Güvem Marmelatı Fiyatı

Ana Sayfa » Güncel » Güvem Marmelatı Fiyatı


Güvem meyvesi, Çakal eriği yada yabani kara erik olarak da bilinir. Bilimsel adı Prunus Spinosa’dır ve İngilizce’de Blackthorn (karadiken) olarak bilinir. Avrupa’dan Şimal Afrikaya kadar yetişir.  Vatanımızda organik ortamda yetişen bir meyvedir. Bilhassa Trakya’da malum ve tüketilen bir meyvedir.

Çakal Eriği Iyi mi Kullanılır?

Çakal Eriğinin meyvesi, çiçekleri ve yaprakları çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Çakal eriği çiçeği çayının, kan temizleyici, yağ eritici, kramp çözücü, terletici tesir gösterdiği kaynaklarda geçmektedir. Meyveleri ise pişmeden olarak yenebildiği şeklinde marmelat, jole, likör, ekstre ve reçel olarak tüketilebilir.

Güvem meyvesi, binlerce senedir kadim topluluklar tarafınca malum bir meyvedir. Yaprakları, ağacın kabukları, meyvesi ve çiçekleri bazı amaçlar için kullanılmıştır. Ağaç kabukları eski zamanlarda mürekkep yapımında kullanılmıştır. Ham meyvelerinden elde edilmiş su ile çamaşırları temizlemek mümkündür. Dallarından ise oldukça dayanıklı baston yapılmaktadır.

Güvem Eriği Ne Süre Toplanır?

Çakal eriği; nisan ayı şeklinde çiçek vermeye adım atar ve son baharda meyveler olgunlaşmaya adım atar. Olgunlaşan meyveler toplanarak marmelat, reçel vs. yapımında kullanılır. Doğada kendiliğinden yetiştiği için hiçbir zirai ilaç kalıntısı içermez.

Çakal Eriğinin Yararları Nedir? 

Güvem meyvesi, oldukça yönlü özellikleri olan bir meyvedir. Damar büzücü özelliklerinin bulunması sebebiyle hemoroid soruna karşı oldukça tesir göstermektedir. Antioksidanlar bakımından zengindir. Terletici, ateş düşürücü, laksatif tesiri olan mide ve sindirim sistemine yararlı bir meyvedir. Ek olarak diüretik özelliği de vardır. Güvem meyvesi, kanı temizlemekte ve karaciğere oldukça yarar sağlamaktadır.

Çakal eriğinin yararları içinde şeker hastalarına oldukça iyi gelmesi sayılabilir. Kan şekerini dengeleyici özellikleri vardır.

Böbrek taşlarının önlenmesinde ve spazmların giderilmesinde tesir gösteren bir meyvedir.

Ağızda oluşan yaralara ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır. Balgam söktürücü özelliği sebebiyle solunum sistemi için de oldukça faydalıdır.

Cilt sıkılaştırıcı özelliği olan olgunlaşmış çakal eriği yüze suyu cilde sürüldüğünde cilt gözeneklerini küçültücü tesiri bulunmaktadır. Sivilce problemlerine karşı da oldukça etkilidir. Çakal eriği sivilce problemi için kullanımı meyvesinin tüketilmesi ve olgun meyvelerinin suyunun bir pamukla temizlenmiş bir cilde uygulanması şeklindedir.

Çakal eriği sakinleştirici özelliği olan bir meyvedir. Bilhassa bayanların menopoz dönemlerinde karşılaştıkları bazı sorunlara da iyi gelebilmektedir. Sadece hamilelik dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmez.

Güvem meyvesi, ödem atıcı bir meyvedir. Bu yönüyle en kuvvetli meyveler arasındadır. Vücutta biriken fazla sıvıyı dışarı atar. Diüretik özelliği yanında müshilaj tesiri gösterdiğinden bağırsakların temizlenmesine ciddi anlamda katkıda bulunur.

Deride oluşan döküntülere iyi gelmektedir.

Not: Doğum kusurlarına niçin olabileceğinden hamile bayanların uzak durması gerekmektedir.

Güvem Meyvesi Fiyatı Ne Kadar? 

Çakal eriği, mevsiminde ve yetiştiği yerlerde kilosu 10 ile 20 TL içinde bulunabilir. Güvem Eriği fidanı ise ortalama 40 TL’den internetten bulmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Yaz Diyeti 2018 başlıklı makalemizde 1 aylık yaz diyeti, Alın ve Altına hakkında bilgiler verilmektedir.

Güvem Marmelatı Fiyatı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pubg Güncelleme Ne Zaman ? Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video İzle Sudocrem Faydaları Nelerdir ? Demet Akalın da Kullandı ! Dudaklara Bitkisel Bakım Nasıl Yapılır ? Bu Ay Sinemada Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler | Mayıs 2017 Tarçın Bakır Saç Rengi Kimlere Yakışır 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır