Güneşin Zararları Ve Yararları

Ana Sayfa » Güncel » Güneşin Zararları Ve Yararları

Cilt kanseri en sık karşılaşılan fakat minimum tehlikeli olan deri kanseri çeşitidir. Çoğunlukla güneş ışınları yada solaryumdaki UV dalgalar sebebiyle oluşur. 

Okan Üniversitesi Hastanesi Güzel duyu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Özge Turaçlı cilt kanserleri hakkında merak edilenleri cevapladı.

1. Cilt kanseri iyi mi oluşur?
Cilt en dışta epidermis ve derhal altında dermis denilen 2 tabakadan oluşur. Epidermiste yassı hücreler, bazal hücreler ve melanosit denilen hücreler bulunur. Cilt kanserleri derinin çeşitli tabakalarındaki hücrelerin kontrolsüzce büyümesidir. Bunun en sık sebebi de DNA hasarıdır. Çoğunlukla güneş ışınları yada solaryumdaki UV dalgalar sebebiyle oluşur.

Cilt kanserleri en sık görülen kanser türüdür ve tüm kanser vakalarının ortalama yarısını oluşturur.

2. Cilt kanseri ile et benleri içinde iyi mi bir ilişki var?
Benler melanosit denilen cilde rengini veren hücreler tarafınca oluşurlar ve iyi huylu tümoral yapılardır. Benler oldukca değişik şekillerde karşımıza çıkabilir. Bazıları deriden kabarık şekilde, bazıları deri seviyesindedir. Renkleri kahverengi, siyah yada mavi olabilir. Bazı benler kanser gelişimi için risk taşır. Benlerin düzensiz sınırı olan olması, üstünde renk değişikliği olması, boyutunun kısa sürede hızla büyümesi, üstünde kanama ve kabuklanma olması yada çevresinde yeni benlerin çıkması mevcut benlerin alışkanlık değiştirdiğine işaret edebilir. Bu şekilde durumlarda ne olursa olsun plastik cerrahi ya da dermatoloji uzmanına başvururak muayene olmak gerekir.

3. Cilt kanseri için kimler risk altıdadır?
Güneş ışınları cilt kanseri için ana risk faktörüdür. Solaryumda maruz kalınan suni güneş ışını da kanser gelişimi için aynı riske haizdir. Cilt kanseri için öteki risk faktörlerinin başlangıcında yaş gelir. Seneler içinde ne kadar süre güneşe maruz kalınırsa cilt kanseri gelişim riski artar. Açık tende, kızıl saçlı, çilli, mavi gözlü ve güneş yanığına yatkın bireyler risk grubundadır. Daha evvel cilt kanseri öyküsünün olması, güneşli iklimde yaşayanlar, daha evvelinde cildinde yanık yada geniş yara izleri olanlar, arsenik maruziyeti olanlar ve aktinik keratoz benzer biçimde kanser öncüsü cilt lezyonlarına haiz olanlar da cilt kanseri için risk altındadır.

4. Cilt kanseri iyi mi tedavi edilir?
Tüm cilt kanserlerinin tedavisinde birinci amaç cerrahi olarak tüm tümörlü dokunun çıkarılmasıdır. Şüpheli lezyondan insizyonel biyopsi şeklinde bir parça alınabileceği benzer biçimde çoğunlukla eksizyonel biyopsi olarak lezyonun tümünün çıkarılması tercih edilir.

Cilt kanserleri melanom ve melanom dışı olmak suretiyle 2 gruba ayrılır.

Melanom dışı cilt kanserlerinde ilk tedavi seçeneği kanserli dokuların tamamının çıkarılmasıdır. Bunun yanında bazı erken evredeki cilt kanserlerinde topikal kremler (İmiquimod, 5 – florourasil şeklinde) kullanılabilir. Eğer cerrahi olarak çıkarılabilmesi mümkün olmayacak kadar genişlemiş ya da organlara yayılım olmuşsa, radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) şeklinde diğer yöntemlere başvurulur.

6. Cilt kanserinde erken tanının önemi nedir?
Bazal hücreli ve yassı hücreli karsinomda erken tanı konulduğunda tedavi oranı yüksektir.
Melanomda da erken evrede tanı konulduğunda tedavi şansı yüksektir. Sadece bu zamanda tanı konulamazsa; hızla ilerleme ve öteki organlara yayılma potansiyelinden dolayı tedavi şansı mühim seviyede azalır. Bu sebeple tüm cilt kanserlerinde erken tanı fazlaca mühim ve bilhassa melanomda yaşam kurtarıcıdır.

8. Cilt kanserinden korunma yolları nedir?
Tüm cilt kanserleri için en mühim tetikleyici unsur güneştir. Yaşam süresince maruz kaldığımız ultraviyole dozu kanser gelişim riskini arttırmaktadır. Bundan dolayı bilhassa bebeklikten başlayarak, çocuk ve gençlerin güneşten korunması ve kendilerini güneş ışığından korumanın yollarının öğretilmesi cilt kanserinden korunmada ehemmiyet taşır. Ek olarak kişisel risk faktörlerinin bilinerek, bu risk faktörlerine haiz kişilerin de güneş ışınlarından korunmaları önemlidir.

Güneş ışınlarından korunmak için minimum 50 unsur güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Güneş koruyucular kremler güneşe çıkmadan 30 dakika ilkin uygulanmalı ve 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Güneşten koruyucu kremler yalnız güneşlenirken değil, günlük yaşantımızda, bilhassa yüz, boyun, ense, eller, kollar benzer biçimde devamlı güneşe maruz kalan vücut bölgelerine uygulanmalıdır. Gözleri korumak için de güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Solaryumda maruz kalınan suni güneş ışınları da cilt için zararlıdır.

Bir önceki yazımız olan 2017-2018 Saç Kesim Modelleri başlıklı makalemizde 2017 2018 saç kesim modelleri, 2018 ve 2018 kış saç modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Güneşin Zararları Ve Yararları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Balkabağı Çorbası Tarifi 16 Ekim – 22 Ekim Çocuk Etkinlikleri Erkek Saç Modelleri Kataloğu 2018 25 Yaşından Sonra Anladığımız 15 Gerçek Ombre Saç Fiyatları 2018 Banka Faiz Oranları Karşılaştırma

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır