Hafızayı Güçlendiren Egzersizler

Ana Sayfa » Güncel » Hafızayı Güçlendiren Egzersizler

Bellek Güçlendiren Yiyecekler Hangileridir?

Hafızaya iyi gelen besinler, vücudun genel sağlığını pozitif etkileyen besinler olarak kabaca söylenebilir. Sıhhatli bir beyin, öteki organların sıhhatli emek harcaması ile doğru orantılı olmasının yanı sıra günümüz sıhhat problemleri ele alındığında sıhhatli düşünme ile sıhhatli sindirim sistemi içinde garip bağlantılar vardır. Bağırsaklar, vücudun gereksinim duyan temel malzemelerin emildiği alanlardır. Bu yüzden bağırsaklarda meydana gelen arızalar hem psikolojiyi hem de genel sıhhat açısından beyin sağlığını negatif yönde etkisinde bırakır. Bağırsakların, kalbin ve karaciğerin sıhhatli çalışmasını sağlayacak beslenme alışkanlıkları beyin sağlığı üstünde pozitif yönde etkisinde bırakır yapabilmektedir.  Omega-3, B Vitaminleri, kolajen içeren besinler beyne iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Beyne İyi Gelen Hafızayı Arttıran Besinler

Kemik Suyu: Kemik iliği ve kemik suyu, vücudun gerekseme duyduğu mineralleri ve kolajen şeklinde bazı maddeleri yoğun oranda ihtiva eder. Kemik suyu tüketimi bilhassa bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Ceviz: Biçim itibari ile beyin organını çağrıştıran ceviz içinde kuvvetli antioksidanlar ve yağlar bulunur. Bu özelliği sebebiyle hafızanın gelişimine katkı sunar.

Havuç: Akşam yatmadan ilkin bir çay bardağı taze sıkılmış havuç suyu için. Kullanacağınız havuçların taze ve körpe havuç olmasına dikkat edilmelidir. Şeker hastası iseniz kullanmamanız gerekir. Bu kürü en fazla bir ay uygulayın ve bir kaç dinlenin. ( Bilhassa çocuklarda fazlaca iyi bir zihin açıcıdır. ) Alzheimer ve erken bunamaya karşı yararlı olduğu belirtilmiştir. Cinsel isteksizliğe karşıda faydalıdır.

Kuru Karanfilli Çay: Stres altında çalışanlar için sık görülen zihin yorgunluğu sorununa karşı; bir bardak şekersiz çaya yedi sekiz tane kuru karanfil atılır ve birazcık karıştırılır ve içilir. Arada bir uygulayabilirsiniz.

Bakla: Baklada, dopamin hormonunun öncülü L-Dopamin maddesi bulunmaktadır. Bu madde en oldukça baklada bulunmaktadır. Dopaminin Parkinson hastalığını önlediğine dair ciddi buluşlar vardır. Bu buluş ise Nobelle ödüllendirilmiştir. Sadece aşırı dopamin yüklemesi ise şizofreniyi tetikleyebilmektedir. En iyi denge için bakla yiyeceklerini suyuyla beraber tüketmekte yarar var.

Avokado: Beyin sağlığı için fazlaca yararlı bir meyvedir. İçeriğindeki yağ bileşikleri ve D vitaminleri bir araya gelmiş olarak deri hastalıklarına ve bilhassa Uv ışınlarına karşı oldukça faydalıdır.

Çilek-ahududu: Kahvaltıdan yada yiyeceklerden sonrasında  olmak suretiyle bir kasede 7-8 tane çilek çatalla ezilir ve arkasından 7-8 tane ahududu kaseye eklenmiş olur, çilekle beraber ezilir. Bilhassa çocuklarınız için fazlaca faydalıdır ve tok tutucu özelliği vardır. Abur cubur yemenin önüne geçer. Bilhassa çocuklarınız okula giderken ve akşam eve ulaştıktan sonra tok karnına yedirilir. Bu sayede hem obeziteye, hem diyabet-1 hemde dikkat eksikliğine karşı oldukca faydalıdır. Bu kürü sizlerde uygulayabilirsiniz. Tıpkı çilek ve ahududu benzer biçimde karadut, dut, böğürtlen, yaban mersini şeklinde meyvelerde hafızaya iyi gelen, dikkat ve konsantrasyonu arttıran besinlerdir.

Biberiye-Kekik: Ballıbabagiller ailesine mensup bitkilerin özelliklerinden biri bellek arttırıcı bazı uçucu maddelere haiz olmasıdır. Bu bitkilerin kokusu bile beynin bazı bölgelerini uyarmaya yetmektedir.

Balık, kabak çekirdeği, yer fıstığı, fındık, badem, üzüm ve üzüm  suyu da beyin sağlığı için yararlı besinler içinde yer alır. Yoğurt başta olmak suretiyle prebiyotikler de hafızaya iyi gelen besinler içinde yer alır.

Hafızaya Zarar Veren Besinler Hangileridir?

Bunun haricinde hazır şekerlemelerden, aspartam ve benzoat içeren hazır gıdaları kesinlikle tüketmeyin. Bu katkı maddeleri kanserden alzeimere kadar pek oldukça hastalığı tetiklemekte ve ruhsal bozukluklara niçin olmaktadır. Bilhassa çocuklarda zeka artışı için bu besinlerde uzak durulmalı ve organik besinler tüketilmelidir. İşlenmiş et ürünleri, fruktoz şurubu içeren içecekler, kimyasal katkılı hazır gıdalar, aşırı karbonhidrat tüketimi beyin sağlığı için negatif tesir gösterebilmektedirler. Ek olarak sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerde beyne zarar veren fena alışkanlıklardır.

Bir önceki yazımız olan Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Hesaplama başlıklı makalemizde 120 gr protein nasıl alınır, Alımı ve dikkat hakkında bilgiler verilmektedir.

Hafızayı Güçlendiren Egzersizler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Beli İnceltmek İçin Ne Yapılmalı Silikon Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası Fotoğrafları Türk Ünlülerin Yüzükleri Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatmak için Ne Yapılabilir? Yaban Mersini Nasıl Kullanılır ? Kaz Yağının İltihaplı Romatizmaya Faydası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır