Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Ana Sayfa » Sağlık » Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Besin, beslenme ve sıhhat alanındaki en güncel, bilimsel bilgiyi rahat ve anlaşılır dilde topluma ulaştıran Sabri Ülker Vakfı, bilhassa Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi hurmanın gıda bileşimine ve sıhhat etkilerine dikkat çekiyor.

Hurma, bilhassa iftar sofralarının eğer olmazsa olmazı… Peygamber Efendimiz (asm) ve ilk Müslümanlar orucunu hurma ve su ile açarlarmış. Hatta bir hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz (asm) hurmanın ne kadar doyurucu ve besleyici bulunduğunu anlatmak için Hz. Aişe’ye “Ya Aişe evinde hurma olmayanlar açtırlar” diye buyurmuştur.

Orucumuzu niçin hurma ile açalım?
Hurma karbonhidrat, mineraller, vitaminler, doymamış yağ asitleri, protein ve lif bakımından varlıklı bir meyvedir. Lif içinde ne olduğu yüksek olan hurma su ile tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak gıda alımını denetim etmeye destek verir ve bundan dolayı orucun hurma ve su ile açılması, iftarda aşırı yemeyi, hazımsızlığı ve ani kan şekeri ve tansiyon artışlarını önleyebilir. Bunun yanı sıra gün içinde oruçlu iken alınamayan vitamin ve minerallerin karşılanmasına da destek olur.

Kan şekeri düzeyini dengelemeye destek sağlar, tokluk hissini arttırır
Hurma, gıda bileşimi yardımıyla, zihinsel ve fiziki yorgunluğu azaltan bir meyvedir. Gün içinde, baş ağrısı ve halsizlik benzer biçimde kan şekeri düşüklüğü emareleri görüldüğünde, lif, protein ve mineral içeren hurmanın tüketimi, hızlıca toparlanmaya destek olabilir. Lif içinde ne olduğu yardımıyla kalp-damar sağlığına destek olur. Gene karbonhidrat, lif ve protein içinde ne olduğu ile tokluk hissini uyarır, gıda alımı ve vücut ağırlığı denetimine destek verir.

Sindirim sistemi sağlığını destek sunar
Lif içinde ne olduğu ile toplam günlük lif alımına katkı sağlar. Kabızlığı önlemeye destek verir. Böylelikle orucu açmak için tüketildiğinde, oruç süresince yavaşlayan sindirim sistemini canlandırmaya destek sağlar.

Günlük ne kadar tüketmeli
Türü ve büyüklüklerine nazaran değişmekle beraber, 1 tane kuru hurmanın ağırlığı ortalama 15 gr’dır. Ramazan ayında orucu açmak için 1-2 tane yada sahurda 1-2 tane hurma tüketilebilir. Ramazan ayı haricinde ise arzu ettiğiniz zaman bilhassa ara öğünlerde 1-2 tane hurma tüketebilirsiniz. Kafi ve dengeli beslenebilmek için gıda çeşitliğini sağlamak önemlidir. Hurma da öteki meyvelerle beraber günlük beslenmede yerini alabilir ve unutulmamalıdır ki bir gıda, tek başına sizi daha sıhhatli yapmak için kafi değildir.

Şeker hastaları Hurma tüketebilir mi?
Anti diyabetik ilaç yada insülin kullanan şeker hastaları da günde 1-2 tane hurma tüketebilir. Doğal, öteki her türlü meyve, gıda ve içeceğin tüketimi ile kan şekeri düzeylerindeki değişimi iyi mi takip ediyorlarsa hurma için de bunu yapmalıdırlar. Şeker hastaları hurmayı süt ile beraber tüketerek kan şekeri düzeyindeki artışı da bir seviyede denetim edebilir.

Bir önceki yazımız olan Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Mucize Besin başlıklı makalemizde Bağışıklık, bağışıklık güçlendirici imuneks ve bağışıklık sistemi çökmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Liposuction Sonrası İyileşme ! Apple iPhone X’in Özellikleri Neler? Türkiye’de Kaç Para ? 89.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Bir Test İle Mükemmel Çift Misiniz Öğrenin Fönlü Örgülü Saç Modelleri 2018 Facebook Watch ABD’deki tüm kullanıcıların erişimine açıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: