Hızlı Zayıflama Diye Bir Şey Var Mı ?

Ana Sayfa » Güncel » Hızlı Zayıflama Diye Bir Şey Var Mı ?

Uzmanlar kilo artışının en mühim sebebinin stres olduğuna dikkati çekiyor. “Niçin şişmanlıyoruz?” sorusuna 5 ayrı risk faktörü sıralayan Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığı ve fizyolojik aktivite eksikliğini ise kilo artışıyla direkt ilişkilendiriyor.

YAŞAM ŞEKLİ ETKİLİYOR

Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman “Niçin Şişmanlıyoruz?” sorusuna 5 ayrı unsur sıralıyor. Bunlar; stres-psikolojik faktörler, yaşam şekli, genetik-hormonal-metabolik faktörler, uyku düzeni ve yaş olarak karşımıza çıkıyor. Salman, “Kilomuzdaki artışın en mühim sebeplerinden birisi stres. Yaşam şeklimizdeki pek oldukca öteki faktörler de bilincinde olmadan seneler süresince kilomuza kattığımız kiloların kurnaz aktörü aslen.” diyor.

YAŞ VE GENETİK ÖNEMLİ

Erişkin yaşlarda kilo almaya yada şişmanlığa yol açan başlıca faktörlerin hareketsizlik ve aşırı beslenme bulunduğunu aktaran Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı Salman, “Bunun haricinde yaşın ilerlemesiyle de kilo almaya başlarız. Hanımefendiler için kilo alımının en fazla olduğu dönemler gebelik, emzirme ve menopoz dönemleridir. Hanımlarda doğum sayısı arttıkça kiloların da arttığı gözlenir.

Anne ve babamızdan aldığımız genetik yük de vücut yapısı, metabolizma ve kilo alımının mühim bir nedenidir. Anne ve babanın şişman olması yada şeker hastası bir anneden doğmak da kilo alma açısından risk anlamına gelir. Yetersiz uyku, kilo almanın en mühim sebeplerinden bir diğeridir. Araştırmalar, insanoğlunun 20 yaşlarının ortasına kadar her ay 300 gram aldığını gösteriyor.

Yaşlandıkça da kas hücrelerinden kaybediyoruz. Sadece bu kas hücreleri mühim bu sebeple tek başlarına bile kalori yakmak için onlara ihtiyacımız var. 25-30 yaşlarında kilo daha da oldukca artıyor. Bu 40 yaşına kadar bu şekilde gidiyor. Menopoz döneminde östrojen hormonu azalmasıyla beraber metabolizma hızında oluşan yavaşlamaya bağlı kilo alımına yatkınlık oluşuyor. Bu yüzden yaşlandıkça kas egzersizlerine ehemmiyet vermeli ve beslenmemizi denetim altında tutmalıyız. Ek olarak protein tüketimini de artırmalıyız zira kas enerjisini çoğaltmak için proteine ihtiyacınız var” diye konuşuyor.

MUCİZEVİ DİYET DİYE BİR ŞEY YOK

Türkiye’de yeme alışkanlıklarının bölgesel olarak değiştiğini kaydeden Salman şu şekilde devam ediyor: “En oldukça gözlemlediğim nokta; aşırı yiyecek yeme eğiliminin olduğu. Bilhassa annelerimiz evlatları ne kadar fazlaca yerse o denli sıhhatli olur algısından hala kurtulabilmiş değiller. Akşam yemeklerinin kapsamlı ve ağır bir halde hazırlanması en fazla kalori alımının bu öğünde olmasına sebep oluyor ve ne yazık ki kahvaltı yapma alışkanlığımız da neredeyse yok denecek kadar azca. Tek başına hiçbir gıda ya da rejim yoktur ki sizi olağanüstü bir halde zayıflatsın.

Zayıflamak için ihtiyacınız olan tek şey günlük beslenmenizi denetim altına almak ve aldığınız enerjiden daha çok enerji harcamaktır. Beslenme düzeninizde hiçbir değişim yapmadan bir tek olağanüstü rejimlerle zayıflama fikri süre kaybından öteye gidemez.”

Bir önceki yazımız olan Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri başlıklı makalemizde beslenin, Daha ve Doğru hakkında bilgiler verilmektedir.

Hızlı Zayıflama Diye Bir Şey Var Mı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kozalak Reçeli Nerede Bulunur ? 2017 2018 Sonbahar Kış Modası Aldığım Telefon Kaçak Çıkarsa Ne Yapacağım ? Ayakta Su İçmenin Zararları Bilimsel Ağız Kokusu Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir ? Botoks Nasıl Yapılır Uzman Tv

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır