Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Göğüs Kanseri Öldürür Mü ? Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Ana Sayfa » Kadın » Göğüs Kanseri Öldürür Mü ? Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?

Meme kanseri olan kişilerin çoğunda ailede meme kanseri hikayesi yoktur. Meme kanserlerinin ortalama %5-10’u kalıtsaldır, anne ve babadan çocuğa aktarılan genlerle geçer.

Genler, hücrelerimizin kromozomlarında bulunan, kalıtsal karakterimizi taşıyıp ortaya çıkışını elde eden ve nesilden nesile geçen partiküllerdir. Hücrelerin gelişme ve fonksiyonları için kullanım kılavuzu benzer biçimde düşünebilirsiniz. Olabilecek bir bozuklukta, hücre çoğalması yada fonksiyonları bozulabilir, bunun sonucunda hastalıklar ortaya çıkabilir.

Meme Kanseri Ve Genetik İlişkisinde BRCA1 ve BRCA2 Genleri

Kalıtsal meme kanserlerinin büyük kısmından BRCA1 (BReast CAncer) ve BRCA2 adlı genler mesuldür. Herkesde bu genler bulunur. BRCA genleri hücre hasarını onarır, meme, yumurtalık ve bazı öteki hücrelerin sıhhatli büyümelerinden mesuldür. Bu genlerde anormallik, kısaca mutasyon olduğunda meme, yumurtalık ve bazı öteki kanser riskleri artar. 10 kalıtsal meme kanserinden birinde BRCA mutasyonu saptanır.

Meme Kanseri Ve Genetik

Her BRCA mutasyonu saptanan kişide meme kanseri gelişmez. Sadece 100 kişinin ortalama  60 ila 80’i yaşam boyu meme kanseri olma riski taşır. Bu kişilerde daha genç yaşlarda kanser gelişmeye meyillidir ve her iki meme için de risk artmıştır.

BRCA mutasyonu saptanan bayanların meme, yumurtalık, kalınca barsak, pancreas, ve melanoma riski de artmıştır.

BRCA mutasyonu olan erkeklerde de gene meme kanseri, prostat kanseri, sindirim sistemi ve cilt kanseri riskleri genel topluma gore yüksektir.

Öteki Meme Kanseri Genleri

Daha azca görülse de, hemen hemen BRCA1 ve BRCA2 kadar kuvvetli bilgilere haiz olmadığımız sadece meme kanserine niçin bulunduğunu bildiğimiz başka genler de vardır. Meydana getirilen çalışmalarla her geçen gün daha çok informasyon ediniyoruz. PALB2, ATM, CHEK2, TP53 vb benzer biçimde. Ve artık daha yaygın kullandığımız açık oturum kontrol içinde bu tarz şeyleri da kontrol etmek mümkündür.

Kimlere Genetik Kontrol Yapılmalı?

Ilk olarak bilinmeli ki testi meme kanseri olan kişiye öneriyoruz. Mümkünse ailede hayatta olan en genç ve kanser tanısı alan kişiden başlanılmalıdır. Tamamen sıhhatli bireylerde kanser tarama testi olarak kullanımı doğru değildir. Ailede malum genetik anomali var ise, sıhhatli akrabalara yapılır.

Aşağıdaki durumlarda, genetik mutasyon olma ihtimali daha yüksektir:

  • 50 yaşın altında meme kanseri tanısı alan kişiler
  • Ailede aynı tarafta yada aynı kişide, meme ve yumurtalık kanseri öyküsü
  • Bir kişinin her iki memesinde meme kanseri olması yada triple negative denilen özellikte meme kanseri olması
  • Ailede birinci ve ikinci aşama akrabalarda birden fazla meme kanseri ve/yada yumurtalık, kalınca barsak, pancreas, prostat, mide, rahim kanseri, sarkom olması
  • Eskenazi soyundan olup, meme kanseri olan kişiler
  • Adam meme kanseri olanlar
  • Ailede saptanmış olan meme kanseri geni bozukluğu

Aile bireylerinden birinde anormal meme kanseri geni saptanması sizde de olacağı anlamına gelmez.  Sadece, meme ve/yada yumurtalık kanseri açısından yüklü bir aile hikayesi olduğunda kalıtsal bir genetik anormallik olabileceğini düşünürüz.

Genetik Kontrol Iyi mi Yapılır?

Genetik kontrol kan yada tükürükten yapılabilir. En yaygın olarak kan testi kullanılır. Şahıs bir tek bir tüp kan verir. Sonuçlar ortalama 3-4 haftada çıkar. Testin güvenilir, lisanslı bir laboratuarda yapılması ehemmiyet taşır.

Meme Kanseri Ve Genetik

Genetik Kontrol Sonucu Iyi mi Değerlendirilir?

Kontrol pozitif, negatif ya da belirsiz çıkabilir.

Genetik Testin Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Bugünkü bilgilerimiz dahilinde malum gen mutasyonu yok anlamına gelir. Sadece anlam olarak bizlere değişik şeyler ifade eder. Kişinin birinci aşama akrabası meme kanseri ve BRCA mutasyonu var, sıhhatli kişide yok ise bu gerçek negatiftir. Bu kişiyi genel toplumdaki averaj risk grubunda takip edebiliriz.

Sadece aile hikayesi yüklü ise, ve ailede mutasyon saptanmadıysa, kişide de saptanmadıysa, bu şahıs gene yüksek riskli hasta protokolünde takiplerine devam eder. Bizim bilmediğimiz, hemen hemen kontrol edilemeyen, genetik anormallikler gene de olabilir.

Testin Pozitif Çıkması Ne Anlamına gelir?

Pozitif kontrol kişide meme ve öteki kanserlere niçin olabilecek, zararı dokunan mutasyon saptanmış anlama gelir. Öteki taraftan pozitif kontrol kesinlikle kanser gelişeceği anlamına gelmez, fakat risk oldukca yüksektir. BRCA mutasyonlu kişide kanser gelişsin ya da gelişmesin, kendi adam ve kız çocuklarına bu geni aktarma olasılığı %50’dir.

Belirsiz Kontrol Sonucu Nedir?

Üçüncü grup kontrol sonucu ise önemi bilinmeyen variant dediklerimiz. Sonucun ne anlama geldiğini bilmediklerimiz. Evet bir anormallik görülmüş fakat klinik karşılığının ne olduğu hemen hemen bilinmiyor. Bu grupta tamamen bireysel kararlar verilir. Büyük kısmı ileride yeniden değerlendirilmek suretiyle, informasyon olarak veri bankasına eklenmiş olur. Bu bilgiler biriktikçe hangilerinin zararı olan, hangilerinin etkisiz olduğu ortaya çıkacaktır.

Genetik Kontrol Sonucu Pozitif Çıkan Kişide Risk Iyi mi Azaltılır?

Pozitif sonuçta birkaç seçenek vardır. Tamamen kişiye hususi karar verilir.

  1. Daha yoğun, yüksek riskli hasta grubunda tarama programına almak
  2. İlaçla koruma
  3. Koruyucu ameliyatlar

Mesela BRCA1-BRCA2 mutasyonu saptanan sıhhatli bir kişide erken 30’lu yaşlarda ailesini kurması çocuk sahibi olması ve sonrasında koruyucu mastektomi (memelerin alınması), ve 40 yaş civarı koruyucu olarak yumurtalıkların alınması önerilebilir. Koruyucu mastektominin minimum %95 koruyuculuğu vardır. Doğal bu süreç tamamlanana kadar (25 yaşından itibaren) yüksek riskli hasta protokolünde takiplerine devam edilmelidir.

Kontrol sonucu pozitif sadece hasta koruyucu ameliyatları kabul etmiyorsa, riski kabul ederek yakın takibe alınabilir ya da hem de memeleri koruyucu tamoksifen denilen ilaç tedavisine başlayabilir. Sadece bu ilaç malum mühim yan etkisinde bırakır ihtiva eder ve cerrahi kadar koruyucu değildir. Üstelik çoğu zaman BRCA anomalili meme kanserleri hormonal ilaçlara duyarlı olmayabilirler.

Kontrol öncesinde doğru bir genetik danışmanlık almak son aşama önemlidir. Kontrol sonuçlandığında gereğini yapmayı kabul etmeyecekseniz, testi yaptırmanızı önermem. Netice seçenekleri ve ihtimaller içinde yaklaşımları baştan bilmek gerekir. Aksi halde sonrası hasta için de stresli bir süreç olmaktadır. Kontrol ile beraber toplumsal problemler da yaşanabilir.

Bir önceki yazımız olan Balık Temizlemenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde balık kılçığı temizleme, balık temizleme aparatı ve balık temizleme makinası hakkında bilgiler verilmektedir.

Göğüs Kanseri Öldürür Mü ? Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor Kurban Bayramı Sonrasında Yapılabilecek En Etkili Detoks Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar ? 11 Farklı Trend Olmuş Örgü Saç Modelleri Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır? Muzun Faydalarını Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: