Frenk Maydanozu Hakkında Bilgi

Ana Sayfa » Nasıl Yapılır » Frenk Maydanozu Hakkında Bilgi

Frenk Maydanozu nedir?

Frenk Maydanozunun bilimsel adı Anthriscus cerefolium oluo Maydanozgiller familyasına ilişkin bir türdür. İngilizce’de Chervil olarak bilinir. Düzgüsel maydanoz yerine kullanılabilir ve yiyeceklere kendine özgü lezzet katmaktadır. Frenk maydanozu düzgüsel maydanoza gore daha uzun süre bozunmadan saklanabilir. Anavatanı Kafkasya olmasına karşın bu topraklardan Romalılar tarafınca Avrupa’ya götürülmüş ve Avrupa mutfağında Asya mutfağına gore daha rağbet görmüştür. Aşırı tüketimi zehirlenmelere niçin olabilmektedir.

Frenk Maydanozunun Faydalar Nedir?

Frenk maydanozu, ihtiva ettiği bitkisel kimyasallar olan flovonoidler, mineral ve vitaminlerce varlıklı bir besindir. Bu yüzden kanı temizlemekte, karaciğere iyi gelmekte, sindirim sistemini rahatlamaktadır. Losyon şeklinde cilde sürüldüğünde cildi de temizlemektedir. Geleneksel olarak Sirke ile karıştırılıp tüketildiğinde hıçkırığı kesmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiği söylenebilir. Tohumları da bazı sıhhat sorunları kullanılmıştır.

Frenk Maydanozu Iyi mi Kullanılır?

Yemeklerde, salatalarda, çorbalarda kullanılabilir. Genel olarak ana sebze olarak yemeği yapılmaz, yalnız süslemek amacıyla katılabilir. Kokusunu kaybedeceği için pişirilmeden yiyecekleri ve çorbaları süsler. Ek olarak; fesleğen benzer biçimde makarna soslarının içine eklenebilir.

Frenk Maydanozunun Dikim Zamanı

Frenk Maydanozu, bahçeler için dikimi bahar aylarında yapılır.  Haziran ayına doğru ise hasadı yapılabilir. Nemli ve humuslu toprakları seven bir bitkidir fakat genel olarak her tür toprakta yetişebilir. Çimlenme döneminde ve filizlerin büyümüş olduğu dönemde su isteği fazladır. Sadece aşırı sulanması bitkiye zarar verir. Yetişeceği yerde yabancı otların vs. temizlenmesi gerekmektedir. Yetiştirilmesi düzgüsel maydanoz ile nerede ise aynıdır. Saksıda yetiştirilecekse genel olarak kış aylarında saksıya dikimi yapılır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde ısırgan otu çayı nasıl yapılır, ısırgan otu tohumu faydaları ve ısırgan otu yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Frenk Maydanozu Hakkında Bilgi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Osmanlı Tükenmez Şerbeti

Osmanlı Tükenmez Şerbeti 14 Haziran 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri En İyi Güzellik Maskesi Tarifleri Geçmeyen Cilt Lekeleri İçin Formül Adsense Onayı Almakta Zorlanıyor Musunuz ? Zerovita Çayı İçindekiler Erkeklerin Kadınlarda Vazgeçemediği 10 Özellik

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır