Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Hesaplama

Ana Sayfa » Güncel » Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Hesaplama


Protein Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Bilinmiş olduğu suretiyle, motorlu bir taşıtın hareket edebilmesi için iyi mi akaryakıt gerekliyse, insanoğlu da yaşamını sürdürebilmesi ve sıhhatli olabilmesi için devamlı gıda almasına ihtiyacı vardır. Proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar temel gıda kaynaklarımızdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her içecekte bu temel gıda maddelerinden bir yada birkaçı bulunmaktadır hepsi de sıhhatli yaşayabilmek için oldukça önemlidir.

Temel gıda kaynaklarımızdan olan proteinler, hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein dışarıdan alınması gerekir bundan dolayı vücut tarafınca üretilemezler. Kasları güçlendiren, vücut direncini arttıran ve kansızlığın önlenmesini elde eden proteinlerdir. Protein en oldukca hayvansal gıdalarda (Et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri) bulunur. Ek olarak kabuklu kuruyemişler ve baklagillerde de protein vardır. Organik yollarla protein ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, bilhassa vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular protein tozu takviyesi alırlar.

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

Esasen her insanoğlunun günlük olarak alması ihtiyaç duyulan protein miktarı farklılık gösterir. Dolayısı ile vücudun proteine ihtiyacını belirlerken kişinin kilosu, günlük olarak yapmış olduğu aktivite, yapmış olduğu spor vb. olmak suretiyle birçok değişken vardır. Mesela vücut geliştirme çalışan bir şahıs ile, masa başlangıcında iş icra eden bir kişinin günlük protein ihtiyacı normal olarak ki farklılık gösterecektir. Sadece şöyleki bir genelleme yapmak gerekirse, erişkin ve egzersiz yapmayan bir kişinin vücut kilosunun kilo başına 0,8 gr. kadar proteine ihtiyacı vardır. Mesela 70 kilo olan bir kişinin günlük olarak averaj (70X0,8=56) 56 gr protein alması gerekir. Gene de hatırlatmak isteriz ki, bu kıymet erişkin ve egzersiz yapmayanlar için geçerlidir.

Aşırı protein tüketiminde; kanın asit-baz dengesini bozarak vücuttan aşırı kalsiyum atılması, böbrek fonksiyonlarının bozulması ve böbrek taşı oluşması, kemik erimesi, aşırı kilo alma yada kilo verememe benzer biçimde bir ekip sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bilhassa vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin protein tozu seçimine ve miktarına fazlaca dikkat etmeleri gerekir.

Gerek sıhhatli bir yaşam sürmek gerekse de sıhhatli zayıflamak için rejim yaparken alınacak protein miktarı hakkında daha detaylı data almak isterseniz “Profosyenel beslenme ve rejim uzmanlarından informasyon alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? başlıklı makalemizde Bakım, çabuk ve için hakkında bilgiler verilmektedir.

Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Hesaplama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Behzat Ç. Ekranlara Geri Dönüyor Tayt Giymenin Sağladığı Rahatlıklar Nelerdir? Sarı Ballıbaba Otunun Faydaları Güçlü Ve Parlak Saçlara Sahip Olmak İçin Soda’yı Deneyin Kitap Kurdu Olanlar İçin Ölmeden Önce Okunması Gereken 15 Eser Bozanın Faydaları İbrahim Saraçoğlu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır