Halsizlik,Unutkanlık Ve Üşümenin Sebebi Hashimoto Tiroidi Olabilir !

Ana Sayfa » Güncel » Halsizlik,Unutkanlık Ve Üşümenin Sebebi Hashimoto Tiroidi Olabilir !

Uzun devam eden, hatta giderek artan halsizlik, üşüme yada unutkanlık şeklinde şikayetlerinizin sebebi Hashimoto Tiroidi olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, hanımlarda erkeklere oranla 5-10 kat daha çok görülen bu hastalığın genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyerek, hastalıkla ilgili bilgiler paylaştı.

Boynumuzda, nefes borumuzun önünde yer edinen, kelebek benzeri şekilli, tiroid hormonlarını salgılayan organa tiroid bezi deniyor. Tiroid hormonlarını, yaşam hormonlarımız olarak da isimlendirebiliriz; zira bu hormanlar bununla birlikte metabolizma hızımızı ayarlıyor. Medical Park Fatih Hastanesi Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, bugünlerde adı daha sık duyulmaya başlanan Hashimoto (Haşimoto) Tiroidi’nin ilk kez 1912 senesinde Japon tıp doktoru Hakaru Hashimoto tarafınca tanımlanan vücudun müdafa hücrelerinin vücudun kendisine zarar verdiği durum olan otoimmün bir hastalık bulunduğunu kaydetti. Erdem, hastalıkla ilgili şu detayları verdi:

KONUŞMA YAVAŞLAR, HAFIZA GERİLER
Hashimoto Tiroidi’nde vücudun en mühim müdafa hücrelerinden olan lenfositler, tiroid bezine atak eder ve tiroid bezi işlevini yitirene dek saldırmayı sürdürür. Bu esnada kanda dolaşan Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikorların niçin olduğu hasar da tiroid bezini giderek daha ufak ve işlevsiz bir hale getirir. Hashimoto hastalığının erken döneminde tiroid bezinde hafifçe gelişme kısaca guatr vardır; ondan sonra tiroid bezi yavaş yavaş devam eden hasar sebebiyle seneler içinde küçülerek adeta yok olur. Netice olarak “hipotiroidi” ortaya çıkar. Tiroid hormonlarının eksildiği durum olan Hipotirodi’de hareketler ve konuşma yavaşlar, yüzde, ellerde ve ayaklarda ödem ortaya çıkar, dilde gelişme olur, cilt kurur, vücut ısısı düşer, kalp hızı yavaşlayabilir, bilhassa ufak tansiyonda yükselme görülür, hasta depresif bir ruh haline girer, bellek ve öteki düşünsel fonksiyonlar geriler. Hashimoto Tiroiditi, hipotiroidinin en sık sebebi olduğundan önemini korumaktadır.

GENETİK FAKTÖRLER ETKİLİ
Beyaz ırkta Hashimoto Tiroidi görülme oranı %5’e yakındır. Hashimoto, hanımlarda erkeklere oranla 5-10 kat daha çok görülür. Hashimoto Tiroidi’nde genetik geçiş mühim oranda mevcuttur. Birinci aşama akrabalarında Hashimoto Tiroidi olan kişilerde ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Bilhassa tip 1 şeker hastalığı, romatoid artrit, B12 vitamini eksikliği ile gözlenen kansızlık yada değişik otoimmün hastalıklara haiz bireylerde daha sık gözlenir.

TEDAVİ VAR İYİLEŞME YOK
Hashimoto Tiroidi, tanısı alan bir hasta, bu hastalığın yaşam boyu devam eden bir hastalık bulunduğunu bilmelidir; tedavi altında istisnai vakalar hariç hastalık sonlanmaz. Yapılacak tedavi, tiroid yetersizliği (hipotiroidi) gelişmişse vücuda dışarıdan tiroid hormonu vermektir. Sevindirici olan haber ise bu tedavi ile tiroid hormonu yetersizliğinin vücuttaki negatif tesirleri tamamen ortadan kaldırılır. Son yıllarda kanında düşük selenyum düzeyi saptanan hastaların günde 100-200 mikrogram selenyum almalarının hastalığın ilerlemesini yavaşlatabileceği düşünülmektedir. İyotlu tuz kullanımı mevzusunda pek oldukça münakaşa olsa da selenyum takviyesi eşliğinde iyot alımının pozitif tesirleri olduğu son 5 yılda meydana getirilen çalışmalarla ortaya konulmuştur. Selenyum eksikliği olan hastalarda ise bu noksan giderilmeden iyot kullanımı hastalığın sertliğini arttırabilir.

ŞİKAYETLERİ DİKKATE ALIN
Uzun devam eden ve giderek artan halsizlik, üşüme yada unutkanlık şeklinde şikayetlerinizin sebebi Hashimoto Tiroidi olabilir. Hastalıklardan korkmak ya da görmezden gelmek bir çözüm değildir. Her kronik hastalık benzer biçimde Hashimoto Tiroidi’nde de tabip kontrolünde olmak fazlaca önemlidir. İç hastalıkları uzmanınız sizi doğru tanı ve tedavi şekilleri eşliğinde sıhhatli yaşama yönlendirecektir.

Bir önceki yazımız olan Eylül Ayında Gidilecek Huzur Dolu 7 Yer  başlıklı makalemizde Ayında, Dolu 7 Yer  ve ekim ayında nerede denize girilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Halsizlik,Unutkanlık Ve Üşümenin Sebebi Hashimoto Tiroidi Olabilir ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

İlkim Erdem10 Eylül 2017

Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Lakin değinmeden geçemeyeceğim bir kaç şey mevcut. Siteniz çok sade ve çok şık duruyor, bu güzelliği reklamlarla bozmamanızı tavsiye ederim. Hem siteniz sade, hem yayınlamış olduğunuz makale akıcı ve doyurucu. Bu yolda başarılarınızın devamını dilerim r10 – https://saglikoloji.com

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Biber Dolması Tarifleri Dünyanın En Pahalı 10 Pickup Kamyonu Kafein Kullanmadan Da Odaklanabileceğinizi Ve Enerjinizi Arttırabileceğinizi Biliyor Musunuz ? Yurtdışından Telefon Aldım Ama Nasıl Kayıt Ettireceğim ? Bağırsaklarımızın Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız Bankamatiklerden Komisyonsuz Daha Fazla Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır