Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı ?

Ana Sayfa » Güncel » Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı ?


Vücudun zararı dokunan mikroorganizmalarla savaşmasını elde eden lökositlerin miktarı düzgüsel değerlerin haricinde olduğu mühim sıhhat problemlerinden söz edilebilir.Lökosit testi sonucu gözlenen değerler üst sınırın üstünde ise lökosit yüksekliğinden, alt sınırdan daha düşük bir oranda ise lökosit düşüklüğünden bahsedilir. Lökosit yüksekliğinin vücutta pek fazla emare vermemesi sebebiyle gözlenmesi güçtür. Çoğu zaman enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bu problemin altında fazlaca çeşitli hastalıklar yatıyor olabilir.

Lökosit Nedir?

Bağışıklık sistemimizin en temel hücrelerinden olan beyaz kan hücrelerine akyuvar, WBC yada lökosit denir. WBC’nin açılımı ise White Blood Cells şeklindedir. Lökositler vücudun müdafa mekanizmasından sorumludurlar. Vücudu zararı olan mikroorganizmalara ve enfeksiyonlara karşı koruma görevleri sebebiyle en temel müdafa hücresi olarak bilinirler.

Biçim itibarıyla asimetrik bir yapıya haiz olan bu hücrelerin nötrofiller, lenfosit, monosit, eozinofiller, ve bazofiler olmak suretiyle değişik türleri mevcuttur. Bu lökosit türlerinin hepsinin değişik görevleri vardır.

Lökositler kemik iliğinde üretilirler. Sıhhatli bir insan vücudunda 4.500 ile 10.000 arası lökosit bulunur. Eğer herhangi bir sıhhat problemi yok ise vücuttaki beyaz kan hücreleri, toplam kanın %1’ini oluşturur.

Lökosit Değerleri Kaç Olmalıdır?

Lökosit kıymeti idrar yada toplam kan testiyle saptanabilir. Kanda lökosit kıymeti 11.000 in üzerindeyse yüksek kabul edilir ve müdahale edilmesi gerekmektedir. İdrarda lökosit değerleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Erken doğan bebeklerde: 9.00 – 30.00 mcL
  • 0-1 ay arası: 9.40 – 34.00 mcL
  • 2-12 ay arası: 5.00 – 19.50 mcL
  • 1-3 yaş arası: 6.00 – 17.50 mcL
  • 4-5 yaş arası: 5.50 – 15.50 mcL
  • 6-15 yaş arası: 4.50 – 13.00 mcL
  • 15 yaş üstünde: 4.50 – 11.00 mcL

WBC Yüksekliği Nedir?

Olması gerekenden fazla üretilen lökositin vücuda herhangi bir faydası yoktur. Vücut müdafa sistemine gereksinim duyduğunda bağışıklık sistemi kemik iliğinde lökosit miktarının artması için buyruk verir. Aslen bu durum aslına bakarsan mevcud bir probleminin sonucudur ve vücudu korumak, korumak için çaba sarfetmek için ortaya çıkar sadece bahsedilmiş olduğu benzer biçimde, üretilen fazla hücreler faydadan fazlaca zarara yol açarak bazı enfeksiyonların oluşmasına niçin olabilir. Kanda lökosit yüksekliği tespit edildikten sonrasında doktorunuzun önereceği tedavi yöntemini birebir uygulayarak lökosit değerlerinizi düşürebilirsiniz. Bu yöntemler, lökosit yüksekliğinin nedenine bağlı olarak değişmekle beraber; antibiyotik kullanımı, C vitamini takviyesi, antioksidan alımı ve omega-3 alımı şeklinde olabilir.

Lökosit yüksekliği problemi tespit edildiğinde, şekerli, yağlı, tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Bununla beraber, üzüm, sarımsak, sirke, çay, yeşil çay, soya proteini şeklinde antioksidan özelliği olan ve lökosit miktarını düşürmeye destek olacak yiyecekler tüketebilirsiniz. Sadece bu şekilleri doktorunuza danışmadan uygulamayın. Tükettiğiniz besinler halihazırda kullanmakta olduğunuz bir ilaçla etkileşime girebilir, doktorunuzun uyguladığı tedavi şekilleri ile beklenen tesir gözlenemeyebilir yada probleminin altında bambaşka bir niçin yatıyor olabilir. Bu yöntemler her ne kadar naturel olsa da istenmeyen sonuçlar doğurma ihtimalleri vardır.

WBC Yüksekliği Sebepleri Nedir?

wbc

Vücuttaki lökosit yüksekliği birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. WBC yüksekliğine yol açan durum kolay bir enfeksiyonel hastalık sonucu vücudun savunmaya geçmesi de olabilir, kanser ve AIDS şeklinde mühim rahatsızlıklar vücutta yarattığı tahribat da. Normal olarak, her anormallik benzer biçimde WBC yüksekliği de mühim bir durumdur. İdrarda WBC yüksekliği yaşayan kişiler için birçok değişik hastalıkların varlığından kuşku edilebilir. Sabah saatlerinde vücuttaki lökosit miktarı fazladır. Akşama doğru bu miktar azalır. Bunların haricinde WBC yüksekliğine yol açan bazı durumlar aşağıdaki gibidir.

1. Enfeksiyonlar

Lökositlerin ana görevi enfeksiyonlarla savaşmak olduğundan vücut bir enfeksiyona maruz kaldığında, bağışıklık sistemi lökosit miktarını enfeksiyonlarla savaşmak için artırır. Bu da lökosit yüksekliğine niçin olur. Boğaz enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu benzer biçimde problemler yaşadıysanız, lökosit değerlerinize de baktırmanızda yarar vardır.

2. İltihap ve alerji

Eğer vücutta bir irin yada ağır bir alerji durumu var ise bağışıklık sisteminin ana müdafa hücreleri olan lökositler harekete geçerler. Her irin yada her alerji durumunda WBC değerlerinde yükseklik gözlenmese de bazı irin ve alerji türlerinin lökosit sayısının yükselmesine niçin olduğu bilinmektedir.

3. Stres

Stres, her hastalıkta olduğu benzer biçimde lökosit yüksekliğine de kaynaklık eden faktörlerden biri. Eğer yoğun stres altında bir yaşam geçiriyorsanız yada oldukça yoğun spor yapıyorsanız lökosit sayınız artış izah edebilir. Bunun sebebi ise, ağır spor yapıldığı durumlarda vücudun kortizol ve öteki hormonların salgısını artırmasıdır. Stres azaldıktan yada stres yaratan durum ortadan kalktıktan sonrasında lökosit kıymeti olması ihtiyaç duyulan değere döner.

4. Kemik iliği hastalıkları

Lösemi vücutta fazla beyaz kan hücresi üretimine yol açan bir hastalık türüdür. Bilhassa löseminin teşhis edilmesinde lökosit miktarı oldukca önemlidir. Lösemi tedavisi esnasında da WBC yüksekliğine dikkat edilmelidir. Bu yüzden lösemi tedavisi gören hastaların WBC sayımı sık sık yapılmalıdır. Kemik iliği nakli sonrasında da lökosit yüksekliğine rastlanabilir. Bunun haricinde polycythemia vera şeklinde bazı kemik iliği hastalıkları da WBC yüksekliğine niçin olur.

5. Bağışıklık sistemi hastalıkları

Graves yada crohn hastalıkları vücutta beyaz kan hücresi fazlalığına yol açan bağışıklık sistemi hastalıklarındandır. Eğer bu şekilde bir hastalığınızın var bulunduğunu biliyorsanız, vücudunuzdaki beyaz kan hücresi miktarına da baktırmalısınız.

6. İlaçların yan tesirleri

Bazı zihinsel sıhhat durumları, kanser tedavisi, iltihaplanmalar için kullanılan ilaçlar, yada lökosit düşüklüğü tedavisinde verilen ilaçların hastanın bilinçsiz kullanımı WBC yüksekliğine niçin olabilir. Bu ilaçların bırakılmasının peşinden değerler normale döner.

7. Sigara kullanımı

Aşırı oranda sigara kullanımına bağlı olarak gelişen bazı solunum sistemi hastalıkları akciğerde iltihabı artırır. Bu durumda da vücuttaki lökosit üretimi artar. Bu da idrarda lökosit yüksekliğini tespit edilmesine niçin olur.

8. Hamilelik sürecinin son ayı

Hamilelik periyodunun son ayında WBC yüksekliği düzgüsel kabul edilir. Doğumdan sonrasında değerlerin normale dönmesi beklenir.

9. Bazı tedavi şekilleri

Kanser hastalıklarını tedavi etmek amacıyla uygulanan kemoterapi ve radyoterapi şeklinde tedavi şekillerinin de WBC yüksekliğine niçin olduğu bilinmektedir.

10. Brucella, riketsiya benzer biçimde hastalıklar

Enfeksiyon hastalıkları olmaları sebebiyle WBC üretimini tetiklerler.

11. Hipersplenizm

Dalağın kan hücrelerini zamanından ilkin yıkması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan hücreleri olması gerekenden fazla kaybedildiğinden vücut bu eksikliği gidermek için daha çok lökosit üretmeye adım atar. Bu da lökosit yüksekliği problemine niçin olur.

Bir önceki yazımız olan Yaz Diyeti 2018 başlıklı makalemizde 1 aylık yaz diyeti, Alın ve Altına hakkında bilgiler verilmektedir.

Gebelikte İdrarda Lökosit Değeri Kaç Olmalı ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sonbahar Detoksu Alışveriş Listesi Çiçekli Elbise Modelleri 2018 Elma Diyeti İle Zayıflayan Ünlüler Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren Belirtiler Türkiye’den son dakika Kudüs açıklaması Mükemmel Bir Düğün İçin Altın Değerinde İpuçları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır