İnsülin Direncinin Fiziksel Belirtileri

Ana Sayfa » Güncel » İnsülin Direncinin Fiziksel Belirtileri

Günümüzde, insülin direnci hastalığına sıkça rastlanıyor. Peki, insülin direnci emareleri nedir, çözüm için iyi mi bir yol izlemekte fayda vardır? En yakın dostunuz “F5Yap.Com” olarak size, altın değerinde tavsiyeler sunuyoruz.

Fazla oranda hamur harcı işi, şeker, kızartma, alkol yada hazır içecek tüketimi, vücut sağlığına zarar veriyor. Tükettiğimiz her içecek ve yiyecek, insülin hormonu salgı seviyesini belirliyor. Hareketsiz yaşayan ve sağlıksız beslenen kişilerde fazla salgılanan insülin hormonu, vücutta kullanılmadığı için yağ olarak depo ediliyor. En yaygın olarak, göbek çevresinde yağlanma ile insülin direnci kendini gösteriyor.

Göbek çevresinde yağlanmaya dikkat edin!

Fazla salgılanan insülin hormonu, göbek ve bel çevresinde yağlanmaya sebep oluyor. Eğer, süratli bir halde kilo alıyorsanız ve göbekte yağlanma var ise, bu insülin direnci emaresi olabilir.

Çözüm: Kan şekerini süratli yükselten ve oldukça salgılanmasına sebep olan hazır besin, şekerli ve alkollü içecekler, hamur harcı işi ve tatlı tüketimini günden güne azaltın.

Sık acıkma insülin direnci emaresi olabilir!

Yiyecek yediğinizde halde doyduğunuzu hissetmiyorsanız, karnınız fazlaca acele acıkıyorsa insülin direnci hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Esasında bunun sebebi, gerçekte vücudunuza hiçbir faydası dokunmayan, gıda kıymeti bulunmayan zararı dokunan gıdaları tükettiğiniz için olabilir.

Çözüm: Hakkaten doyurucu ve besleyici gıdalarla beslenin. Yoğurt, kuru fasulye, bulgur, ızgara yada haşlanmış kırmızı et, mevsim meyveleri hem insülin direnci kırılmasına hem sıhhatli beslenmenize destek sağlar.

Bitkinlik insülin direncini işaret edebilir!

Yiyecek sonrası uyku gelmesi ve bitkin hissi, spor yapmak için heves olmaması hatta gün boyu kendinizi bitkin hissetmenizin sebebi insülin direnci olabilir.

Çözüm: Aslına bakarsak dermanınız, derdinizde saklıdır. Kendinizi bitkin hissetseniz bile kalkıp yürümek, yiyecek sonrası derhal yatmak yerine evin içinde dolaşmak dahi insülin direncinin kırılmasına destek verir. En doğrusu ise, her gün 30 ila 45 dakika kadar yürüyüş yapmaktır.

İnsülin direnci olanlar iyi mi kilo verebilir?

Dengeli ve sıhhatli beslenmek, bolca su içmek, doktorunuzun önerilmiş olduğu seviyede ilacınızı kullanmak ve hareket etmek hem zayıflamanızı hem insülin direncinden kurtulmanızı sağlar. Aşağıda, ana başlıklar halinde özetliyoruz:

  • Sabah ne olursa olsun gerçek besinlerle kahvaltı yapın.
  • Saat başı bir bardak su içerek iştahı dengeleyin.
  • Bitkin olsanız bile kendinizi dışarı atıp yürüyün.
  • Hazır gıdaları hayatınızdan uzaklaştırın.
  • Akşam yemeğinde hakikaten besleyici besinler tercih edin.
  • Yoğurt ve süt ürünleri, insülin direnci karşı kuvvetli savaşçılardır. Her gün ne olursa olsun tüketin.
  • Doktorun önerilmiş olduğu seviyede ilacınızı tertipli için.

İnsülin direnci için hangi doktora gidilmeli?

İnsülin direnci emareleri sizde var ise, zaman kaybetmeden uzmana danışmalı ve bütünsel bir tedavi uygulamalısınız. Hastanelerin endokrin kısaca hormon kısmı, insülin direnci tanı ve tedavisi için size doğru yolu gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Vücutta Aniden Çıkan Kırmızı Lekeler başlıklı makalemizde Çıkan, Geçer ve Kızarıklıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

İnsülin Direncinin Fiziksel Belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Terleme Nasıl Azaltılır? Bursa’nın En İyi Pergole Üreticisi Yürüyüş Yaparken Ellerim Şişiyor Ne Demek ? Varise Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu ? Alıç Sirkesinin Faydaları Ahmet Maranki Portakal Cipsi Nasıl Yapılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır