perspective’i geliştiren Jigsaw’ın CEO’su Jared Cohen. “Biz internetteki yayımcıların ve platformların daha seviyeli tartışmalara ev sahipliği yapabilmesi adına makine öğrenmesinden faydalanabileceğimiz Perspective’i geliştirdik.”

Perspective sayesinde moderatörler Times’ın yorumlarının %25’ini denetleyebilecek. Gazetenin kendine koyduğu hedef ise yıl sonunda haberlerin %80’inde yorum alanının okurlara açılması.

İnsan moderatörlere hala çok büyük işler düşüyor olsa da okurlar açısından daha sağlıklı bir tartışma ortamıyla karşılaşma ihtimali bile mutluluk veriyor.

Bir önceki yazımız olan Apple'ın Otonom Sistemler Üzerindeki Çalışmaları Akıllara Zarar başlıklı makalemizde açıkladı, apple hakkında herşey ve apple hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

İnternette Yaptığınız Yorumlar Artık Denetim Altında - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ukrayna Hakkında Hiç Duymadığınız 25 Enteresan Bilgi Düz Saçların Bakımı Nasıl Yapılır? Gençleşmek İçin Ameliyat Olmanız Şart Değil ! Heykeli Dikilen Milli Kedimiz Tombiliyi Tanıyor Musunuz ? :) Stranger Things İkinci Sezon Fragmanı Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Maddeler Halinde

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: