Galata Kulesi Giriş Saatleri Ve Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Güncel » Galata Kulesi Giriş Saatleri Ve Gezilecek Yerler

Galata Kulesi gece manzarası

İstanbul‘un zamanı yarımada tarafında, boğazı gören ve en iyi İstanbul manzarasını görmek isteyen yerli ya da yabancı turistlerin uğrak yeri Galata Kulesi, kendisine fanatik bırakacak güzellikteki görüntüsüyle adeta peri masallarından fırlamış benzer biçimde. Etrafındaki yapıları görmezsek evet burası hakikaten güzel, günübirlik Karaköy gezisi yaparak Galata’ya çıkabilirsiniz. Yerli ve yabancı pek fazlaca turistin tercihi olan, Osmanlı döneminde gayrimüslim halkın renk katmış olduğu, Bölme’den Karaköy’e uzanan mistik dokulu Galata hattı ve efsanevi Galata Kulesi ile İstanbul bulgu rotası için güzel bir başlangıç olabilir.

Galata Kulesi uzaktan

Galata Köprüsü üstünden Galata Kulesi manzarası

Galata Kulesi Zamanı

İstanbul‘un kalbinde görkemli bir duruş olarak başlıkta bahsettiğimiz Galata Kulesi‘nin köklü zamanı Bizans İmparatorluğu zamanına uzanıyor. 528 senesinde Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz’ un talimatıyla bir fener kulesi olarak ahşap bir yapıda inşa ettirilmiş. İstanbul’daki pekçok ahşap yapıyla yazgı ortaklığı olan Galata Kulesi’de büyük yangınların üstesinden gelmiş. 1348 senesine gelindiğinde Galata Kulesi, Cenevizliler tarafınca Christea Turris doğrusu İsa Kulesi ismiyle yığma taşlardan yaptırılmış.

1450’li yıllara kadar müdafa amacıyla kullanılan Galata Kulesi, 1453’te Osmanlı egemenliğine girmiş ve müdafa haricinde çeşitli görevler de üstlenmiş. Örnek olarak 16. yüzyıla gelindiğinde Galata Kulesi tersanelerde çalıştırılan esirlerin evi olmuş. Bir başka örnek olarak 18. yüzyılda ise kuleye gece yarısını haber vermeleri amacıyla Mehteran Ocağı yerleştirilmiş. Galata Kulesi‘nin bulunmuş olduğu konumun oldukça merkezi olması sebebiyle 1874 senesinde kule yangın gözetleme ve haber verme amaçlı görevler de üstlenmiş. Fazlaca sayıda yangınlardan sağ çıkmış, sayısız bakım ve onarımdan geçmiş Galata Kulesi günümüzdeki görünümüne 2. Mahmut dönemindeki restorasyon çalışmalarıyla kavuşmuş.

Galata Kulesi, gece uzaktan

Galata Kulesi, gece aydınlatmalarıyla uzaktan da mükemmel bir görüntüye haiz ve İstanbul ile adeta dokusu birleşmiş.

Galata Kulesi Hikayesi

Tarihte çeşitli dönemlere ev sahipliği yapmış, günümüzde ve gelecekte de ev sahipliği hayata geçirmeye devam eden Galata Kulesi efsaneleriyle de oldukça popüler bir konumda.  Bir efsaneye gore Galata Kulesi‘ne ilk kez çıktığınız sevdiğinizle evlenirmişsiniz.

Bir öteki öykü ise uçmayı başaran ilk şahıs ile ilgili. Evet, Hezarfen Ahmet Çelebi insanların da uçabileceğini yapmış olduğu aparatla Galata Kulesi’nin tepesine çıkarak gösterdi. Buradan havalanan Hezarfen Ahmet Çelebi boğazın üstünden süzülerek Üsküdar meydanına inmiş. Bu meşhur öykü ile uçağın icadının önünün Hezarfen Ahmet Çelebi tarafınca açıldığı gün benzer biçimde açık değil mi?

Galata Kulesi'nden İstanbul

Galata Kulesi’nden İstanbul manzarası mükemmel bir görüntüye haiz. Boazdan geçen gemiler, vapurlar ve güneşin deniz üstünde yarattığı ışık oyunları…

Galata Kulesi Yüksekliği Kaç Metre ?

Tüm görkemiyle İstanbul’u çepeçevre görmenize olanak sunan Galata Kulesi yerden tam 67 metre yükseklikte bulunuyor. Boğazı görkemli şekilde izlememizi elde eden ise deniz seviyesinden 140 metre yükseklikte olması.  Duvar kalınlığı 3,75 metre ve çapı 9 metre olan Galata Kulesi‘nden Galata Köprüsü‘nü ve köprü üstündeki rengarenk insan manzarasını seyredebilirsiniz.

Galata Kulesi Nerede ?

Galata Kulesi nerede sorusunun cevabı olarak Bölme ve Karaköy arasındaki gizemli sokakların merkezinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Açık adres olarak ise Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi, No:2 Galata/Beyoğlu/ İSTANBUL konumunda bulunmaktadır. Bulunmuş olduğu semte de adını veren Galata Kulesi neredeyse boğazın her bölgesinden görülebilmektedir.

Galata Kulesi’ne Iyi mi Gidilir?

Karaköy istikametinden Galata Kulesi’ne gidecekseniz mimarisiyle dikkat çeken Kamondo Merdivenleri‘nden çıkarak kuleye ulaşabilirsiniz. Kamondo merdivenlerinin garip mimarisinin fotoğraflarınıza renk katacağına güvenli olabilirsiniz.

Bölme istikametinden gelmek isterseniz de İstiklal Caddesi’ni geçip, etnik takıcıların bulunmuş olduğu renkli sokakların sonunda yer edinen kuleye ulaşabilirsiniz.

Bir öteki alternatif ise Metro. Şişhane durağında inerek Galata Kulesi‘ne ulaşabilirsiniz.

Eski Galata sokakları

Galata sokaklarından yürürken Galata Kulesi karşınıza çıkabilir.

Galata Kulesi Giriş Tutarı ve Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi ziyaret saatleri 09:00-19:00 saatleri içinde. Giriş tutarları ise yerli ve yabancı turistler için farklılık gösteriyor. Yerli turistler için 6,5 TL, yabancı turistler için ise 13 TL. 5 yaş üstü çocuklar için de ücret alınıyor. Neredeyse birçok noktada geçmeyen müze kart Galata Kulesi‘nde de geçerli değil.

Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi yalnız sevdiklerinizle benzeri olmayan İstanbul manzarasını seyretmek için değil bununla birlikte kaliteli ve keyifli yiyecek yemenin de doğru adresi.  1967’de devrin Belediye Başkanı Haşim İşcan tarafınca onarılan kulenin üst katı lokal ve restoran adıyla kiraya verilmiş. Günümüzde İBB’nin bünyesinde yer edinen Beltur’a devredilen Galata Kulesi Restaurant alkolsüz ve uygun fiyatlarıyla oldukça cezbedici. Galata kulesi yiyecek menüsünde Türk mutfağının birbirinden leziz ve bir o denli nadide yiyeceklerini deneyebilirsiniz.

Galata Kulesi Çevresindeki Gezilecek Bölgeler

1. Kamondo Merdivenleri

Galata Kulesi’ne çıkarken karşılaşacağınız Kamondo Merdivenleri, Instagram fotoğraflarınızı süslemeye birinci bayağı aday. Karaköy’de Banker Sokağı ile Voyvoda Caddesi’nin birleşiminde bulunan merdivenler hem de James Bond Skyfall filmimizde Bond’un dublörünün motoruyla akrobatik hareketler yapmış olduğu yer olarak da biliniyor.

2. 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

1989’da 113 Müslüman ve Yahudi Türk vatandaşı tarafınca kurulmuş 500. yıl vakfı,  kurmuş olduğu 500. yıl vakfı Türk Musevileri Müzesi bilhassa Meksika, Kanada, ABD, İngiltere ve Fransa olmak suretiyle düzenledikleri açık oturum toplumsal ve bilimsel nitelikli etkinliklerle oldukça dikkat çekiyor. Üç ayrı bölümden meydana gelen müzede geçmişten günümüzde Yahudi geleneklerinin, bayramlarının, dini ritüellerinin ve mühim birçok eşya, gazete örnekleri vb. görebilirsiniz. Müzenin içinde yer edinen dükkandan alışveriş yapabilir, kafeteryasında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

3. SALT Galata

1892’de Galata‘da Bank-ı Osmani-i Şahane ismiyle inşa edilen yapıda yer edinen SALT Galata ( Salt Araştırma) değişik atmosferiyle kütüphanecilik anlayışının tabularını yıkmaya hazır. SALT Galata‘nın bulunmuş olduğu bina Alexandre Valleury tarafınca inşa edilmiş. Mekanın içinde sergi salonları, kafe, restoran ve açık arşive kadar birçok yer mevcut. Pazartesi günleri kapalı olan SALT Galata, pazar günü 10:30-18:00; öteki günlerse 12:00-20:00 arası hizmet vermektedir.  Kahvenizi içerken kitabınızın sayfalarında kaybolabileceğiniz, usta şeflerin ellerinden çıkan lezzetlerle çalışmanıza leziz bir mola vereceğiniz SALT Galata, galata gezilecek bölgeler listenizde ne olursa olsun bulunmalı.

Çeşitli sayıda butiğin, takıcının bulunmuş olduğu Galata Kulesi çevresinde usta şeflerin çalmış olduğu birbirinden meşhur restoranlar ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz butik kafeteryalar da bulunmaktadır. İstanbul’un her gün daha da süratli atan kalbi olarak betimleyebileceğimiz Galata, Galata Kulesi ve çevresi size unutulmaz bir anı yaşatacak.

4. Serdar-ı Ekrem Caddesi

Galata Kulesi’nin bulunmuş olduğu meydandan Şahkapısı Sokağı yönünde ilerleyerek karşısındaki Serdar-ı Ekrem Caddesine gelebilirsiniz. Galata Kulesi‘ni arkanıza alarak arnavut kaldırımlı sokaktan içeri girdiğinizde fotoğraf makinenizi hazır halde tutun, zira bu caddede bol miktarda araç-gereç var kadrajınıza girecek. Doğan apartmanıyla öne çıkan caddede sağlı sollu birçok kafe ve butik görmüş olacaksınız. Doğan apartmanı, yapım yılı 1895 olan ve 2001’deki büyük tadilatla bugünkü haline kavuşan, bazen ünlülere (örnek olarak Okan Bayülgen) ev sahipliği yapmış ve film seti olarak da kullanılmış bir apartmandır. Avlusunun iç bölümde olması sebebiyle İtalyan tarzında diyebiliriz.

5. Kırım Kilisesi (İngiliz Anglikan Kilisesi)

Serdar-ı Ekrem’den ilerleyerek sağa dönün, İngilizler tarafınca Kırım Savaşı anısına neogotik tarzda 1868’de yapılmış bir kilise görmüş olacaksınız. Buraya pazar günü ayin dinlemek için de gelebilirsiniz. Görkemli kiliseyi fotoğraflamayı ihmal etmeyin.

Galata Kulesi Civarında Yeme İçme

Velvet Cafe

Bizzat gidip nefis çöreklerine ve şahane helvasına baktığımız mekan. Sahibi Yüksel Bey’in büyükbabası Osmanlı Sarayı’nda kahveci başıymış ve taaa Yemen’den saraya gelmiş. Bu anane torunlarına grçmiş benzer biçimde görünse de aslen rastlantı bulunduğunu söylüyor. Galata’da dinlenmek ve nefes almak için kesinlikle gelinesi, nostaljik tarzda döşenmiş mekan.

Bir önceki yazımız olan Günlük Lif İhtiyacı Nasıl Karşılanır ? Günlük Lif İhtiyacını Hesaplama başlıklı makalemizde en yüksek lifli gıdalar, fazla lif alımı ve günlük karbonhidrat ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Galata Kulesi Giriş Saatleri Ve Gezilecek Yerler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!! 13 Eylül 2017 Günlük Burç Yorumları Kaşlara Düzen Vermek ve Güzelleştirmek İçin Neler Yapılmalı? Zayıflama İlaçlarının Zararları Ev Kadınlarının Kilo Problemlerine Çözümler Diyet Psikolojisinden Kurtulmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır