Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fruktoz Nedir? Fruktoz Şurubunun Zararları Nelerdir ?

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Fruktoz Nedir? Fruktoz Şurubunun Zararları Nelerdir ?

Fruktoz Nedir Fruktozun Zararları Neler?

Fruktoz; bal ve pek oldukça meyve içinde organik olarak bulunan bir rahat şekerdir ( monosakkarit ). Önceki araştırmalarda kan şekerini, sakkaroz kadar arttırmadığı için (çay şekeri, sükroz) sakkaroza alternatif olarak düşünülmüştür. Sadece meydana getirilen araştırmalar, vücudun şekeri işleme kapasitesinin oldukça karmaşık bir mekanizması bulunduğunu göstermiştir. Çay şekeri %50 fruktozdan oluşmaktadır sadece çay şekeri bileşik ( dissakkarit) bir şekerdir ve işlenme mekanizması birazcık daha farklıdır.

Devamlı fruktozlu şeker bombardımanına doğal olarak tutulan vücut bunu işlemek için kafi vakit bulamaz ve bu durumda bu şeker yağ olarak depolanmaktadır. Ek olarak kandaki trigliserit oranı kişiyi kalp hastası meydana getirecek kadar yükselir. Ek olarak; aşırı alımı iştah mekanizmasını üstüne tesir ederek iştahı artırır ve kilo alımını kolaylaştırır.

Fruktozun son dönemlerde bu kadar gündeme gelmesinin öteki sebebi kullanım alanının oldukça yaygınlaşmış olmasıdır. Esasen meyvelerde, bal ve pekmez benzer biçimde gıdalarda naturel olarak bulunan früktoz makul ölçülerde vücut tarafınca tolere edilir. Sadece hazır besin sektöründe günümüzde früktozun kullanılmadığı alan yok gibidir. Çay şekerine nazaran elde edilmesi ve nakliyesi daha kolay olduğundan günümüzde market raflarında bulunan derhal her yiyecek içinde bilhassa hazır reçeller, tatlılar, bisküvi-gofret ve çikolatalar, hazır sos ve ketçaplar, şekerli içecekler vs. özetlemek gerekirse bir zamanlar içinde çay şekeri bulunan her gıdanın içine günümüzde kullanım amacına nazaran glikoz şurubu yada fruktoz bulunmaktadır. Bilhassa hazır meyve suları ve gazlı içecekler içinde früktoz aşırı miktarlarda bulunur. Meydana getirilen araştırmalarda gazlı içecekler ile diabet 2 gelişimi içinde mühim bir ilişki bulunmuştur. Gazlı içeceklerde bulunan fruktozun ve öteki maddelerin etkileşime geçerek diabet gelişimini tetikleyebileceği ortaya konmuştur.

Ek olarak meydana getirilen araştırmalarda; kanserli hücrelerin bilhassa fruktozla beslenmede istekli oldukları gözlenmiştir. Bilim adamlarına nazaran bu durum, kanser gelişimi ve ilerlemesi ile fruktozlu gıdalar içinde bağ kurmalarına niçin olmuştur.

Organik Besinlerdeki Fruktoz Zararı dokunan mı?

Esasen yediğimiz her naturel besinin içinde früktoz  bulunmaktadır. Bilhassa bazı gıdalarda bu oran daha da yüksek olabilir. Sadece mühim olan bir besinin ihtiva ettiği früktoz oranının yüksekliğinden ziyade vücudun onu sindirme süresinin uzunluğudur. Naturel gıdalar belirli oranda lif içerdiklerinden sindirim süreleri uzundur ve bu durumda besinin ihtiva ettiği mesela 20 gramlık fruktoz derhal sindirilmez sadece hazır gıdalar için bu durum söz mevzusu değildir. Hazır gıdalar, organik besinlere gore hem fazlaca fazla fruktoz ihtiva ederler hem de ( aslolan çekince budur) acele sindirilerek fruktozun açığa çıkmasına niçin olurlar. Mesela dutumsu meyveler ( böğürtlen, çilek, ahududu, dut, karadut vs.) yüksek oranda fruktoz içermesine ( 100 gramda 20 gram ) karşın bu meyvelerin lifli yapısı ve içerdikleri oldukca kıymetli; vitamin, mineral ve antioksidanlar bu meyveleri benzersiz kılmaktadır. Bir öteki husus bu meyvelerdeki fruktoz, çayşekeri yapısına girmiş ( 1 glikoz+1 fruktoz) şeklinde olduğundan daha değişik bir mekanizması vardır.

Sadece hazır gıdalar için fruktoz oranı azca dahi olsa herhangi vitamin, mineral, antioksidan ve lif içermediklerinden hatta içerdikleri öteki kimyasallar sebebi ile sağlığa negatif tesirleri vardır. Bu yüzden aslen temel tercihimiz devamlı organik yaşam-doğal ürün şeklinde olmalıdır.

Peki Tüketici olarak ne yapmalıyız?

Früktoz içeren hazır gıdalardan mümkün olduğunda uzak durmakta yarar var. Eğer; tatlı ve reçel seçimi gıdaları tüketmek istiyorsak güvenilir ve fruktoz içermeyen ( bir tek çay şekeri ile yapılmış ) bir markayı tercih etmeli yada kendimiz üretmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Yemekten Sonra Meyve Yemek Sağlıklı Mı ? başlıklı makalemizde akşam meyve yenir mi, meyve ne zaman yenmeli canan karatay ve yemek yedikten sonra yapilmamasi gereken 7 şey hakkında bilgiler verilmektedir.

Fruktoz Nedir? Fruktoz Şurubunun Zararları Nelerdir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Evde Tentür Yapımı

Evde Tentür Yapımı 06 Ocak 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren Belirtiler Diyet İçecek Ve Yapay Tatlandırıcılardan Uzak Durun ! Uçakta Rahat Uyuma Yöntemleri Yavru Kediye Tecavüz Olur Mu ? Oldu !!! Kilo Vermek İçin Öneriler Kadınlar Kulübü Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel Tavsiyeleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır