Guava Meyvesi Nerede Satılır ?

Ana Sayfa » Güncel » Guava Meyvesi Nerede Satılır ?

Tropikal Meyvelerden Guava Meyvesi Nedir? 

Guava meyvesi, anavatanı Orta ve Cenup ABD olan günümüzde buralarda ve Cenup Asya, Afrika benzer biçimde yerlerde yetiştirilen bir meyvedir. En oldukça malum çeşidi Elma Guava ( psidium guajava)’dır. Genel anlamda tropikal iklimleri seven bu meyve, -5 dereceye kadar soğuklara karşı koyabilir. Saksılarda yetiştirilmesi kolay olduğundan, görsel olarak güzel durduğundan ve hoş koktuğu için evlerde saksı içinde de yetiştirilir.

Tadı yumuşak limon aromasını çağrıştırır ve hafifçe ekşiden tatlıya doğru değişebilir. Taze ve pişmeden olarak tüketildiği şeklinde,  Hawai benzer biçimde ülkelerde meyveleri sosların içine bir garnitür olarak girer. Besin endüstrisinde son yıllarda kullanımı artmıştır. Jöle, tart ve içecek yapımlarında katkı maddesi olarak kullanılır. Guava ağacının ek olarak dalları ve yaprakları da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.

Guava Meyvesinin Gıda Kıymeti

Lif bakımından fazlaca varlıklı bir meyvedir ve içinde A vitamini ve C vitamini bolca oranda bulunur. Antioksidan bakımından da varlıklı olan meyve içinde bakır, potasyum ve manganez benzer biçimde mineraller de bulunmaktadır. 100 gram kırmızı elma guavası 68 kaloridir. Guavanın neredeyse %80’i sudur. Yağ oranı düşük olup, protein ve karbonhidrat ihtiva eder.

Guavanın Yararları Nedir?

Senelerdir guavanın yararları üstüne bir ekip araştırmalara yapılmakta.  Guava yaprağı  kabuklarının ve guava yağının kansere karşı önleyici ve tedaviyi destekleyici olduğu iddia edilse de üstünde bilimsel araştırma sayısı sınırı olan sayıdadır. Halk içinde, yaprak ve kabukları ağrı kesici, ateş düşürücü ve ishale karşı kullanılmıştır.

Guavanın iyi bir manganez, C vitamini potasyum ve likopen deposu olduğu bilinmektedir. İçerdiği potasyum bir tane muz ile aynıdır. Portakaldan 4 kat fazla C vitamini ihtiva eder. Likopen ve kuarsetin şeklinde antioksidanları içermesi sebebiyle prostat ve meme kanseri riskini önlemeye destek olduğu iddia edilmektedir.

İçerdiği lif sebebiyle glisemik indeksi düşüktür. Diyabet problemi olanların makul ölçülerde tüketebileceği bir besindir. Ek olarak zayıflamak isteyenler için tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Kan basıncını düzenlemeye destek sağlar, ishale ve kabızlığa iyi gelir. Tohumları yutulduğunda ise müshil olarak işlev görür.

Guava yaprakları, mikrop öldürücü antibakteriyel tesiri nedenile geleneksel olarak diş ağrısı, diş eti iltihaplanması benzer biçimde sorunlara iyi gelebilmektedir. Guava yapraklarından elde edilmiş çay ile meydana getirilen gargara solunum sistemini temizler ve boğazı dezenfekte edebilir.

Not: Bitkinin anılan yararları bir hastalığın tedavisi için kullanılamaz. Beslenme desteği olarak güvenilir bir besindir fakat bazı kişilerde alerji ve duyarlılık görülebilir.

Sağlıcakla Kalınız..

Bir önceki yazımız olan Akşam Altıdan Sonra Yemek Yememek başlıklı makalemizde 7den sonra yemeyerek zayiflama, akşam altıdan sonra yemek yememek ve akşam erken yemek hakkında bilgiler verilmektedir.

Guava Meyvesi Nerede Satılır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Instagram Hakkında Bunları Duyunca Çok Şaşıracaksınız İyi Yemek Yapmanın Püf Noktaları Spinal Anestezi Nedir? İnternetten Alışveriş Yaptım Ürün Gelmedi Ne Yapabilirim Mükemmel Bir Düğün İçin Altın Değerinde İpuçları Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır