Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri

Ana Sayfa » Güncel » Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri

Son günlerde hepimiz, bir güneşli bir yağmurlu seyreden sonbhar havalarına alışma gayreti içinde. Vücutlar ise ılık, iç ısıtan havaların geride kaldığını kabullenmek için çabalıyor. Doğal kişiler, hava değişikliklerinin yanı sıra bir de sonbaharın gerektirdiği beslenme düzenine geçiş yapmak durumunda. Fakat yeni mevsim düzenine alışamayan vücutlar, gribal hastalıklar başta olmak suretiyle çeşitli sıhhat problemleriyle karşılaşabiliyor. 

Bu hastalıkların önüne geçebilmek de kuvvetli bir bağışıklık sistemine haiz olmaktan geçiyor. Sağlam vücut direnci ise mevsimine uygun ve sıhhatli beslenmeyi gerektiriyor. Central Hospital’dan Beslenme ve Rejim Uzmanı Dyt. Buket Yavuz Koçoğlu, sonbaharda uygun beslenme ile hastalıklardan korunmanın yollarını konu alıyor.

Bigün güneşin açmış olduğu, ertesi gün ise yağmurun yağdığı güz mevsimi, artık iyice hakimiyetini duyuru etti. Üstelik güz, bundan sonrasında da uzunca bir süre güneşli havalara özlem kalacağımızın sinyalini verdi. Bir de mevsim geçişleriyle beraber gelen sıhhat sorunları var doğal. Cıvıl cıvıl havalarla dahi vedalaşmak yeterince zorken bir de üstüne grip, soğuk algınlığı ve bronşit şeklinde hastalıklar eklendiğinde mevsim geçişleri daha da zor hale geliyor. Fakat özenli ve sonbahara uygun beslenerek mevsim geçişlerini daha azca hastalanarak ve daha sıhhatli şekilde atlatabilirsiniz. Bu sebeple doğru beslenme, bağışıklık sistemini desteklerken, mevcut hastalıkların da iyileşme hızını arttırıyor.

Mutsuzluktan kurtulmak için şekerli gıdalara yönelmeyin
Güz aylarının bununla beraber getirmiş olduğu kasvetli ve yağmurlu havalar bazı kişiler için tam anlamıyla mutsuzluk anlama gelir. Bu kişiler, bir çok vakit içinde bulundukları bu mutsuzluk sebebiyle şeker oranı yüksek gıdaların tüketimine ağırlık verir. Fakat bilinmelidir ki bu şekilde gıdaların tüketimiyle doğru beslenmeden uzaklaşmak, vücut direncinin düşmesine niçin olabiliyor. Güz mutsuzluğunu önleyebilmek için şekerli gıdalar yerine, başta B vitamini bakımından varlıklı tam tahıllar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve et ve süt ürünleri tercih edilmelidir.

İçecek alternatifleri su ihtiyacını unutturmasın
Sonbaharda beslenmeyle ilgili en sık meydana getirilen hataların başlangıcında yetersiz su tüketimi gelir. Zira soğuyan havalar ve tesirini gösteren yağışlar kişilerin sıcak içecekler tercih etmesine niçin olur. Sıcak içecek alternatifleri de su tüketiminin geri plana atılmasına neden olur. Serin havalarda fark edilemeyen susuzluk hissi de kişilere su ihtiyacını unutturabiliyor. Fakat bilinmesi gerekir ki kahve ve çay şeklinde sıcak içecekler, kesinlikle suyun yerini tutmaz, aksine vücudun daha çok su kaybetmesine niçin olur. Böylece vücutta daha fazlaca su ihtiyacı oluşur. Güç içinde minimum 1,5 litre su içilmelidir. Fakat çay, kahve şeklinde içeceklerden vazgeçilemiyorsa daha çok su tüketmeye itina gösterilmelidir.

Her sabah bir bardak taze sıkılmış meyve suyu koşul
Yaz mevsiminden sonbahara geçişte kişilerin vücudunda ciddi bir direnç kaybı yaşanır. Vücutta halsizlik ve bitkinlik hali baş gösterir. İlerleyen süreçte ise soğuk algınlığı, nezle, grip ve bronşit şeklinde gribal hastalıklara karşı yatkınlık artar. Tüm bu sıhhat problemlerinin önüne geçebilmek için bağışıklık sisteminin yaşanabilecek gribal hastalıklara karşı kuvvetlendirilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de vitamin ve mineral bakımından varlıklı et, süt, sebze, meyve ve tahıllardan oluşan gıda grupları ile beslenilmelidir. Ek olarak vücuttaki zararı olan maddelerin atılmasına destek olduğundan bol miktarda C vitamini taşıyan meyve ve sebzeler yenmelidir. C vitamini kaybını önlemek için de her sabah bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içilmelidir.

Antioksidan deposu besinler sofradan tamamlanmamış edilmemeli
Vücut sağlığı için vitamin ve mineraller kadar antioksidan özellik taşıyan yiyecekler de büyük ehemmiyet taşır. Zira antioksidan yiyecekler, bazı ciddi hastalıkları önlerken, vücuda girmeye çalışan özgür radikalleri de engeller. Bu yiyecekler, vücutta aslına bakarsan mevcud radikallerin vereceği zararların da önüne geçerek onların vücuttan atılmasını sağlar. Güz ayında tüketilebilecek mühim antioksidan kaynakları ise şu şekildedir.

A vitamini: yeşil yapraklı sebzeler, havuç, bal kabağı, yumurta ve balık,
C vitamini: kuşburnu, maydanoz, yeşilbiber, karalahana, karnabahar, limon, mandalina ve greyfurt,
E vitamini: badem, ceviz, fındık şeklinde yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar,
Magnezyum: badem, ceviz, fındık, fıstık, muz, kuru baklagiller, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler,
Selenyum: deniz ürünleri, et ürünleri ve sarımsak
Çinko: badem, ceviz, kuru baklagiller, bulgur, süt, yumurta, balık ve et.

Bu antioksidan deposu gıdalar güz aylarında ne olursa olsun beslenme alışkanlıkları arasına eklenmelidir. Örnek olarak; kahvaltılarda masaya yumurta ile beraber tam tahıllı ekmek, maydanoz ve yeşilbiber konulmalıdır. Gün içinde ara öğünlerde bir çeşit meyvenin yanında ufak bir avuç kadar da ceviz ya da badem yenmelidir. Fakat tercih edilen meyvenin muhakkak mevsimine ilişik olmasına dikkat edilmelidir. Şu sebeple tüm meyve ve sebzeler, insanları içinde bulundukları mevsimin hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşır.

Üşümemek için baharat tüketilmeli
Yazın sıcaklıklarından sonbaharın sert havalarına geçişte aşırı üşüme problemi ortaya çıkar. Bu problemi önleyebilmek için karabiber, kekik, zencefil ve zerdeçal şeklinde baharatlar tüketilmelidir. Bu baharatlar, yiyecek esnasında kullanılamıyorsa çaylara katılabilir. Sonbaharda ek olarak ara öğünlerde ufak bir avuç badem, fındık, mandalina şeklinde meyveler de tercih edilmelidir. Haftada 2 kere balık, 1 kere de kuru baklagil tüketerek vücut performansı arttırılabilir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için probiyotik koşul
Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde mühim rol sahibi olan gıdalardan biri de probiyotiklerdir. Probiyotikler, mevsim geçişinin ve beslenmenin sebep olabildiği bağırsak sorunlarını azaltmaya katkı sağlar. Bu yüzden probiyotik gıdaların bilhassa güz aylarında beslenme alışkanlığına eklenmesi gerekir. Yoğurt, kefir ve turşu ise mühim probiyotik kaynakları içinde yer alır. Kefir, sindirim sisteminde bulunan bakteri ve mikropların temizlenmesine destek sağlar. Kefir ek olarak, antibiyotik özelliği taşırken, yüksek kalsiyum ve magnezyum içinde ne olduğu ile kemik sağlığının korunmasına da destek olur.

Bir önceki yazımız olan Tatlı Krizi Neden Tutar ? Tatlı Krizi İçin Çözüm Önerileri başlıklı makalemizde diyette tatlı ihtiyacı nasıl giderilir, Krizimiz ve Neden hakkında bilgiler verilmektedir.

Hasta Olmanızı Engelleyecek Beslenme Önerileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Call of Duty: Black Ops 3’ün Tanıtımı Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları Tatili Ucuza Getirmek İçin Bakın Neler Yapıyorlar ? Eczanede Satılan Bitkisel Şampuanlar 100 Yıl Sonra Teknoloji Nasıl Olacak ? Bal Köpüğü Saç Rengi Nasıl Elde Edilir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır