Hasanboğuldu Göleti Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Seyahat » Hasanboğuldu Göleti Gezi Rehberi

Hasanboğuldu Göleti manzarası

Yemyeşil bir tabiat ananın ortasında dev gibi bir şelale ve onun oluşturduğu gölet Hasanboğuldu. Mavi ve yeşilin rengarenk ve refah veren uyumu,  ne de hoş görünüyor. Üstelik buz benzer biçimde sularında yüzmek inanılmaz keyifli yazın bunaltan sıcaklarında. İsmi birazcık garip gelebilir, Hasanboğuldu niye denmiş diye merak edebilirsiniz.. Buranın üzücü bir hikayesi var bir de. Kazdağları Hasanboğuldu efsanesi filmlere ve Sabahattin Ali’nin öykülerine mevzu olmuş. İşte Hasanboğuldu hikayesi:

Hasanboğuldu efsanesi: Aşiret kızı Emine’ye aşık olan köylü Hasan’ın acıklı hikayesi…Efsaneye nazaran, iki aşık evlenmek isterler fakat töre kurallarına gore delikanlının bazı sınavları geçmesi gerekiyordur. Kız, delikanlıya “Evlenebilmemiz için  40 okkalık tuz çuvalını bizim dağa sırtından asla indirmeden getirmen gerekiyor” der. Hasan, tuz çuvalını sırtına alır ve dağa çıkmaya adım atar, fakat sıcaktan terlediği için tuz çuvalı sırtında derin yaralar açar. Hasan, yarı yolda başarmayacağını anlamış olur ve Emine’ye yalvarır durması için. Emine durmaz, Hasan da kendisini gölete atar. İşte o gölet, Hasanboğuldu Göletidir. Emine, töre kanunlarına gore durmaz ve devam eder. Kulaklarında Hasan’ın yalvarış çığlıklarını duyar ve o da durmadığı için pişman olur. Hasan’ın kendisine yalvardığı göletin orada onu arar fakat bulamaz. Hasan’a verdiği yemeniyi göletin kenarında bulur ve kendisini o yemeniyle ağaca asar. Kendisini asmış olduğu ağaca Emine Çınarı, Hasan’ın boğulduğu göle de Hasanboğuldu Göleti denir.

Hasanboğuldu Göleti kenarında oturabilir, manzaranın ve verdiği serinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Hasanboğuldu Göleti’ne iyi mi gidilir?

Kazdağları Hasan boguldu şelalesi‘ne Zeytinli üstünden geliyorsanız sola Hasan Boğuldu yönüne devam etmelisiniz. Sağ tarafta Kazdağları Ulusal Parkı bulunuyor. Yol ayrımından devam ederek 4 km gittiğinizde gölete ulaşıyorsunuz.

Kızılkeçili köyü’nden geliyorsanız aracınızı girişte bırakarak kısa bir yürüyüşten sonrasında ulaşıyorsunuz. Biz bu rota üstünden geldik, konakladığımız yer Jippe İda Dağ Evleri‘ydi.

Hasanboğuldu giriş tutarı nedir?

Hasanboğuldu Göleti için aracınızla giriş tutarı (otopark) 15 TL’dir.

Hasanboğuldu Gölü ve civarında ne yapılabilir?

  • Trekking yapabilirsiniz
  • Gölette yüzebilirsiniz
  • Çevresinde bulunan piknik masalarında piknik yapabilir, dinlenebilirsiniz. Ateş yakmak yasak fakat mangal istasyonlarını kullanabilirsiniz.
  • Derhal ilerisinde bulunan Sütüven Çağlayanı‘na gidebilirsiniz
  • Yemyeşil tabiat ananın, minnacık göletlerin ve yakınlardaki irili ufaklı şelalelerin huzuruyla doğayla başbaşa kalmış olarak kafa tatili yapabilirsiniz.
  • Sütüven Şelalesi yakınında bulunan kır lokantasında yiyecek yiyebilirsiniz.
  • Köylü hanımefendilerin açmış olduğu tezgahlarda türlü türlü otlar, kekikler, zeytinyağlı ve çeşitli esansiyel yağlarla karıştırılmış ve üretilmiş mis kokulu sabunlar var. Burada alışveriş yapabilirsiniz.
  • Kazdağı Ulusal Parkı‘na giriş yapabilir ve hatta Kaz dağlarında kamp yapabilirsiniz.

Not: Kaz dağları ulusal parkı’na giriş sadece alan kılavuzları ile mümkün diyoruz fakat şöyleki bir istisnası var: 6 tane Türkmen köyü var. Tahtakuşlar, Çamcı, Mehmetalan, Güre, Doyran ve Hacıasanlar. Bu köylerde doğup da burada ikamet edenler senenin belli zamanlarında köy kültürünü ve geleneğini devam ettirmek adına kılavuz rehbersiz içeriye girebiliyorlar, ateş yakıp mangal yapabiliyorlar. Maalesef çifte standart kısmı ayrı fakat umarız ileride bir yangın haberi duymayız. 2014 senesinde ziyaret ettiğimizde içerisi dumandan görünmüyordu. Mangal ateşinden çıkan dumanlar buram buram her yere yayılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Sutüven Şelalesi Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Şelalesi ve Sutüven hakkında bilgiler verilmektedir.

Hasanboğuldu Göleti Gezi Rehberi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kart Kullanım Ücreti İadesi Dilekçesi Saç Dökülmesine Doğal Çözümler Saç Yağlanması Ne İyi Gelir ? 2017 Gaye Turgut Saç Rengi ve Modelleri Boyun Düzleşmesi Nedir? Düz Bir Karın İçin Yapılması Gerekenler

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır