İnka Fıstığı-Sacha Inchi Nedir?

Ana Sayfa » Güncel » İnka Fıstığı-Sacha Inchi Nedir?

İnka Fıstığı Nedir?

İnka fıstığı, sacha inchi olarak da malum ve varlıklı içinde ne olduğu sebebiyle bazı yerlerde süper yiyecek olarak kabul edilen bir besindir. Dünyanın en varlıklı omega deposu içeren besinlerinden biridir. Genel olarak kavrularak yenen bir tohumdur. ABD kıtasına özgü olan ve Amazon Yağmur Ormanı ve Peru’nun yüksek Andes Dağları’nda yetişen inka fıstığı, 3000 senedir İnkalıların beslenmelerinin bir parçası olmuştur.

Yetiştiği Bölgeler: Cenup ABD, Venezüella, Peru, Bolivya, Brezilya, Ekvator, Kolombiya topraklarıdır. Güneydoğu Asya vatanlarında ise son zamanlarda yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bilimsel adı Plukenetia volubilis olan nebat sütleğengiller familyasına ilişkin yıldız şekilli tohum kapsülleri ile bir orman bitkisidir. Düzgüsel fındık yada ceviz ile bir akrabalığı yoktur.

İnka fıstığı tohumları, hafifçe odunsu bir lezzetle koyu kavrulmuş fıstığı çağrıştıran benzeri olmayan, yumuşak, özlü bir tada haizdir.  Deneyimleyenlerin ifadesi ile başka meyvelerinde hafifçe aromasına haiz kahvemsi bir tadı vardır. Genel olarak deniz tuzu ile kavrularak tüketilen bu tohumlar pişmemiş yenmemektedir.

İnka Fıstığının Yararları

Omega-3 açısından varlıklı olması kalp ve damar sağlığı için önemlidir ve bazı uzmanların belirttiğine nazaran vücutta kortizol seviyesini dengelemesi şeklinde yararlarından söz edilmiştir. İnka fıstığının kalorisi 100 gramda 600 kalori civardır. 100 gram inka fıstığı içinde 30 gram protein ortalama 20 gram rejim lifi ve 4 gram yağ bulunur. Mühim oranda kalsiyum ve demir mineralleri de bulunur. Gene mühim oranlarda A ve E vitaminlerini de bulunur.

Sadece inca fıstığının gıda içeriğinden daha fazlası; standart kabak çekirdeği, ceviz ve fındık içinde de bulunmaktadır.Protein kaynaklarının kısıtlı olduğu yerlerde bir ihtimal süper gıda olarak isimlendirilse bile ülkemiz açısından bu gıda süper gıda deposu olduğu tartışılabilir. İnka fıstığı ile ilgili bu tanıtıcı yazımız bir tek bilgilendirme amaçlıdır.

Bir önceki yazımız olan Varis Ameliyatı Sonrası Varis Çorabı başlıklı makalemizde dikkat, Edilmesi ve gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

İnka Fıstığı-Sacha Inchi Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Estetikte Mağduriyet Yaşamamak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Portakal İle Hazırlanabilecek Yiyecekler Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları Abdest Nasıl Alınır ? Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir ? Kanıtlanmış Gerçek : Ablanız Ya Da Abiniz Sizden Daha Zeki Hamilelikte Beslenme Önerileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır