Hamilelikte Memede Kitle Oluşur Mu ?

Ana Sayfa » Güncel » Hamilelikte Memede Kitle Oluşur Mu ?

Gebelik esnasında meme kanserinin oluşması oldukça ender bir durum olmakla beraber, git gide daha çok kadının annelik yaşını kişisel ve mesleki nedenlerle ertelemesi, meme kanseri ve gebeliğin birlikte görülme olasılığını artırıyor. Hatta gelecek yıllarda bu tip vakaların oldukca daha sık karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor. Bundan dolayı son yıllarda çocuk sahibi olma yaşı 30-40’lı yaşlara kadar geciktiriliyor.

Hanım Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen ile 3 bin gebelikte bir ortaya çıkan gebelik esnasında en sık rastlanan kanser türü meme kanserinin teşhis ve tedavi şekilleri hakkında mühim bilgiler verdi.

GEBELİKTE MEME KANSERİ NASIL FARKEDİLİR?
Gebelikte meme kanseri saptandığında, çoğunlukla bunun geç tanı konmuş ve gebelik olmadığı dönemde başlamış bir kanser bulunduğunu düşünürüz. Bu yüzden de lenf nodüllerine yayılım olasılığı daha çok olabilir. Bu kısmen gebelikteki hormonal değişimlerin de sonucu olabilmektedir. Gebelikte rutin tane döngüsü sonlanır ve östrojen ve progesteron seviyesi artar. Bununla birlikte emzirme sürecine hazırlık olarak prolaktin hormonu da artar. Bu hormon etkisiyle göğüsler büyür, duyarlı ve düzensiz bir hale gelir. Bu da hem hekim hem hasta için boyutu büyüyene kadar bir kitlenin fark edilmesini geciktirir.

Gebeliğin erken döneminde meme kanseri tanısı koyamamanın öteki bir sebebi de, genel anlamda tarama şekillerinin gebelik sonrasına ertelenmesidir. Gebelik ve emzirme periyodu meme dokusunun daha yoğun olmasına niçin olur. Böylece erken dönemde meme kanserinin mamografik bulguları ile düzgüsel bulgular kolaylıkla birbirine karıştırılabilir. Gecikmiş tanı gebelikteki meme kanserinin en büyük problemlerinden biridir.

GEBELİKTE MEME KANSERİ TEŞHİSİ HANGİ YÖNTEMLE YAPILMALI?
Eğer göğsünüzde kitle yada herhangi bir değişim fark ederseniz bunu önemseyerek doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz muhtemelen mamografiyi gebelikte önermeyecektir. Bu durumda US ve MRI benzer biçimde görüntüleme testleri yapmak uygundur. Şüpheli bir değişim ne olursa olsun dikkate alınmalı ve gebeliğe bağlı bir değişim olduğuna karar vermeden ilkin gerekirse biopsi uygulanmalıdır.

Mammografi gebelik esnasında süregelen meme kanserlerinin çoğunu saptayabilir ve gebelikte bile oldukça güvenli olduğu düşünülür. Mammogram’ın yarattığı ışınım miktarı da fazlaca düşüktür. Işınım göğüslere fokus olduğundan vücudun öteki kısımlarına ulaşabilecek miktar oldukça düşüktür. Fazladan koruma için belin alt bölgesine koruyucu bir örtü konabilir. Sadece bazı bilim adamları radyasyonun doğmamış bebeğe tesiri mevzusunda hala aynı fikir değildir. Sadece gebelik esnasında da olsa erken tanı fazlaca önemlidir ve bunu unutmamak gerekir.

MEME BİOPSİSİ BEBEĞİ ETKİLER Mİ?
Eğer memede kitle ele gelir yada şüpheli bir lezyon saptanırsa biopsi düşünülmelidir. Meme biopsileri çoğu zaman iğne ile yapılır ve gebelik olsa da yatış gerektirmez. Biopsi yapılacak alanın uyuşturulması fetüs için bir risk teşkil etmez.

İğne biopsisinden cevap alınmadığı durumlarda cerrahi biopsi sonraki adımdır. Burada şüpheli alandan minik bir kesi yapılarak doku örneği alınır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve gebelik açısından risk taşımaz.

MEME KANSERİ ANNEDEN BEBEĞE GEÇER Mİ?
Eğer meme kanseri saptanmışsa, kanser hücrelerinin memenin içine ve vücudun öteki kısımlarına yayılıp yayılmadığına bakmak gerekir bu işleme “evreleme” diyoruz. Bu işlem gebelikte oldukca daha önemlidir zira gebelikte meme kanseri daha ileri aşamada olabilir.

MRI ve US incelemesinde fetüsün radyasyona maruz kalmadığı akılda tutulmalıdır. Fakat kimi zaman MRI esnasında kullanılan “boya” asla kullanılmamalıdır. Şu sebeple plasentayı geçerek anomalilere niçin olabilir.

Ac grafisi oldukca ufak dozda ışınım içerdiğinden, karnı koruyarak kolaylıkla çekilebilir. PET tarama, kemik taraması ve BT ışınım sebebiyle tercih edilmez.

Fazlaca oldukca ender olguda kanser plasentaya ulaşmış olabilir bu da fetusun beslenmesini etkileyebilir. Fakat meme kanserinin anneden fetuse geçmiş olmasına rastlanmamıştır.

GEBELİKTE MEME KANSERİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Tümörün boyutuna, tümörün yerleşimine, yayılımına gebeliğin sonlanmasına ne kadar kaldığına, nne adayının tercihine göre değişiklik gösterir.

Aslen gayemiz hamile olmayan meme kanseri olgularında olduğu şeklinde “kanseri denetim altına almak ve yayılımını önlemektir”. Fakat fetüsün korunma endişesi durumu birazcık karmaşık hale getirmektedir.

Cerrahi çoğu zaman güvenilir bir tedavidir. Kemoterapi, radyoterapi yada hormonal terapi fetüse zarar verebileceği için uygulanmaz. Sadece gebeliğin ileri aşamalarında kemoterapi düşünülebilir. Sadece inflamatuar kanser şeklinde tedavide gecikmenin hasta için mühim olduğu durumlarda, kemoterapi mecburi olduğundan, gebeliğin sonlandırılması söz mevzusu olabilir.

TEDAVİ İÇİN GEBELİK SONLANDIRILMALI MI?
Eski dönemlerde meydana getirilen bazı emek harcamalar, kanser tedavisi için gebeliğin sonlandırılmasının hastalığın seyrinde oldukca etkili olmadığını göstermektedir. Gene de tedaviye derhal adım atmak gerekiyorsa aileye gebelik sonlandırmanın taşımış olduğu durumun taşımış olduğu riskler ve faydalar açıkça anlatılmalı ve sonrasında karar netleştirilmelidir.

Cerrahi: Kanserli göğsün ve lenf nodlarının alınması gebelikte güvenle uygulanabilen bir cerrahidir. Meme koruyucu cerrahi ise sonrasında radyoterapi gerektirdiği için tercih edilmez. Bu sebeple ışınım anne karnındaki fetüsü etkileyebilir.

Anestezi: Genel anestezi meme cerrahisi esnasında korkmadan uygulanabilir. Sadece cerrahinin uygulama zamanına hanım doğum uzmanı, cerrah ve anestezist beraberce karar vermelidir.

Cerrahi sonrası tedavi: Kanserin evresine bağlı olarak, tekrarlamasını önlemek maksadıyla kemoterapi, radyoterapi ve hormonal terapi gerekebilir. Bazı durumlarda bu tedaviler doğum sonrasına ertelenebilir.

Kemoterapi: Kemoterapi Cerrahiyle birlikte uygulanmış olduğu şeklinde erken dönem kanserlerde ve ileri evre kanserlerde tek başına da kullanılabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Kullanılırsa gebelik kaybı olasılığı oldukca yüksektir. Meydana getirilen emek harcamalar gebelikte 4-9. Aylar süresince bazı ilaçların fetüsü riske atmadan kullanılabildiğini, yalnız erken doğum riskini artırdığını, ileri sürmektedir. Gene de bu ilaçların uzun dönem tesirleri bilinmemektedir.

Kemoterapi 35 haftadan sonrasında da, annenin kan değerlerini düşürerek enfeksiyon ve kanamaya eğilimi artırdığından, uygulanmaz.

Hormon tedavisi ve ileri evredeki kanserler için tercih edilen hedef tedavinin uygulanması için de doğum sonrasının beklenmesi gerekir.

TEDAVİ SÜRECİNDE BEBEK EMZİRİLMELİ MİDİR?
Pek fazlaca tabip tedavi esnasında emzirme yapılmasını istemez. Cerrahi planlandıysa emzirmenin kesilmesi memenin kan akımını azaltıp memenin küçülmesini sağlayacağından operasyon için kolaylaştırıcıdır. Bununla birlikte enfeksiyon riski de azalır.

Ek olarak kemoterapi ilaçları anne sütüne ve dolayısıyla beslenirken bebeğe de geçer.

YAŞAM BEKLENTİSİ NEDİR?
Gebelik meme kanserinin hem fark edilip tanı konmasını hem de tedavisini güçleştiren bir süreçtir. Buna rağmen meydana getirilen çalışmalarda hamile ve hamile olmayan aynı evrelerdeki hanımlarda meme kanseri neticeleri benzer bulunmuştur.

2013 senesinde meydana getirilen ve 300 den fazla gebelik esnasında tanı konmuş meme kanseri olgusunu incelemişler ve 5 senelik takipte gebelik haricinde meme kanseri tanısı almış aynı evre olgularla karşılaştırılabilir sonuçlara ulaşmışlardır.

Bir tek hastalıksız geçen süre gebelikte tanı konmuş olgularda daha kısadır

Bir önceki yazımız olan Masaj Yaptırmanın Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Arttırıyor, Direncini ve masaj ne sıklıkla yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hamilelikte Memede Kitle Oluşur Mu ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pratik Fönlü Saç Modelleri 2018 Kızlık Zarı Diktirme Seçeneklerimiz Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözüm Nedir ? Tavsiyeler Mayıs Ayının En Çok İndirilen Filmleri Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Ev Yapımı 5 Cheesecake Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır