Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Sağlık » Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok anne talibi bebeğine zarar vereceği düşüncesi ile hamilelik döneminde spor yapmıyor hatta mümkün olduğunca azca hareket ediyor. Sadece kontrollü bir halde meydana getirilen spor, bu düşüncenin aksine anne adayına doğum ve sonrasında birçok yarar sağlıyor. 

Memorial Ataşehir Hastanesi Hanım Hastalıkları ve Doğum Kısmı’nden Op. Dr. Serap Mollaoğlu hamilelikte spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında informasyon verdi.

İlk 3 ay tempolu yürüyüşler oldukca mühim
Hamileliğin ilk 3 ayında, hafifçe tempolu yürüyüşlerle egzersizlere başlanabilir. Omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri tertipli olarak yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilates de hamileliğin ilk haftalarından itibaren önerilmektedir. Haftada 3-5 gün meydana getirilen 30 dakikalık tempolu yürüyüşler hamilelik süreci için oldukça faydalıdır. Anne talibi, yürüyüş temposunu kendisini yormayacak şekilde ayarlamalıdır.

Pilates ve yoga ile sırt-bel ağrılarını önleyin
Hamilelik süreci için uyarlanmış yoga ve pilates, son yıllarda anne adaylarının en oldukça tercih ettikleri egzersizlerdir. Vücudu rahatlattığı şeklinde ruhu da arındıran, sırt ve bel ağrılarını önleyen, anne adayının bedenini keşfetmesini elde eden yoga ve pilates için bu mevzuda uzman kişilerle çalışmak önemlidir. Bu mevzuda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hamilelik sürecine uygun yoga ve pilates hareketlerinin yapılmasıdır.

Yüzme bebekte ani ısı değişimlerini engeller
Hamileliğin 3-6 aylık döneminde yürüyüş, pilates ve yoga egzersizlerine devam edilebilir. Bunun yanı sıra bu zamanda vücut ağırlığının en oldukca hissedildiği egzersizlerden önde gelen yüzme tercih edilmelidir. Su içinde meydana getirilen tüm egzersizler anne adaylarına önerilmektedir. Suyun kaldırma kuvveti anne adayının artan vücut ağırlığını dengelemekte ve su içinde yaralanma, kaza risklerini de minimuma düşürmektedir. Karada meydana getirilen egzersizlere bakılırsa anne adayının vücut ısısı daha eşit olarak dağılmakta ve buna bağlı olarak bebeğin de vücut ısısında ani ve süratli ısı değişimi olmamaktadır. Sadece havuzun hijyenik olmasına, ıslak alanlarda düşme ve kayma risklerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Oturmaya yönelik egzersizleri tercih edin
Hamilelik sürecinin 6-9 aylık periyodu, karın bölgesinin oldukça büyümüş olduğu bir dönemdir. Bunun için bu süreçte oturma pozisyonlarındaki egzersizleri yapmak daha uygun olacaktır. Anne adayının erken doğum benzer biçimde bir riski yoksa en uygun görülen egzersiz hafifçe ritmde 30 dakikalık yürüyüşler yapmaktır. Gene 6-9 ay periyodu için uygun hareketlerin olduğu pilates egzersizleri de yapılabilir.

Tertipli meydana getirilen egzersizin anne adayına 10 faydası
• Ağırlık kontrolü sağlamaya yardımcıdır
• Metabolizma hızını arttırır
• Dayanıklılığı ve kuvveti arttırır
• Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir
• Doğum için lüzumlu olan kas aktivitesini çalıştırır
• Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler
• Gebelik diyabet riskini önler
• Uyku düzeni sağlar
• Daha azca ödem oluşur
• Anne adayının psikolojisini pozitif etkisinde bırakır
Sporu uzman kontrolünde yapın

Fizyolojik ve ruhsal denge için lüzumlu olan spor, hamilelik döneminde de oldukca daha çok ehemmiyet kazanmaktadır. Sadece bu zamanda bazı durumlar sporu riskli hale getirebilir. Anne adayında kalp-damar tıkanıklığı, solunum, tiroit, böbrek, diyabet, yüksek gerilim ve kansızlıkla ilgili hastalıklar var ise, daha ilkin düşük yapılmışsa yada şu anki gebelikte düşük ya da erken doğum tehdidi var ise spor bu kişiler için tehlikeli olabilir. Bu şeklinde durumlarda kişinin sıhhat geçmişine bakılır ve hekim kontrolünde egzersiz programı uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Bu Meyveler Cilde Çok İyi Geliyor başlıklı makalemizde Cilde, gelir ve Hangi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hamilelikte Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Bedava Seyahat Etmek İçin 6 Etkili Yöntem Kulak Ve Şakakta Zonklama Nasıl Geçer ? En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi? En Yüksek Faizi Kim Veriyor? Ios 11’de Hangi Özellikler Var ? Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin Sezona Hızlı Giriş Yapıp Erken Final Yapan Diziler | 2017

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: